ינון מגל ובן כספית

"למנדלבליט אסור היה לגעת בנושא"

כך על פי דעתו של שר המשפטים לשעבר, חיים רמון בעניין מול רה"מ: "הוא זה שהגיש את כתב האישום, כל דבר שקשור בנתניהו הוא צריך למשוך את ידו"


היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט סירב לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל כספים למימון הגנתו במשפט מחברו. לאור החלטתו של מנדלבליט, ראש הממשלה התבטא בחריפות נגדו. שר המשפטים לשעבר חיים רמון, שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm והגיב לסערה המשפטית-פוליטית.

אתמול (ג') צייץ ראש הממשלה בנימין נתניהו ציוץ בו מתח ביקורת נוקבת על היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט וטען כי 'מזימת ההפיכה הלשטונית של מנדלבליט נחשפה במלוא כיעורה'. את הדברים כתב לאור הפרסום לפיו בכירים במשרד המשפטים התנו את קבלת הסיוע הכספי למימון הגנתו המשפטית בהתפטרותו מתפקידו בראשות הממשלה. נתניהו כתב בציוצו: "באופן מדהים ומביש, בכירי משרד המשפטים קראו היום לראש הממשלה נתניהו להתפטר מתפקידו כתנאי לכך שיוכל להתגונן מפני כתב האישום המופרך שמנדלבליט תפר נגדו". שר המשפטים לשעבר חיים רמון הסביר כי לכל אדם מותר לקרוא לראש הממשלה להתפטר מתפקידו, "לגורמים משפטיים אסור. זה רק מחזק את אי האמון במערכת המשפט".

לדעתו, קיימת תופעה יוצאת-דופן במדינת ישראל והיא תפקידו הכפול של היועמ"ש, שמכהן גם כתובע הכללי. "שנים אני מבקש, ורבים חושבים, שהפטנט הישראלי הייחודי שלא קיים בשום מקום בעולם מוביל לניגוד עניינים. הרי ברור לכולם שכתובע כללי אסור למנדלבליט להתעסק בשום דבר שנוגע לנאשם נתניהו, במישרין או בעקיפין. מנדלבליט אדם דתי ומבין מראית עין, אסור היה לו לגעת בנושא. יש מספיק משפטנים שאין להם יד ורגל ואינם קשורים לתביעה שהיו צריכים להתעסק בזה. הוא זה שהגיש את כתב האישום. לכן, כל דבר שקשור לנאשם נתניהו הוא צריך למשוך את ידו".

רמון סבור כי אילו מנדלבליט היה מבקש מבכיר במחלקה המשפטית לטפל בנושא, "זה היה פותר הרבה מאוד בעיות. אני לא יודע מה הוא היה מחליט אבל מראית העין הייתה נשמרת. זה לא סביר בצורה קיצונית שמנדלבליט הגיש כתב אישום והוא גם מחליט על איך הנאשם יממן. הוא נמצא בניגוד עניינים". בן כספית תהה אם הדברים כך, מדוע נתניהו בכל הקדנציות שלו כראש ממשלה לא פעל לטפל בנושא. רמון ציין כי במשך 14 שנות כהונתו של נתניהו הוא לא רק לא פעל בכדי לפצל את התפקיד, אלא כאשר דני פרידמן הגיש הצעת חוק שנועדה לטפל בנושא, "בכירים בסיעת הליכוד כמו גדעון סער וגלעד ארדן רצו לפצל - מי שטרפד את זה היה בנימין נתניהו. הוא הלך לאהרון ברק, הוא שכנע אותו". ינון מגל אמר: "אני חושב שאתם צודקים בעניין הזה, אין ויכוח בכלל. הוא אוכל את הדייסה שבישל". רמון השיב: "אני לא בעד הצדק הפואטי אבל לצערי יש צדק פואטי".

"ביבי היה צריך להיחקר באזהרה בתיק הצוללות"

בהמשך, שר המשפטים לשעבר מתח ביקורת על התנהלות הפרקליטות בסוגיית המימון המשפטי של רה"מ נתניהו וציין כי 42% מהציבור סבורים כי תופרים לנתניהו תיק, "אז תהיי פרקליטות חכמה ותגידי 'אנחנו העמדנו רה"מ לדין, הוא רוצה 10 מיליון? קח 10 מיליון'. שלא תשמע טענה שביבי הורשע כי לא היה לו הגנה משפטית כפי שהוא רצה, תהיו חכמים! הוויכוח הזה הוא נורא, קורע את החברה בישראל. אל תכריחו אותו לבוא לבתי משפט כי עובדה שכל הדברים האלה לא פוגעים בו אלא להפך - מחזקים אותו. אז תהיו חכמים ופחות צודקים, ותנסו לשכנע את הציבור שזה אי נוחות או לא בסדר, אבל אל תיצרו תחושה של רדיפה".

בן כספית מיהר להגיב לדבריו ואמר כי "הוויכוח לא קורע את החברה, בנימין נתניהו קורע את החברה בישראל", ותהה: ,אתה לא חש אי נוחות מזה?" על כך השיב רמון: "אני חש מאוד אי נוחות מהתנהלותו של נתניהו, אבל נתניהו בניגוד ליועץ הוא אדם שנבחר על ידי הציבור, הוא הלך 3 פעמים לבחירות והוא היום רה"מ. מי שיושב בבלפור הוא זה שניצח, ומי שזכה ל-72 ח"כ שהביעו בו אמון הוא ניצח. אי הנוחות שלי נובעת מזה שהוא הופך את ישראל למדינה דו לאומית, שבזה אתם לא מתעסקים -אני מדבר על הציבור הרחב שהולך לבחירות 3 פעמים והנושא לא היה קיים במערכת הבחירות".

בשנת 2015, כך אמר רמון, מנדלבליט בתפקידו כמזכיר הממשלה "טען שיש מזימה למנוע ממנו להיות היועמ"ש והוא דיבר במילים יותר חריפות ממה שאני מדבר. אמר שעושים לו דברים נוראיים כולל תפירת תיק, לכן אני תוהה, מי השתנה? האם הפרקליטות כבר לא עושה מזימות יותר והיא טהורה וצדיקה או מנדלבליט, מה שקורים בספרות - הדרך יותר חזקה מההולך בה? זו שאלה שמנדלבליט חייב לענות עליה". כמו כן, טען כי הגורמים בפרקליטות שהגישו את ההעמדה לדין של נתניהו עשו זאת "באופן תקדימי על פי שי ניצן שקובע שכתבה בעיתון שהיא שוחד. היה פעם יועמ"ש שקראו לו מני מזוז, הוא אמר שמצא בפרקליטות מדיניות של סימון מטרות וגיוס עמדות, זה לא אני אמרתי".

בן כספית טען כי הביקורת כלפי מנדלבליט נשמעת רק כאשר הוא פוסק נגד נתניהו, אך כאשר הוא פוסק לטובתו של רה"מ, כמו למשל בנושא הצוללות והשוחד, אין כלפיו טענות כלל. שר המשפטים לשעבר הודה כי "הייתה לי ביקורת על איך שהתנהל בתיק הצוללות, מנדלבליט. אני חושב שביבי היה צריך להיחקר באזהרה בתיק הצוללות. אני לא ביביסיט ולא אנטי ביביסיט. אהוד אולמרט הורשע על שוחד באופן נסיבתי כי אחיו קיבל כסף למרות שלא היו בקשרים. העובדה שבן דודו היה מעורב בזה חייב את החקירה באזהרה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

01/07/2020
הישארו מעודכנים

חיים רמון
חיים רמון  |  צילום מסך קשת 12