103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"מעולם לא הוגשה תלונה נגד מאיר כהן"

ח"כ ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) הגיב לתחקיר נגד חבר מפלגתו • וגם: התייחס לדיון שצפוי להתקיים בוועדתו על פרשת הצוללות


הבוקר (ב') התכנסה הועדה לביקורת המדינה בראשות חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) לבחון אפשרות להגיש בקשה למבקר המדינה לבדוק את סוגיית רכש הצוללות. ח"כ שלח שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm על הנושא וטען כי על קבלת ההחלטות השפיעו אינטרסים אישיים. בהמשך, הוא הביע את דעתו על תחקיר 'עובדה' (ערוץ 12) שהתפרסם בשבוע שעבר אודות חברו למפלגה ח"כ מאיר כהן. כמו כן, התייחס לסערת הריאיון הגנוז בערוץ הכנסת.

ח"כ עפר שלח הסביר כי הדיון היום בוועדה לביקורת המדינה, יעסוק בשני נושאים מרכזיים שלטעמו "נורא חשוב שמבקר המדינה ידון בהם, בלי קשר לעובדה אם יש פה פרשת שחיתות, וכמובן יש פה פרשת שחיתות. מספר הצוללות ולמה רוצים לקנות צוללות לפני שיש דיון אמיתי והכרעה כמה צוללות צריך. זה מיליארדי שקלים לא רק על הצוללת אלא גם בכל ההוצאה הסביבתית עליה. יותר מזה, מדינת ישראל קנתה 4 כלי שטח שנועדו להגן על מתקן הפקת גז שיהיה 120 קילומטר מהחוף, והנה זה פלא, אסדת הגז הולכת להיות 10 קילומטר מהחוף. אנחנו הולכים לקנות במקרה מאותה חברה שעו"ד החבר והמקורב של רה"מ גוזר מיליונים על כל עסקה, עו"ד דוד שמרון. זה שהוא כעו"ד של מיקי גנור שעובד כמו שאנחנו יודעים גוזר מזה קופון, זו שאלה בכלל?".

הוא הוסיף ואמר כי עלות רכבי השטח מוערכת במאות מיליוני יורו מתקציב הביטחון בשקלים, ללא סיוע אמריקני. "זה בא על חשבון האימונים של גולני וקניית התחמושת של צה"ל להתכוננות שלו למלחמה הבאה. קנינו 4 ספינות כדי להגן על מתקן שלא קיים, אז שווה דיון אצל מבקר המדינה? צריך לברר?", שאל ח"כ. ינון מגל השיב: "בוודאי, אם הייתה החלטה לא נכונה כשאמרו שזה יהיה בלב ים ובסוף זה קרוב אז בבקשה, כן". ח"כ שלח הוסיף וטען כי משמעות ההחלטות לתקציב הביטחון קריטית, והן "התקבלו בהליך שאני אומר שהוא הליך לקוי מתחילתו ועד סופו, אי אפשר לנתק את זה במחשבה. אני לא ממלא את תפקידם של הגופים הפליליים, אני קורא לבדיקה של מבקר המדינה".

לטענת יו"ר הועדה לביקורת המדינה, החשד בנושא הצוללות הוא "ששיקולים זרים השפיעו על קבלת ההחלטות בעסקאות הביטחוניות הכי גדולות ורגישות של מדינת ישראל. על זה מעידים 17 בכירים ביטחוניים שהגישו תצהירים לבית המשפט", וציין כי חלקם יופיעו בפני הועדה, "יטענו לשיקולים זרים בפרשיות של כלי השיט".

"לא מתבררות שום עדויות חדשות"

בהמשך דבריו התייחס לתחקיר 'עובדה' ('ערוץ 12') שהתפרסם בשבוע שעבר על שותפו למפלגה ח"כ מאיר כהן ואמר: "אני חושב שהטרדות מיניות זה דבר איום ונורא שצריך לעקור מן העולם, להאמין למתלוננות, ולעודד נשים להתלונן אם זה קרה להן". אך הדגיש כי "בכל הסיפור הזה אין מתלוננת, לא הייתה, מי שהוצגה כמתלוננת אמרה בבית המשפט שהסיפור בדיוק הפוך, הוצא ממנה באיומים מצג שווא ותלונת שווא על מאיר כהן. העד המרכזי של אילנה דיין בתוכנית הזאת הוא אדם שהורשע בבית המשפט על הפרשה הזאת, על בידוי ראיות כנגד מאיר כהן, על פי הודאתו. אותה אישה שדיברה עם אילנה דיין אמרה דבר הפוך בבית המשפט. אני יותר מאמין לעדות בבית משפט, בניגוד לאמירה בטלוויזיה, לעדות שקר בבית משפט יש מחיר ואני מאמין שבן אדם, כשיש בפניו מחיר - יגיד את האמת. ברגע האמת היא אמרה את האמת".

כמו כן, ח"כ שלח ציין כי "מעולם לא הוגשה תלונה כנגד מאיר כהן, כל הדבר הזה הוא עלילה ברורה שהגיעה לבירור בשתי ערכאות. אין מה לבדוק, השורה התחתונה היא שהפרשה הזאת היא חלוטה, לא מתבררות שום עדויות חדשות. אני מקבל את החלטת הפרקליטות או היועמ"ש לממשלה, בין אם מוצאת חן בעיני ובין אם לא, בין אם מנוגדת למה שנראה לי כהיגיון הישר ובין אם לא. אין לנו מערכת אחרת, אין לנו דבר אחר לסמוך עליו, אנחנו צריכים לסמוך עליה".

לסיום, התייחס לראיון הגנוז שלו, ואמר: "פעם ב-7 שנים קופץ לי הפיוז בראיון עיתונאי, אני חושב שזו סטטיסטיקה סבירה לגמרי. יורשה לי לומר שקור הרוח שלי נבחן בנסיבות קצת יותר קשות, אני לא מתרגש מזה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

29/06/2020
הישארו מעודכנים

מאיר כהן
מאיר כהן  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90