ינון מגל ובן כספית

"שופרות נתניהו - חיפושיות זבל חרוצות"

רה"מ לשעבר ברק, טען כי האשמתו על הקשר עם ג'פרי אפשטיין עלתה כדי להסיח את הדעת ממשפט נתניהו. עוד התייחס לתקיפה באיראן וטען: "זה לא חשוב"


התפתחויות חדשות בפרשת הצוללות עלו בסוף השבוע האחרון לכותרות (ו'), זאת כאשר פורסם כי אחת הטענות המרכזיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק החקירה, הייתה שאין לו שום קשר או ידיעה בנוגע ליחסים בין מיקי גנור לבין פרקליטו דוד שמרון. ראיה שעשויה להפוך את הקערה על פיה פורסמה גם היא כחלק מההתפתחויות, המציגה קטע מיומנו של גנור בו מוזכר שמו של ראש הממשלה. 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm והביע את דעתו על הגילויים החדשים בפרשה: "ישראל ב-2012 בידיעת שר הביטחון הסירה את ההתנגדות שהמצרים יקבלו צוללות נחותות משלנו. לא יכול להיות שום סוד בתוך מערכת הביטחון או מערכת השיקולים, שראש ממשלה מוסמך להסתיר אותו משר הביטחון בעניינים אלה, אין שום החלטה בתחומים האלה שמתקבלת לבד, נתניהו חרג באופן חמור. מסתבר שבמערכת הביטחון הייתה בלי שהייתי מודע לכך קנוניה גדולה מושחתת. בכל הדברים האלה מעורבים האנשים הכי קרובים לנתניהו. בינתיים עוד לא נפתחו כל החקירות, אך הדברים האלה נראים כמו פרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות המדינה. האנשים שעוסקים בכך מגנים על מעגל השחיתות מסביב לנתניהו שטבול בזה עד צוואר. הטענה היא שלא יכול להיות שנתניהו לא יודע על הדבר הזה". 

לתקיפות האיראניות אין רלוונטיות ממשית

בהמשך דבריו, התייחס ברק לפיצוצים החשודים באיראן שנשמעו בשבועות האחרונים המיוחסים לתקיפה ישראלית באזור: "קודם כל איני יודע אם אנחנו תקפנו. שנית, אפילו אם כן, ככל שזה קרה ביוזמתנו, ביוזמת האמריקנים וביוזמת גורם שלישי, זאת פעולה בסדר גודל שלישי בחשיבותה. התקיפה לא אירעה במקום בו בונים צנטריפוגות,זה מחסן נטוש על יד הכביש, אי אפשר לטעות. באיראן היו מתמיד פעולות של אופוזיציה של כל מיני ארגונים שפוצצו תחנות דלק ומחסנים. יש אולי קשר לקונטקסט הגדול של המאבק בגרעין האיראני, אך אין לכך רלוונטיות ממשית. זה לא אומר שאני מאחל לארגוני מחתרת האלה שימשיכו לפעול, אבל לחבר את זה בשיח לחיסול הסורי או הכור העיראקי זאת באמת השוואה מופרכת. בהתרחשויות בעשור הקודם הותירו את איראן עם אפשרות להתעצם מחדש, וזה דבר שישראל צריכה לשמור לגביו גם את האופציה וגם את יכולת הפעולה מול ארה"ב". 

ברק אף הגיב להדים שעורר החשד כי ראש המוסד לשעבר מאיר דגן נתן לאמריקנים בזמנו תוכניות תקיפה איראניות, ואמר: "לא חושב שהוא נתן לאמריקנים תוכניות תקיפה באיראן, האופי של היחסים האמריקניים הוא פתוח מאוד גם בלי דגן. האמריקנים נמצאים בכל מקום והם היו מודעים לחלוטין. אני לא חושב שהיה להם סוד באשר לפעולותינו, לא פירטנו להם אף פעם אך זה לא היה סוד שאנו מכינים אפשרות שנידרש לפעול באיראן ונפעל בין אם הם יסכימו ובין אם לא". 

רה"מ לשעבר אהוד ברק הביע את דעתו על ההתפתחויות בפרשת ג'פרי אפשטיין בה נקשר שמו, וביקר באופן חריף את ההיטפלות אליו, לטענתו, מצד התקשורת ויריביו הפוליטיים: "מנסים ליצור עננה או כתם מעל ראשי כאילו משהו לא תקין בהתנהלות שלי, בין היתר משום שאני מאתגר את השלטון. מעצם העובדה שקיים אדם שמגיע לפסגת השלטון או מדבר בסמכותיות בלי שהצליחו להדביק אליו חרף מאמצים גדולים שום עבירה, אז הוא דבר שעושים אותו שוב גם בימים ההם ובזמן הזה. הגברת שמתלוננת עזבה את ארה"ב ב-2002 לאוסטרליה, ובזמן ההוא אפילו לא הכרתי את אפשטיין לכן לא יכול להיות לי שום קשר לפרשה. אין לי חשש מכלום, ואני כמובן הייתי שמח אם לא הייתי מכיר את אפשטיין אף פעם אך הכרתי אותו, אני לא רוצה לרמות את עצמי. ההתנהגות שלו באמת מזעזעת ומעוררת סלידה". 

על התקשורת הימנית שמביעה גישה סלחנית להתנהלותו של נתניהו לתחושתו של ברק, טען כי: "אלו שופרות מלחכי פנכה של נתניהו, שמנסים בכל מחיר להסיח את הדעת מהתהום העבריינית שהוא טובל בה. אלה אנשים מכובדים לכאורה שהם השופרות שלו. שכשאתה מסתכל מקרוב מתחת לחזות המכובדת שלהם, קשה שלא להבחין שמדובר בחיפושיות זבל חרוצות". 

הטיפול שלנו בנגיף הקורונה הוא חובבני

בסיום דבריו, התייחס אהוד ברק לדבריו השנויים במחלוקת של השר צחי הנגבי בתוכניתם של אופירה אסייג ואייל ברקוביץ' בערוץ 'קשת 12' בשישי האחרון, זאת בתגובה למצוקתם הכלכלית הרבה של ישראלים רבים בתקופה זו: "הוא עשה טעות והוא הרגיש בה, והאינסטינקטים הנכונים של אופירה וברקו העמידו אותו על טעותו. בסופו של דבר, הטיפול שלנו מעבר לצחי הוא חובבני. העניין הזה היה חייב ללכת למשרד הביטחון, הכללים ברורים, אך מה שיש אצלנו זו פניקה. התנהלנו נכון בהתחלה, ההמשך היה הפחדת הציבור. אנחנו היום אלה שלא יכולים לטוס לאירופה, מדינות באירופה עברו את זה בצורה אחרת. בעולם עצרו את זה טוב יותר, בלי שב"כ, איכונים, חקיקת חירום, ממשלת חירום, בלי מופעי האדרה עצמית, והרס הדמוקרטיה. בחו"ל עבדו בשביל האזרחים". 

עוד הוסיף בביקורת חריפה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו: "נתניהו עובד בשביל עצמו, וכדי לחלץ את עצמו בכל מחיר. ההסתה נמשכת, הבזבזנות של הממשלה מהדהדת, הממשלה מנותקת ומאשימים את האזרחים במקום לעבוד בשבילם".

עריכה: מיכל קדוש 

05/07/2020
הישארו מעודכנים

רה"מ לשעבר, אהוד ברק
רה"מ לשעבר, אהוד ברק  |  צילום: פלאש90