103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"להוציא את הכלים של השב"כ מחוץ לאור הזרקורים"

אריק ברבינג, לשעבר ראש אגף הסייבר בשב"כ, מתנגד לאישור איכון הטלפונים במסגרת משבר הקורונה: "להחזיר את השב"כ למקומות בהם הוא צריך לפעול"


איכוני השב"כ חוזרים לפעילות: הממשלה אישרה אמש (ד') את קידום החוק המסמיך את השב"כ לבצע איכונים סלולריים בחיפוש אחרי חולי הקורונה, שצפוי לעבור בהצבעה לקריאה ראשונה במליאה. ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן את הישיבה במטרה להחזיר את השימוש במעקבים הסלולריים, זאת נוכח הקפיצה המדאיגה בשיעור התחלואה ברחבי הארץ. 

אריק ברבינג, לשעבר ראש אגף הסייבר בשב"כ שוחח עם רוני דניאל ויואב לימור והביע את דעתו על החלטת הממשלה. בתחילת השיחה התייחס ברבינג לתקיפתו של עיתונאי 'חדשות 12' אמנון אברמוביץ' בהפגנה של פעילי ימין, והתריע: "זה מתחיל בסיסמאות וממשיך באלימות כנגד רכוש, ואדם, וזה יכול להגיע גם למקומות רחוקים. חברה שרוצה לשמור על עצמה צריכה לוודא שההסלמה נקטעת מוקדם ככל הניתן ללא קשר לעמדות הפוליטיות". 

על אישור קידום חוק איכוני המכשיריים הסלולריים אמר: "הכלים האלה נועדו ללחימה בטרור, לריגול ולבעיות ביטחוניות אחרות בן מתעסק השב"כ, והוא נקרא לסייע בסבב הראשון של הקורונה כשהייתה שעת חירום וכאוס, ולהפעיל יכולות על מנת לאתר את אותם אנשים שהיו בקרבתם של חולי קורונה. כעת אנחנו בתוך שגרת היציאה, מדוע עכשיו צריך להשתמש שוב בשב"כ ובכלים הייחודיים שלו כדי לזהות את האנשים הללו? מה קרה פה בחודשים האחרונים שאי אפשר היה למצוא דרכים אחרות שלא השב"כ מפעיל אותן?"

בהמשך דבריו, הסביר ראש אגף הסייבר בשב"כ לשעבר מדוע שימוש בכלי השב"כ למטרות איכון עשויה להיות מסוכנת לביטחון ישראל: "הכלים האלה מצילי חיים וכדאי שכלים מצילי חיים יישארו מתחת לאור הזרקורים משום שכולם מקשיבים ומבינים. כמעט ואין מוצר בטחוני שאין לו גם את התאום האזרחי, הרבה פעמים זה גם ההפך. אפשר למצוא כלים דומים שלא יופעלו על ידי השב"כ אלא על ידי גוף אזרחי שמדינת ישראל תחליט מיהו. בישראל יש עוד מספר גופים שהיא יכולה להכשיר ולתת להם את הסיווגים והבקרה המתאימה כפי שנעשה עכשיו עם השב"כ. 

צריך לשמור על השב"כ

ברבינג אף ביקר את אופן ההתנהלות הישראלית עם המשבר, וטען: "במצב חירום מהסוג הזה שהיינו בו לפני מספר חודשים האיכון היה נכון,  משום שלא היה שום אמצעי אחר זמין מהיר ומתאים להשתמש בו. כעת מכיוון שאנו בסיטואציה אחרת, צריך לעשות מאמץ רב יותר. צריך להיזהר מאוד ולשמור על השב"כ. במדינת ישראל יש שב"כ אחד בלבד, וטוב שכך, וחשוב מאוד לשמר את יכולותיו תוך פיקוח ובקרה מתאימים. במקרה הזה צריך להיות קצת יותר זהירים".

בסיום השיחה, הציע: "אפשר לעשות דברים בטווחי אפס מהירים מאוד, המדינה יודעת לעשות אותם במלחמה ובמצבי משבר, ואני חושב שצריך להתקדם הרבה יותר מהר טכנולוגית ומבצעית במציאת אותן יכולות ולהחזיר את השב"כ למקומות בהם הוא צריך לפעול". 

עריכה: מיכל קדוש 

25/06/2020
הישארו מעודכנים

"הכלים של השב"כ עלולים להיחשף"
"הכלים של השב"כ עלולים להיחשף"  |  צילום: Ingram Images