103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"האדם הזה מורכב משנאה וגזענות, גם כלפי ילדים"

רה"ע רהט על הסרטון של 'רוי בוי': "לפני שבוע עשינו כבוד למיכאל בן זיקרי (טבע למוות בעת שהציל משפחה בדואית מטביעה) ובא לך שטן שפשוט זורע שנאה"


במקביל להפגנה אתמול בתל אביב הרשתות החברתיות וכלי התקשורת סערו בעקבות פרסום של סרטון בו תועד כוכב הילדים 'רוי בוי' פונה לילדיו בשאלה - האם הם מעוניינים לתת אוכל לילדים בדואים צעירים שנכחו במקום, בדומה לחיות שמאכילים בספארי. הסרטון עורר סערה, העלה טענות לגזענות קשה והתנצלות בסופו של דבר. ראש העיר רהט פאיז אבו סהיבן שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על המקרה המצער וטען כי צריך לאסור על 'רוי בוי' להמשיך ולהופיע עבור ילדים.

'רוי בוי' כתב בהתנצלותו את הדברים הבאים: "בשעות האחרונות מתרוצץ ברשת סרטון מטיול משפחתי פרטי מלפני חמש שנים. אני רוצה להביע את צערי העמוק על הדברים הנאמרים בו , הם אינם ראויים להיאמר .זו לא דרכי לחנך כך את ילדי וזו לא הדרך לחנך אף ילד אחר .דרכי היא דרך של אהבת אדם ובדרך זו אמשיך ללכת. מצטער מעומק הלב ומבקש סליחה מכל מי שנפגע". פאיז אבו סהיבן אמר כי הוא לא מקבל את התנצלותו וכי לטעמו זו "זוועה ממש, הוא הטמין את 'ההתנצלות הזאת' 5 שנים, רק כשידעו שהוא עשה את זה אז הוא הוציא את זה, כמו שהוא מוציא רעל מהפה שלו. כשמתנצלים כשזה מופץ זה אומר גם דרשני. שהאדם הזה מורכב משנאה וגזענות, הוא מורכב גם משנאת ילדים, גם כלפי הילדים שלו, גם כלפי ילדים בדואים".

לדעתו, "זה אדם גזען, שלא ראוי לחנך ילדים, לא ראוי לגדל ילדים, לא ראוי אפילו לעמוד על במה מול ילדים". הוא הודה כי בעת שצפה סרטון חש "עלוב מאוד, הרגשתי ממש שאני חי במדינה אחרת, הרגשתי פשוט מאוד שיש אנשים במדינת ישראל שעדיין חיים באמצע בוץ של גזענות. רק לפני שבוע עשינו את הגבורה והכול, בן זיקרי זה מודל של אדם שמקריב עצמו לילדים. בא השטן שפשוט מאוד זורע שנאה, זה באמת מקומם אותי בתור איש ציבור. בתור ראש עיר 60% מהתושבים שלנו מתחת לגיל 18 ובא אדם שהוא כל כך ברמה אומנותית ואומר את הדברים האלה, מסתיר את הסרטון הזה 5 שנים וכשיידעו מי הפיץ אותו - אז הוא התנצל".

אבו סהיבן התייחס לגבורתו של מוטי בן זיקרי ז"ל שהציל אמא וילדים ושילם על כך בחייו. ראש עיריית רהט אמר: "זה פשוט מאוד מקצה לקצה. אנחנו עושים הקבלה בין אדם כמלאך ובין אדם כשטן, פשוט מאוד. זה ממש באמת מקומם, בחברה הבדואית בכלל. תכנסו לעמוד הפייסבוק של רוי בוי, תסתכלו מה אומרים אנשים, גם יהודים אומרים את זה". הוא הודה כי טרום פרסום הסרטון לא הכירו בחברה הבדואית את דמותו של 'רוי בוי' אך לאחר הפרסום "המגזר יודע מי זה, פשוט מאוד בעמוד הפייסבוק שלו אתמול אלפי אנשים מתקוממים ואומרים 'אוי ואבוי אם הבן שלי יעמוד מול אדם כזה ששונא ילדים'. ילד זה ילד, אין הבדל בין דת, גזע ושפה, זה ילד".

לטענתו, כוכב הילדים "עשה מעשה פשע כלפי הילדים שלו קודם כל, לחנך אותם על שנאת האחר, וגם כלפי הילדים הבדואים שהמצב הסוציו אקונומי שלהם לא כל כך מחמיא. לכן במקום שירד ויחבק אותם, בלי לצלם אותם, שיראה לילדים שלו שהוא דוגמה לדו קיום, דוגמה לאהבת ילדים גם בשטח ולא רק על הבמה בשביל הכסף. כנראה הוא מחפש את הכסף והוא לא יקבל את הכסף הזה מאנשים טובים. הוא מחנך לשנאה, מחנך לדברים בכלל שאנחנו מחנכים את הילדים שלנו הפוך - לאהוב את האחר, לחבק את האחר, לעשות דו קיום בין ילדים. בא אדם כל כך שונא, יש לו שנאה בפנים, והורס את הכול. מקלקל את כל העולם, מקלקל את היחס הזה. אבל אנחנו כל פעם בבני אדם כאלה, אנחנו נמשיך בעשייה שלנו".

אבו סהיבן הוסיף ואמר: "אני רוצה לחנך את הילדים שלי שיתנהגו כמו בן זיקרי, ואני אציג להם את התמונה האחרת, העלובה, המגעילה, תמונה של שנאה, של גזענות - אגיד להם גם את זה. יש ככה ויש ככה, אני רוצה שכולם יעשו ככה - פשוט מאוד. אנחנו לא מכלילים, אבל זה בן אדם בעל חשיבות מאוד רבה כלפי ילדים במדינת ישראל שעומד בפניהם ומחנך ומטיף למוסר במקום שיטיף לעצמו עם כל הצער".

לדעתך, הוא צריך להפסיק להופיע לילדים?
"כן, בכלל לא. זה אסור בהחלט שיעמוד על במה מול ילדים. מה יגיד להם? יסתכל להם בעיניים ויגיד להאכיל את הבדואים? הוא מתייחס לילדים חסרי ישע כמו קופים, כמו בהמות, כמו חיות".

עריכה: עופרי גליכמן

12/07/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm