103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

הפלסטינים מדגמנים אחדות פלסטינית

הפרשנית לענייני ערבים שמרית מאיר על הצהרה משותפת של ג'יבריל רג'וב וסגן מנהיג חמאס נגד הסיפוח • ומה חשב לעצמו ח"כ עודה שהגיע לאירוע שכזה?


שמו יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה עלה היום (ה') לכותרות, זאת בעקבות השתתפותו בכנס משותף של פת"ח וחמאס והבעת תמיכה בשיתוף הפעולה הנפיץ בין שני הארגונים, שעלול לסכן מאוד ביטחון המדינה. בעקבות המאורע שעורר הדים, הגישה ח"כ מיכל שיר ממפלגת הליכוד בקשה ליועץ המשפטי לממשלה לחקור את השתתפותו השנויה במחלוקת של עודה בכנס המשותף. 

הפרשנית לענייני ערבים שמרית מאיר שוחחה עם רוני בר און ואריה אלדד והביאה פרטים נוספים על האירוע שעתיד לנבא מעט על ההתחממות הצפויה בגזרה בעקבות החלטת הסיפוח: "זה היה אירוע חשוב בפני עצמו, לצד איימן עודה שהנוכחות שלו שם הייתה מעניינת. הפלסטינים נערכים לסיפוח, כעת הם עושים זאת מתוך בלבול כללי שהם חושבים שהוא קונספירטיבי. זאת אומרת, הם נערכו ל-1 ביולי אך לא בעצימות גבוהה, והם חושדים שישראל משגעת להם את הראש כמו ערב העברת השגרירות, זאת כדי למנוע התקוממות גדולה או צעדי ענישה מהעולם. הם מתקשים להבין שניהול האירוע באמת כושל. אחד הדברים החשובים שקורים בהקשר זה למרות כל הסקפטיות, זה מהלך שלפחות מדגמן אחדות פלסטינית. לצורך המאבק בסיפוח שחלק מהפלסטינים רואים ומתארים אותו כנכבה שנייה, מראים צעד מתריס של אחדות פלסטינית". 

בהמשך דבריה, סיפרה כי: "במסיבת עיתונאים המשותפת של פת"ח וחמאס בה הם אומרים שיילחמו בסיפוח יחד. למה זאת הזדמנות מבחינת חמאס? כי יושב שם ג'יבריל רג'וב בכיר פת"ח, ואומר סלאח אל עארורי בכיר חמאס לאנשיו בשטח לא לחכות להוראות תפעוליות". 

איני מבינה מה ח"כ ישראלי חושב לעצמו כשהוא מגיע לאירוע כזה 

על נוכחותו של ח"כ איימן עודה בטקס, אמרה מאיר: "אני באמת לא מבינה מה ח"כ ישראלי חושב לעצמו כשהוא מגיע לאירוע. הוא מגדיר את זה תמיכה באחדות הפלסטינית, אבל סלאח אל עארורי  מבוקש על ידי ארה"ב, עד לפני כמה שנים היה פרס על ראשו בסך חמישה מיליון דולר. לי זה לא נראה הגיוני, ומתבקש לשאול את ח"כ עודה שאלות קשות מאוד. הוא באמת פוליטיקאי פופולרי מאוד לא רק בקרב בוחריו, והצליח לתמרן את עצמו לפסגה על פני פוליטיקאים מנוסים ממנו. אני חושבת שאם ח"כ אחר מהמשותפת היה מגיע  ומקשיב לסלאח אל עארורי באירוע אחדות פלסטיני כזה, הוא היה חוטף הרבה יותר מאיימן עודה שהוא מעין טפלון ומאמי לאומי". 

בסוף דבריה, התייחסה הפרשנית לענייני ערבים שמרית מאיר לסיכוני הסיפוח בהיבט הסכסוך הישראלי פלסטיני: "מי שקורא את הניואנסים מבין שהיום היה יום חשוב, מפני שמנגנוני הביטחון הפלסטיניים רואים את עארורי קורא לבצע פיגועים, ורואים את ג'יבריל רג'וב נותן רוח גבית. אי אפשר לשדר מסרים כפולים, למרות שזה מה שהרשות הפלסטינית עושה מאז ומתמיד, אך אנשים מבינים את הניואנסים והם מבינים שחמאס הוא פרטנר והוא מנהל את האינתיפאדה הזאת. השאלה היא איפה זה פוגש את הציבור, והמוטיבציה היא לא מאוד גדולה כי אחרת היינו רואים אירועים הרבה יותר דרמטיים. מה שהרשות הפלסטינית רוצה לעשות זה לשים מול ישראל אקדח, והיא משתמשת לשם כך באל עארורי ובחמאס. הם אומרים שהם מוכנים לקחת את הסיכון שהאש הזאת תלחך גם את הגלימה שלהם. הסיפור חמור עד כדי כך, מבחינתם הם יהפכו את השולחן וזה מה שהם ניסו לעשות היום". 

עריכה: מיכל קדוש 

02/07/2020
הישארו מעודכנים