ניסים משעל וגיא פלג

"העלייה בתחלואה נובעת מעלייה במספר הבדיקות"

אחרי שאובחנו 532 חולים ביממה, האם אנחנו בגל שני? יו"ר אסותא פרופ' שוקי שמר: "אני לא חושב שמדובר בגל חדש. אני מודאג בעיקר מהחורף"


דיווחים מדאיגים באשר להתפשטות הקורונה בישראל חשפו, כי ביממה האחרונה מספר המאובחנים היומי הגיע ל-532 איש שנדבקו בנגיף, כאשר מתחילת השבוע היו יותר נדבקים מאשר בכל החודש שעבר. 

יו"ר אסותא פרופ' שוקי שמר שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג והתייחס לנתונים מעוררי ההדים: "נגיף הקורונה לידנו והוא ימשיך להיות. זאת עובדה, והשאלה מה היקף התחלואה. אנו יודעים שיש נדבקים והם לא בהכרח חולים. נקודת אור במצב היא שעושים הרבה יותר בדיקות וזה דבר מבורך מאוד. כשמסתכלים על בתי החולים, אין עליה דרמטית של חולים, חולים קשה ומונשמים. השאלה החשובה היא בנוגע לנדבקים, מה גילם והיכן הם גרים. צריך לראות מה מספר הבדיקות והנדבקים בכל יום". 

על אף התחזיות היחסית אופטימיות, פרופ' שמר הזהיר: "אני לא חושב שצריך להיות שאננים ולא לוותר על קיום הכללים הבסיסיים כי כשהמחלה קשה היא קשה מאוד, וזו הזדמנות לומר לציבור שצריך להקפיד על עטיית מסכה, שמירת מרחק והיגיינה, והיא חשובה מניעת ההתקהלויות. אם לא היינו בודקים לא היינו יודעים שהקורונה נמצאת איתנו, היא הייתה גם קודם אך עשו מספר נמוך של בדיקות". 

האם ישראל אחרי הכל, עומדת בפני גל שני של התפרצות הנגיף? יו"ר אסותא פרופ' שוקי שמר השיב: "המספרים הם אות אזהרה לכולנו לקיים את ההנחיות, אני לא חושב שמדברים על גל חדש. אני מודאג מהחורף מהחורף ומההתכוננות שלנו לחורף כאשר תהיה שפעת וקורונה, זאת המשימה החשובה ביותר של משרד הבריאות בימים אלה". 

צריך ללמוד לחיות עם הקורונה 

בהמך דבריו, הסביר שמר מדוע חשוב לדעת בדיוק מהו מקורם של הנדבקים כדי למנוע את שיעורי התחלואה הגבוהים: "צריך להמשיך לבצע הרבה בדיקות ולהבין אם יש ציבורים או מקומות. חשוב גם להקים את המערך לבדיקת שרשרת ההדבקה, ושתוך 24 שעות תהיה תשובה לנבדקים לגבי השאלה אם הם חולים או לא. צריכים להכין את המערכת יותר ויותר למהירות התגובה, ויש פה ויכוח בין מהירות התגובה ליכולת מהירות התגובה, וצריך להתכונן לזה. בסופו של דבר מה שחשוב לנו זה מבחן התוצאה. אנחנו צריכים לדעת ללמוד לחיות עם זה, ושגלגלי המשק ימשיכו להתקיים".  

עריכה: מיכל קדוש

25/06/2020
הישארו מעודכנים

"עליית מספר החולים נובעת מעלייה במספר הבדיקות"
"עליית מספר החולים נובעת מעלייה במספר הבדיקות"  |  צילום: Emanuele Cremaschi/Getty Images