ינון מגל ובן כספית

"הסגר השני - מגדולי המחדלים שהיו בישראל"

יו"ר ימינה נפתלי בנט על התפשטות נגיף קורונה: "הממשלה נכשלת ולא מתעסקת בדברים הנכונים" • והתייחס גם להתבטאות של אשתו נגד רה"מ בנימין נתניהו


מדינת ישראל בעיצומו של המאבק בנגיף קורונה, זאת לאחר שפתיחת המשק הובילה לעלייה מטרידה בנתוני התחלואה. יו"ר ימינה נפתלי בנט שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm על התפרצות הגל השני של הנגיף וטען כי המצב בו נתונה מדינת ישראל הוא תוצר של הניהול הלקוי של ממשלת נתניהו-גנץ.

ח"כ נפתלי בנט סיפר כי הוא מקיים בתקופה האחרונה פגישות עם גורמים שונים במשק על מנת לגבש המלצות ופתרונות ייעודים למשבר. "המשבר הנוכחי לא פוגע בכולם בצורה שווה, יש סקטורים שבכלל עולים, יש סקטורים ניטרליים ויש סקטורים שמאוד נפגעים וצריך חבילת פתרון לכל סקטור וסקטור, עם הרבה יצירתיות והרבה לשבור את הראש איך מתקדמים". ינון מגל ציין בפניו כי בגל הקודם כולם קראו לפתיחת המשק, אך הדבר הוביל לבסוף לעלייה במספר החולים בנגיף וכעת כולם שוב מתלוננים על ניהול המשבר.

על כך השיב יו"ר 'ימינה': "זו טענה מאוד לא בסדר שמנסה לגלגל אחריות. אני בחודש מרץ, בעודי שר ביטחון, כתבתי תוכנית מפורטת מה צריך לעשות כדי לשחרר את הסגר, בתוך התוכנית אני מפרט בדיוק את המשמעות של שחרור סגר מבלי להקים מערך. בגל הראשון, הסגר הוא תוצאה של הקורונה. הסגר הנוכחי והסגירות הנוכחיות הן תוצאה שלא הקימו את המערך הזה". הוא התריע כי "אם לא נקים את המערך הזה יבוא גל שלישי, רביעי וחמישי. אני לא ממציא את הגלגל, בכל העולם חטפו יותר מאיתנו בגל הראשון אבל בהולנד, גרמניה, אוסטריה, הקימו את המערך הזה לכיבוי הדליקות והם עומדים באופן קבוע על חולים ליום ומטפלים בזה".

ינון מגל הוסיף וציין בפני חבר הכנסת כי מדינות נוספות שפתחו את המשק והסירו את המגבלות חוות גם הן גל נוסף של התפרצות, אך בנט הדגיש כי "לא בהיקפים האלה, לא בהיקפים האלה. לכן זה כואב בלב, לא פשוט לא". הוא סיפר כי נפגש עם שגריר הולנד שתהה – "למה אתם לא עושים את הדברים הבסיסיים? למה אתם לא עושים חקירות אפידמיולוגיות?" הוא הסביר כי בניגוד למדינות אחרות בעולם בהן מערך החקירות האפידמיולוגיות מנוהל באופן נכון ויעיל, המדינה עורכת תשאולים, מבצעת בדיקות לחשודים כנשאים עוד באותו היום ומלווה אותם בתהליך, כיום בישראל לאדם שנדבק בקורונה נודע על כך רק כ-4 ימים לאחר מכן, "והטלפון יהיה מעין תשאול 20 דק' במקום שעתיים וחצי. בסוף אומרים לך 'אתה תודיע לאנשים'. מדינת ישראל לא מודיעה לאנשים, כל אלה נרשמים על דף נייר ולא במחשב, אחרי כמה ימים מוקלדים למחשב עם שגיאות במספרים ואף אחד מהם לא נבדק. שום דבר לא עובד".

שר הבריאות יולי אדלשטיין ('הליכוד') הודיע כי ימנה פרוייקטור שינהל את נושא הקורונה, בנט הודה כי הוא לא נמנה עם המועמדים לתפקיד אך הדגיש כי מינוי פרוייקטור זה צעד "טוב מאוד, מתחילת הדרך זו הייתה ממש דרישה שלי כשר ביטחון שיעבירו אלינו לגוף ביצועי ולמנות פרוייקטור, ולא העבירו. לקחתי אחריות, הבאתי את מי הייריטג' כנגד עמדת משרד הבריאות והיום מיי הריטג' אוטוטו עושה חצי מהבדיקות בישראל. צריך לפתוח את השוק הפרטי גם לבדיקות. משרד הבריאות הוא לא גוף שנועד לביצוע, הוא רגולטור על קופות החולים על בתי החולים".

כחלק מהמאבק בנגיף קורונה, הממשלה העבירה 'חוק עוקף כנסת', על כך אמר יו"ר 'ימינה': "אני מגבה לגמרי את חוק עוקף כנסת כי הוא לא בדיוק עוקף, אבל הוא חוק שנותן סמכויות קיצוניות לממשלה ואני בעד. כשצריך לקבל החלטות מהר וליישם אותן - אי אפשר ל'התבחבש' על החלטות שבועיים עד שוועדה מתכנסת ומאפשרת. גם אם בדיעבד ההחלטות לא יהיו אופטימליות, עדיף לקבל החלטות לפעמים פחות טובות אבל מהר, ולבצע כי קצב השינוי פה מצריך החלטות. אז אני מגבה את זה למרות שאני באופוזיציה".

"גנץ ונתניהו כשלו כישלון מוחלט"

בהמשך, בנט הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה של הציבור ואמר: "אנחנו חייבים להתמקד ב-4 שבועות הקרובים. לרתום את הציבור כן להתנהג כמו שצריך, את הכעסים והחקירות אפשר לשמור לאחר כך כרגע אין ברירה. זה מהלך שחייב להיות משותף עם הציבור. אין גורם אחד שאתה אומר 'הוא הגורם', 'הוא מקבל את ההחלטות'. אפשר לעשות צעדי הגבלות, אם אתה בא לציבור ומסביר לו – אני צריך 4 שבועות מכם, בואו ניתן כולנו 4 שבועות ואם נגיע ל-50 נדבקים ליום אני אסיר את הסגר, אז אני אתחזק את הדליקות הקטנות ואמנע שתתפרצנה, איפה המחדל? לא עושים ואז עוד חודש נרצה להסיר את הסגר ולא נוכל".

הוא חשף כי בתקופת הגל הראשון פנו אליו תנועות נוער שרצו להתנדב בבקעת הירדן לסייע לחקלאים שעובדיהם לא יכלו להגיע לעבודה, אבל התקנות של הממשלה אסרו עליהם. "אני אומר בשידור חי – עשיתי משהו לא בסדר, כתבתי להם פתק – אני מאשר כשר ביטחון, לכו. האם הייתה לי סמכות? לא הייתה לי אבל אישרתי להם. הם הצילו כמה פרדסים מכיליון כי ידעתי שבשטח הפתוח, מה יקרה? צריך לקבל אחריויות. נכון, ירדו על פרופ' גרוטו שאישר למיליארדר שגיא, אני כשראיתי את זה אמרתי לעצמי הפוך, כל הכבוד שהוא לקח אחריות. כל עוד אין פה שוחד ודברים כאלה ואין, כל הכבוד שהוא מקבל אחריות אבל זה צריך להיות מוסדר. זה לא יכול להיות ככה בלגאן".

לפי הסקרים מפלגתו של בנט זוכה ל-11 מנדטים, אך נדמה שזה לא מעסיק אותו בימים אלו. "אני, בימי חיי, לא זוכר משבר כלכלי כל כך גדול, אני לא חושב שהיה בתולדות המדינה. הממשלה נכשלת, לא מתעסקת בדברים הנכונים. היה צריך להחליף את הממשלה אבל אי אפשר כרגע ובטח לא ב-4 שבועות, אין זמן. זו הממשלה שיש, צריך לעזור לממשלה, לרתום את הציבור ולנצח את הקורונה. הצמד חמד גנץ ונתניהו כשלו כישלון מוחלט, הסגר השני זה נטו מעשי ממשלת נתניהו-גנץ. הסגר הראשון היה בלתי נמנע, שם נתניהו פעל נכון. הסגר השני זה אחד מגדולי המחדלים שהיו בתולדות מדינת ישראל, עד כדי כך, מבחינת היקף כמות האנשים שנפגעו והיקף הנזק לעתידם ולהמשך חייהם לעשרות שנים הקרובות".

עוד אמר ח"כ בנט: "אדם שסגר את רשת חוגי הגלשנים שהייתה לו או מסעדה שהקים ולקח חצי מיליון הלוואה עבורה, נהרסו לו החיים וזה נטו באשמת הממשלה, אבל מה נעשה עם זה? עכשיו צריך לסדר את זה כמה שיותר מהר. שהציבור ישמור על סבא וסבתא, לא יהיה בחללים סגורים וצפופים וישים מסכה. והממשלה? שתתחיל לעבוד".

"יש לי אישה עצמאית שאוהבת אותי ורוצה להגן עליי"

לסיום, גילת בנט, אשתו של נפתלי בנט, התבטאה בפייסבוק נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מדהים שהעובדה שביבי, למרות כשלונו המהדהד לא מעלה זאת בדעתו (מינויו של בנט כאחראי על המשבר) מוכיחה כמה המדינה הזאת לא מעניינת אותו. מצידו שנעבור שואה כלכלית רק שלא יאהבו מישהו יותר מאותו".

בן הקריא את הדברים שכתבה אשתו של בנט בפניו ותהה מה דעתו על כך, בנט השיב: "אשתי האהובה, אני אדם מאוד בר מזל שאני מאוד עסוק בלנסות לעזור לעם שלי ויש לי אישה יפהפה, מבריקה, עצמאית, שאוהבת אותי ורוצה להגן עליי. אישה מדהימה, אמא מדהימה ובורכתי שהיא הסכימה בכלל להתחתן איתי".

 

עריכה: עופרי גליכמן

07/07/2020
הישארו מעודכנים

נפתלי בנט
נפתלי בנט  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90