103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"מאחורי הדימוי רב הקסם, מסתתר משהו אפל"

אילנה דיין התייחסה לתחקיר בעובדה על חבר הכנסת מאיר כהן: "לא זכור לי מפעל השתקה והפחדה כמו שנתקלנו בעבודה על התחקיר הזה"


העיתונאית אילנה דיין שוחחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm וסיפרה בהרחבה על תחקיר סיום העונה הדרמטי של 'עובדה', שישודר מחר (ה'), בעניין הטרדות מיניות לכאורה של חבר הכנסת מאיר כהן (יש עתיד).

"אנחנו חושפים עדויות שמגיעות אלינו כבר לאורך כמה שנים בדבר הטרדות מיניות שמאיר כהן ביצע ובדבר צד שלם של הפוליטיקאי המצליח, הכריזמטי, רב הקסם הזה, שהיה רגע לפני בחירתו ליו"ר הכנסת והספיק להיות שר הרווחה והיה ראש עיר באמת מצליח בדימונה. מה שמתברר לנו מרגע שהעדויות האלה מתחילות להגיע לשרית מגן, שלא מדובר רק בשורה של אירועים מאוד מטרידים, אלא במנגנון של השתקה שהצליח במשך הרבה מאוד שנים, לשים את הסיפורים האלה בתיבה נעולה ולא לאפשר להם לצאת".

עוד הוסיפה: "אנחנו מגלים את האופן שבו המנגנון הזה פועל. מספיק להבין את מה שעבר עלינו במהלך העבודה על התחקיר, כי ברגע ששרית מתחילה למשוך בקצה החוט הזה, היא מגלה לא רק את שורת העדויות והסיפורים. אני חייבת לומר שלא זכור לי מפעל השתקה והפחדה כמו זה שנתקלנו בו בעבודה על התחקיר הזה. אחד השיאים של הקושי הזה, זאת שיחה שמגיעה אליי מרותי שטרית, אישתו של מי שהיה שר וחבר כנסת מאיר שטרית ואחותו של מאיר כהן".

הקלטת אחותו של מאיר כהן: "אני שומעת שאתם שוב מרחרחים בדימונה, עכשיו תראי אני רוצה להגיד לך אילנה שיש לי תיק עליכם מפה ועד להודעה חדשה. אני רוצה שתוציאי את הבחורה שלך מדימונה. אני מציעה לך לרדת מזה".

"הנגזרת של השיחה הזאת היא הרבה מאוד דברים שקורים גם עם האנשים שאנחנו מדברים איתם. ולזה אני מתכוונת כשאני אומרת 'מנגון של השתקה'. הרבה מאוד אנשים שואלים למה אתם משדרים את זה דווקא עכשיו, מה קרה עכשיו? ברור שלא הכל אני יכולה להגיד כרגע, אבל אני כן לומר שהחתיכות התחברו עכשיו לפאזל שמאפשר לנו לספר את הסיפור המלא על האיש".

מגישת 'עובדה' הדגישה: "לא מדובר בעדות אחת ולא בשתיים. אני יכולה להגיד שחלק גדול מהסיפור מתייחס כמובן גם לתקופה שהוא היה ראש העיר דימונה, ואני יכולה להגיד שחלק ניכר מהאירוע הזה לא מתייחס רק למעשים עצמם ולא רק לעדויות עצמן. אחד הסיפורים שתשמעו הוא סיפור שכשצוללים לפרטים שלו וכשמבינים לאיזה מקומות הגיע מנגנון ההשתקה הזה, ואיזה מחירים אנשים שילמו בגללו - אז בסופו של דבר העניין הזה הוא לא פחות כמובן מהמעשים עצמם".

"הסיבה שהתחקיר הבשיל עכשיו לא קשורה בשום אופן לשום הקשר פוליטי"

"אגב, כשאני מדברת על מנגנון השתקה אתם מבינים שהוא נמשך גם בימים אלה. אתמול נחת אצלנו בתיבות הדואר האלקטרוני, מכתב עורך דין ארוך ארוך מטעמו של פרקליט צמרת. המכתב הזה אחר במובן הזה שאנחנו מכירים מכתבים כאלה מאיימים וכמובן תביעות השתקה ודיבה. אני חייבת לומר שכזה בא מטעמו של איש ציבור שחתום על 'פוליטיקה אחרת' זה נשמע קצת יותר משונה".

האם ההתכתשות הנוכחית בין אנשי 'יש עתיד' לבין אנשי 'חוסן לישראל' מביאה איכשהו להבשלה עכשיו של התחקיר זה? דיין הבהירה: "אני רוצה לענות באופן חד משמעי, קטגורי, ברור ובלתי משתמע לשתי פנים – לא. הסיבה שהתחקיר הבשיל עכשיו היא מרתקת, היא מעניינת ותראו אותה על המסך. היא לא קשורה בשום אופן לשום הקשר פוליטי".

יוכפז: לא שזה משנה בהמהות אבל זאת הערה חשובה.

"חשוב לומר גם את הדברים מצידו של מאיר כהן, שכמובן מכחיש את כל הטענות, אומר באופן חד משמעי שמעולם לא חצה קו ביחסים שלו עם נשים. הוא טען כבר בעבר שהוא נפל קורבן לקנוניה וגם על זה נדבר בכתבה. כל זה מתלווה כמובן למכתב מטעם עורך דינו".

ענת: יש מישהו שנאלץ לעזוב את דימונה בעקבות הדבר הזה?

"יש כל מני דברים מאוד לא נעימים שקרו. לעזוב את דימונה זה לא החמור ולא הקשה שהם. האיש באמת הוביל את דימונה להישגים חסרי תקדים, גם בחינוך גם בתעסוקה, גם בגיוס של נוער לצבא, גם במספר מסיימי תעודות הבגרות – על זה אין ויכוח. צריך להבין שמאחורי הדימוי רב הקסם, מסתתר משהו אחר. 'המשהו אחר' הוא מה שאנחנו חושפים מחר".

ענת: משהו אפל?

"אפשר לקרוא לזה אפל, אפשר לקרוא לזה כוחני, מטריד, שוביניסטי, סקסיסטי, בעייתי, ואפשר לקרוא לזה שיכרון כוח מסוים".

עריכה: רון שהין

24/06/2020
הישארו מעודכנים

אילנה דיין
אילנה דיין  |  צילום: פלאש90