איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"מערך הבריאות בקריסה"

כך קבע פרופ' חגי לוי, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור • על פרישת סדצקי אמר: "חשוב לשים לב מהם הלקחים שאפשר להפיק, כדי להתקדם קדימה"


אחרי כמעט ארבעה חודשים של מאבק עיקש בקורונה, הודיעה פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור ואחת ממובילות הקרב מול הנגיף, הודיעה הבוקר (ג') כי החליטה לפרוש מתפקידה, ואף נימקה את התפטרותה, במחיר הנפשי, הבריאותי והפיזי שנגבה ממנה נוכח התפקיד. עוד כתבה בהודעתה כי: "מזה מספר שבועות מצפן הטיפול במגיפה איבד כיוון".

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור שוחח עם ענת דוידוב ב-103fm והתייחס לפיטוריה המפתיעים של סדצקי: "מערך בריאות הציבור באמת בקריסה. כפי שנחשף בדוח מבקר המדינה, המערך הוזנח במשך שנים על ידי הקברניטים לפני תקופתה של פרופ' סדצקי, ולתדהמתנו אפילו בתקופת מגפה עולמית המשיכו להזניח את המערך במידה רבה עד לכניסת השר החדש לתפקיד. יש לנו מחסור אדיר לא רק ברופאים ורופאות, אחים ואחיות ושאר אנשי המקצוע, אלא גם מערכת החקירות מאוד מיושנת ולא שימושית". 

על התנהלותה של המדינה במלחמה מול הנגיף טען: "הדבר החמור ביותר הוא שההחלטות הגורליות מתקבלות לא על סמך נתונים אפידמיולוגיים ותורת בריאות הציבור, אלא על סמך שיקולים אחרים,  וזה מביא אותנו להתנהגות תזזיתית ולא מדויקת שעולה לנו במחיר כבד מאוד בבריאות, בכלכלה ובחברה הישראלית". 

על עמיתתו פרופ' סדצקי סיפר פרופ' לוין: "אני רוצה להביע הערכה לפרופ' סדצקי עם כל הביקורת שלנו ושל אחרים יש עליה, היא אשת מקצוע שעשתה את עבודתה נאמנה. אני באמת חושב שפחות חשוב כרגע להסתכל על מה היה ברמה האישית אלא על הרמה העקרונית, ומהם הלקחים שצריך להפיק כדי שנתקדם עכשיו קדימה". 

בסוף דבריו, הסביר יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור חגי לוין מהם הצעדים הבאים שצריכים להיעשות כחלק מהמאבק בקורונה: "מגפה זה מרתון ולא ספרינט, אז גם אם אנו כרגע בנקודת שפל, גם ממנה אנו נתרומם חזרה ונהיה במצב טוב יותר. אפשר תוך זמן קצר בתוכנית חכמה ויעילה לתגבר את מערך בריאות הציבור בצורה משמעותית, ונקבל תמונת מצב הרבה יותר טובה. ניתן לשנות את הדרך בה מתקבלות ההחלטות ואני רואה ניצנים לכך כבר עכשיו אצל מנכ"ל משרד הבריאות ושר הבריאות, אך לצערי הם לא מצליחים מספיק להשפיע על הממשלה". 

כדאי לשנות את הגישה האלימה, הכוחנית ואת הפחדת הציבור

פרופ' חגי לוין אף הוסיף כי: "מומלץ לשנות את הגישה האלימה, הכוחנית ואת הפחדת הציבור, ולהמיר אותה בגישה של קידום בריאות, דאגה לאנשים ומתן מידע, כדי שאנשים יבינו למה זה באמת קריטי בעת הזאת להימנע ממגע פיזי הדוק ולעטות מסכות, ולא בגלל שאנו מפחדים מאימת הקנס. אין תחליף לחשיבה המקצועית. אין עוד מדינה שמסתמכת ככה על השב"כ, המשטרה והצבא, אין תחליף לבריאות הציבור. אם לא נבין זאת עכשיו, בחודשים הקרובים רק נלך ונתדרדר. אני רוצה להאמין ואני מאמין שבמדינת ישראל יש את הכוחות שגם יכולים לתכן מראש ולא לפעול באותו הרגע. כיוון שהמגפה הזאת היא לא אירוע קצר טווח, שווה עכשיו, וזה גם מה שאפשר ללמוד מההתפטרות של סדצקי, לבנות שיטה משתפת, לומדת ועובדת ביחד". 

עריכה: מיכל קדוש 

07/07/2020
הישארו מעודכנים

האם מערכת הבריאות בקריסה?
האם מערכת הבריאות בקריסה?  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90