103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

שלמה פילבר: "יש 10 מנדטים שנושא הריבונות הוא בנפשם"

הבעלים של חברת האסטרטגיה והמחקרים 'דיירקט פולס', התייחס למצב המצוין של הליכוד בסקרים: המנדטים של זהות, כחלון ואורלי לוי הגיעו לליכוד


ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז כי ב-1 ביולי יבצע צעד חד צדדי לסיפוח שטחים כחלק מתוכניתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. שלמה פילבר, הבעלים של חברת האסטרטגיה והמחקרים 'דיירקט פולס' שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על המשמעות האלקטורלית של ביצוע הצעד.

במהלך השנה וחצי האחרונה סקרה חברת האסטרטגיה והמחקרים 'דיירקט פולס' את המערכת הפוליטית בישראל, שלמה פילבר הסביר כי לאורך התקופה "עשינו הרבה סקרי עומק, רובם אגב עצמאיים ולא למפלגה כזו או אחרת. עקבנו אחר תופעות שאחרים פחות שמו עליהם את הזרקור, זיהינו כבר מינואר שמתחילה התפוררות או חוסר נוחות של חלק ממצביעי כחול לבן בעיקר בגלל השתיקה הרועמת של הקוקפיט, שלא הביע שום עמדה בעד או נגד אחרי האירוע בבית הלבן על הכרזת הריבונות", וטען כי "התהליך הזה הלך והעצים והתחזק".

הוא טען בתוקף כי כחול לבן לא הביעו תמיכה חד משמעית בתוכנית טראמפ, "עובדה שהציבור לא ממש יודע אם הם בעד או נגד הריבונות עד לרגע זה". פילבר הסביר כי חברת האסטרטגיה והמחקרים זיהתה 4 מנדטים שעברו בין הגושים בשבוע שקדם לבחירות, "הם אלה שהעלו את הליכוד מ-55 ל-58 מנדטים. התהליך הזה לא הפסיק אחרי הבחירות. הוא המשיך בעצם גם במעבר של האוזר והנדל שההיפרדות שלהם והכניסה שלהם לקואליציה הייתה אמירה". לא זו בלבד, הוא ציין כי במקביל "ראינו איך כחול לבן כל הזמן נחתכת, ראינו שהפרופיל של מצביעי חוסן בתוך כחול לבן היו 15% מצביעי ימין ממש והשאר מרכז. הם הרגישו מספיק נוח כל עוד נושא הריבונות או המדיניות לא עלה על הפרק ואולי היה להם נוח לא למצוא אלטרנטיבה לליכוד.

לדבריו, כל המערכת הפוליטית התבססה על כך שכתבי האישום כנגד רה"מ נתניהו "יפוררו את הליכוד ויגרמו לו לאבד את השלטון, על בסיס לא מעט סקרים שהראו שהמנדטים של הימין מוצק, ליכודניקים, לא יצביעו לנתניהו אם יוגש כתב אישום. אגב, גם הימין החדש בתחילה באפריל 2019 בנתה לא מעט על הקולות האלה, בסופו של דבר כולם חזרו לליכוד. לא רק חזרו לליכוד אלא גם מנדטים נוספים. צריך לזכור שמפלגות שלמות נעלמו לאורך הדרך, הייתה 'זהות', כחלון ואורלי לוי, כמעט 8-10 מנדטים שהסתובבו בתפר בין גוש השמאל לגוש הימין. כל המנדטים האלה בסיומה של שנה חונים בליכוד".

"את רוב מדינת ישראל לא מעניין החלת ריבונות"

בן כספית התייחס לדברים שאמר פילבר ואמר כי אינו מסכים עם טענותיו, "הקורונה והכלכלה מפרק את נושא הסיפוח, זה מעניין את הסבתא. ביבי ואנטי ביבי זה העיקר, לא סיפוח – כן או לא. המנדטים האלה מאוכזבים מכחול לבן על כך שבמקום להוריד את ביבי הם הצטרפו לביבי". פילבר טען בתגובה כי בסופו של דבר "יש 10 מנדטים שנושא הריבונות הוא בנפשם והוא גורם להם לחצות את הקווים מה שלא קרה הרבה זמן בפוליטיקה הישראלית, ולעבור מגוש המרכז-שמאל לגוש הימין כי הם רוצים ריבונות, חד וחלק". כמו כן, הוא ציין כי כבר בחודש ינואר הם פרסמו "סקרים שמראים ש-30% ממצביעי כחול לבן בעד אישור החלת הריבונות מיידית או מיד אחרי הבחירות".

פילבר הוסיף ואמר כי שבוע לפני ושבוע אחרי הבחירות הם בדקו את הסוגיה לאור מעבר המנדטים בין הגושים, "האנשים אמרו שזו הסיבה. אנחנו מדברים על פברואר, חצי מהאנשים שחצו את הקו חצו לפני הקורונה. החצי השני חצה פחות או יותר בתחילת מרץ, כשעוד לא הייתה קורונה ולא היה סגר ושום דבר. עדיין כחול לבן לא התפצלה, הביזיון הגדול שהיה ושאולי בגלל זה ירד לאנשים או יצא להם החשק מהמיזם הזה. כל מה שאני מתאר, ה-8 מנדטים קרה עוד לפני".

מנגד, אמר: "אני מסכים שאת רוב מדינת ישראל לא מעניין החלת הריבונות. גם בסקרים ראינו שבסביבות ה-20% רואים בזה את הנושא החשוב ביותר, 45% רואים את הנושא של המאבק בקורונה ובכלכלה כיותר חושב. זה נמצא בעדיפות שניה או שלישית אצל אנשים, אבל זה בהחלט נמצא אצלם. אני לא אומר שאם היו מתקיימות היום הבחירות בזה היו מוכרעות הבחירות, אבל אני אומר של-10 מנדטים חשוב מאוד החלת הריבונות על בקעת הירדן וקביעת הגבולות של ישראל. אני לא יודע להגיד איפה הם יחנו בסוף, אני כן יכול להגיד שבמעקב אחריהם למשך שנה - הם די נטו למחנה המרכז-שמאל".

 

עריכה: עופרי גליכמן

30/06/2020
הישארו מעודכנים

ינון מגל ובן כספית
ינון מגל ובן כספית  |  צילום: 103fm