איפה הכסף
עם ענת דוידוב

קורונה אינה שפעת

מנכ"לית המרכז הרפואי וולפסון ד"ר ענת אנגל, על העלייה המדאיגה בתחלואה בקורונה: "חייבים לקדם את נושא החקירות האפידמיולוגיות"


מספר החולים בנגיף הקורונה בישראל ממשיך לטפס באופן מדאיג, בעקבותיו החליטה היום (ה') משטרת ישראל לתכנן מבצע אכיפה מיוחד בסוף השבוע הקרוב, שיכלול לדברי המשטרה התייצבות שוטרים באולמות אירועים החל מהערב. 

ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית המרכז הרפואי וולפסון שוחחה עם ליאת רון והתייחסה לעלייה בשיעור התחלואה בנגיף ברחבי הארץ: "יש אצלנו 14 חולים, 11 מהם במצב קשה ושניים מונשמים, אנחנו רואים עלייה בכמות החולים בשלושת שבועות האחרונים. זה לא מפתיע שעכשיו מתחילים להיות יותר חולים קשים, בהתחלה כשההדבקות היו יותר במוסדות חינוך והיו גילאים צעירים, אז פחות ראינו את זה מתבטא בחולים בבתי החולים. המחלה הזאת מגיעה גם לגילאים צעירים, אבל רוב החולים שלנו הם מעל גיל 60. יש גם נקודות אופטימיות, והתקופה הזאת גם מאופיינת בכך שיש כבר טיפולים שמסייעים ומונעים את התדרדרות מצבם של החולים".

הגירעון במערכת הבריאות עמוק יותר - התחלואה עולה 

על הבטחת הממשלה לסייע למערכת הבריאות הקורסת מאליה שטרם קוימה, סיפרה אנגל: "מערכת הבריאות נמצאת בחסר גם בשגרה. כעת בתקופת הקורונה הגירעון של בתי החולים בכל הארץ גדל כי הפסקנו לעשות ניתוחים ופעילות במרפאות גם בגלל שהמטופלים פחות הגיעו וגם בגלל שהייתה הנחיה להתכונן לצפי רב של מונשמים החולים בקורונה. התקציב נדרש למערכת הבריאות, בטח לפני החורף שעומד להגיע עם אותם העומסים ועם מגפת השפעת שמתקרבת, אז אין ספק שהגירעון עמוק יותר והצרכים עולים. צריך צוותים נוספים שיתנו את המענה. התחלואה עולה". 

בסוף השיחה, התייחס ד"ר ענת אנגל להגבלות ולהנחיות משרד הבריאות לציבור, ואמרה: "הקורונה תהיה איתנו עוד כמה חודשים, ואין ברירה אלא לנוע בין הקלות למגבלות. כרגע אנו נמצאים במצב של עליה מתמדת בכמות החולים המאומתים ובאחוז החולים הקשים, ונדרש לפעול ולעשות צעדים מגבילים. יתר על כן, חייבים לתגבר את נושא החקירות האפידמיולוגיות, זה חייב להיות משולב. אנו רואים שככל שיש יותר התקהלויות ובמקומות סגורים אז יש יותר הדבקה, כך גם בעולם. אני חושבת שנכון כרגע לפעול כדי לעשות הכלה של האירוע הנוכחי, וחייב להיות תיאום ציפיות עם הסברה, נעבור עוד חודשים רבים לצד הקורונה וייתכן שיהיו שוב עליות בכמות החולים ואז נצטרך לשוב למגבלות, ולהסירן כשתהיה ירידה בשיעור התחלואה". 

עריכה: מיכל קדוש 

02/07/2020
הישארו מעודכנים