103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"חיללתי שבת כי ידעתי שחיי אדם עומדים פה"

יו"ר ימינה נפתלי בנט עם ביקורת על התנהלות הממשלה: "יש פה מגפה של פעם ב-100 שנה, צריך מערך כדי לכבות את כל ה'דליקות' הקטנות ברחבי הארץ"


הכנות לגל קורונה שני? קבינט הקורונה צפוי להתכנס היום (א') על מנת לדון באפשרות להטיל הגבלות חדשות על הציבור בעקבות העלייה החדה בתחלואה בנגיף הקורונה במהלך השבוע האחרון. על פי הפרסומים, מספר נושאים יעלו על הפרק, ביניהם צמצום מספר המשתתפים באירועים גדולים, איסור על קיום מחנות קיץ בחופש הגדול, המלצה לחזור לעבודה מהבית והגבלת מספר המתרחצים בחופי הים. 

יו"ר ימינה נפתלי בנט שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm והביע ביקורת חריפה כלפי התנהלות הממשלה עם המשבר הקשה והלא צפוי אליו נכנסה המדינה: "אני כבר חודש וחצי מתריע שבגלל שאין מספיק בדיקות, שיש רק עשרות חוקרות אפידמליוגיות וששולחים את הנשאים הביתה אנחנו נאבד שליטה על הקורונה - וזה קרה. איבדנו שליטה על הקורונה. בעודנו מדברים, יש להערכתי מאות ואפילו אלפי דלקות מקומיות של קורונה ברחבי הארץ ואנו לא יודעים איפה הן, והמספר רק יגדל אם לא נתעשת על עצמנו. המשמעות של כל זה, היא שנראה את הממשלה מחזירה את הסגרים הנרחבים ומרסקת את הפרנסה סופית. אף אחד מהם לא נאלץ להסתכל בעיניים של עובד ולפטר, הם לא ידעו את ההבדל בין תזרים מזומנים להכנסות, הם מנותקים". 

משרד הבריאות עושה את הכל הפוך

בהמשך דבריו, הוסיף בנט כי: "יש כמה דברים שהם כן טובים כמו שיפור בטיפול בבתי חולים, שימוש בתרופות נכונות שעוזרות להקל את הסימפטומים ולהקטין את מימדי המוות, אבל מדאיגים אותי המחקרים המעידים על נזקים ארוכי טווח בחלק מהנשאים אפילו אם הם א-סימפטומטיים. הפיתרון הוא להקים מערך לבדיקות חקירות ובידודים אפקטיביים. אני יודע שזאת הרבה עבודה קשה, אבל זאת הדרך לא להקריב את הבריאות ולא את הכלכלה. משרד הבריאות עושה הכל הפוך.כרגע יש קריסה טוטלית בחקירות האפידמיולוגיות".

על איכוני השב"כ כדי לאתר חולי קורונה, אמר יו"ר ימינה כי: "צריך מיד לאשר את איכוני השב"כ, אך לא צריך להפריז ולחשוב שזה איזה פתרון קסם שיפתור לנו את כל הבעיות. זה בסך הכל כלי עזר לתשאולים האפידמיולוגיים. צריך מערך כדי לכבות את הדלקות הקטנות ברחבי הארץ וזה מאוד אפשרי אבל זה לא נעשה. היה הרבה לחץ בעניין הפרטיות, בעניין הזה סברתי שפרנסת הציבור קודמת לפגיעה בפרטיות וחשבתי שכל הזמן צריך להשתמש באיכוני שב"כ, אך בסוף זאת החלטת ממשלה. יש פה ממשלה עם שני ראשי ממשלה, יכול להיות שלשב"כ יש עמדה כזאת או אחרת, בסוף בשביל זה אנחנו ממשלה.  אני חושב שבאופן כללי שימוש בכלי שב"כ לצרכים אזרחיים זה דבר מאוד רגיש, וצריך להיזהר מזה, אך מצד שני יש פה מגיפה של פעם ב-100 שנה ופגיעה נוראה בפרנסה". 

בדבריו, התייחס בנט גם למצוקת העובדים השכירים שבקרוב תפוג זכותם לקבל דמי אבטלה: "בעוד שלושה ימים, ב-3 ליולי, מצטרפים 260 אלף איש מובטלים שיפסיקו לקבל דמי אבטלה, מה הם עושים? מה התוכנית? מה המענה? הם אנשים נורמטיביים שעובדים שלושים שנה, הם לא בטלנים, אנשים כמונו. אני חושב שדווקא ברגע הזה המדינה צריכה להיכנס חזק ולקבל החלטות, אבל קודם כל צריך לרסק כבר את הקורונה הזאת כדי שלא נצטרך להגיע לעוד סגר". 

הממשלה היא רעה ומנותקת שמתעסקת בעצמה 

על הממשלה שלטענתו של בנט לא מסייעת לזקוקים לה, אמר: "התוכנית היא לגרום לממשלה לעשות את הפעולות הנכונות, לגרום לה להמשיך לזוז. אני לא נכנס לממשלה, זאת ממשלה רעה שהיא מנותקת ומתעסקת בעצמה ולא במה שצריך לעשות, היא לא הופכת עולם. אני כשר ביטחון חיללתי שבת כל השבתות במהלך הקורונה ועבדתי סביב שעון כי ידעתי שחיי אדם על הכף, והם מתעסקים בנונשלנטיות בהוצאות ובחוק הנורווגי. אף אחד מבכירי הממשלה לא נאלץ להסתכל בעיניים של עובד ולפטר, והם לא ידעו את ההבדל בין תזרים מזומנים להכנסות, הם מנותקים. יש פה אנשים שגם דמי אבטלה לא יהיו להם" וקרא לשרי הממשלה: "במה אתם מתעסקים? תתפסו את עצמכם בידיים".

על הדיון בדבר הטבות המס של ראש הממשלה נתניהו אמר: "העיתוי לא היה ראוי. בתקופה זו יש גם משמעות לדוגמה אישית סבירה, אין לי ספק שכולם רוצים בטובת מדינת ישראל אבל הם מתעסקים בדברים אחרים, הם לא עסוקים בפרנסת אזרחי ישראל". 

בסוף הדבר, סיפר ימינה נפתלי בנט מה היה עושה אם היה ראש ממשלה, כדי להציל את מדינת ישראל מאיום הקורונה: "הייתי מגייס היום 2,500 סטודנטים ומכשיר אותם עוד השבוע עד יום רביעי לדעת לעשות חקירות אפידמילוגיות, הייתי עכשיו פותח עוד חמש מעבדות לביצוע הבדיקות, הייתי פותח מחדש את המלוניות שהקמתי לפני ארבעה חודשים שסגרו אותם באיזה איוולת, ושולח את הנשאים לבידוד הרמטי ולא לבידוד מצ'וקמק למקרה במקרים שאין. יתר על כן, הייתי יוצא בתוכנית ממוקדת לפי סקטורים שאין להם תקומה, שתיתן להם להם רשת ביטחון להכשרה ולהסבה מקצועית. לסקטורים שיש להם תקומה הייתי מזרים פנימה כסף כדי להניע מחדש את הכלכלה, ושהממשלה תפסיק לעשות שטויות כמו הסיפור עם הראל ויזל אין לי טענות אליו, הוא איש עסקים. כשהממשלה יצאה עם הדבר הזה היא הייתה צריכה להכניס שינוי שלא יוכלו למשך דיבידנטים אחרת אנחנו מעבירים לעשירים". 

בנט אף סיכם בבקשה מן הציבור להקפיד על כללי ההיגיינה והנחיות משרד הבריאות: "איבדנו שליטה על המגפה, ההידבקות תזנק אבל המפתח הוא לגרום לכך שלא ימותו אנשים, זוכרים שאמרתי לשמור על סבתא וסבתא?  צריך להיכנס לנוהל הזה בכל העוצמה אבל עם דגש אחד מרכזי שהוא קצת שונה - אפשר לבקר את סבא וסבתא, אבל רק מחוץ לבית ובמרחק שלושה מטר". 

עריכה: מיכל קדוש 

28/06/2020
הישארו מעודכנים

נפתלי בנט
נפתלי בנט  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90