איפה הכסף
עם ענת דוידוב

מראה שחורה הופכת למציאות?

עו"ד גיא אופיר הסביר על העתירה שקוראת לאפשר למבודדים לערער על בידודם: "יש מחשב שמכניס בכל יום אלפי אנשים למעצר בית"


עמותת 'טרון' הגישה עתירה למען זכויות המשתמשים ברשת, עו"ד גיא אופיר, מומחה בדיני אינטרנט, זכויות יוצרים והגנת הפרטיות באינטרנט, שוחח עם אלון גל ב-103fm על הנושא ועדכן בפרטים.

עו"ד גיא אופיר הסביר כי מטרת העתירה היא ליצור האחדה בדין בין אדם שנשלח לבידוד כפוי של 14 יום לבין אדם שנשלח למעצר בית. "אם אני אשדוד מישהו באמצע רחוב ואכנס למעצר בית אני אראה שופט, המשטרה תלוהו אותי, השופט יראה אותי, אוכל להסתכל לו בלבן של העיניים והוא לי. אם הוא קובע שאני במעצר בית הוא יצטרך להסביר את עצמו ולנמק. אבל מי שנכנס לבידוד שלא פשע ולא עשה עבירה ל-14 ימים, מי ששלח אותו בעצם זה מחשב, אנחנו בפרק של מראה שחורה. יש לנו מחשב במדינת ישראל ששולח כל יום אלפי הודעות סמס ושולח אנשים למעצר בית".

הוא סיפר כי הגיעו אליהם "מקרים של מסעדות, פאבים, אנשים שהיה להם למחרת פגישה עם מלא לקוחות והם לא יכולים להגיע כי הם במעצר בית. אם הם חולי קורונה או שיש חשש כזה ניחא, הבעיה היא שחלק מהאנשים אומרים לי 'קיבלתי הודעה שב-12 הייתי ליד חולה קורונה, באותו יום בשעה הזו הייתי במיטה בחלום השביעי, על מה מדברים'? יש לקוח שקיבל הודעה בפלורידה ואומר לי – 'השב"כ אומר שהייתי בתל אביב'".

לדבריו, לסוגיה הזו העתירה למעשה באה לתת פתרון. הוא הסביר כי כיום אזרח שקיבל הודעה על כניסה לבידוד חייב להיכנס לבידוד באופן מידי. לאחר מכן "אתה מתקשר למשרד הבריאות, ממתין שעתיים עד שמישהו יענה ולפעמים הקו מתנתק. עונה טלפן או טלפנית, חבר'ה צעירים בני עשרים בעבודה סטודנטיאלית והם הכתובת שלך להשמיע את טענותייך. מה שאנחנו אומרים זה שזה לא מתקבל על הדעת. זכאי כל אזרח ששלחו אותו ל-14 ימי מעצר בבית, זכאי להסתכל למישהו בעיניים באמצעות מכשיר נייד. לקבל 15 דקות ולנסות לשכנע את הפקיד בעל הסמכות שיוציא אותו ממעצר בית, לא יכול להיות שזה דרך הטלפון. פנינו למדינה, הבעיה שהמדינה אפילו לא ענתה לנו. היא עסוקה בלענות למבודדים אז לנו לא ענתה בכלל למכתב. אז הגשנו את העתירה".

לסיום אמר עו"ד אופיר: "אני רוצה להדגיש את זה. המאזינים חייבים להבין, זה לא שיש אדם ששולח 45,000 איש למעצר. יש מחשב ששולח אנשים למעצר, אנחנו בפרק של מראה שחורה. מדינת ישראל העניקה סמכות לשרת על שיושב במשרד הבריאות ומקבל מידע מהשב"כ לשגר הודעות ופקודות מעצר לעשרות אלפי אנשים. זה לא נורמלי".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/07/2020
הישארו מעודכנים

מראה שחורה הופכת למציאות?
מראה שחורה הופכת למציאות?  |  צילום: וויסאם השלמון/פלאש 90