אל תהיו בסגר

פרופ' רונית קלדרון, מביה"ס לבריאות הציבור שמזהירים מסגר: "הנתונים מצביעים על עליה בקצב החולים הבינוניים קשים בקצב דומה לעליה בקצב הכפלה"


שיעור התחלואה בנגיף הקורונה בישראל עלה בשבועות האחרונים באופן מדאיג; היום (א') פורסם כי חוקרים מהאוניברסיטה העברית הזהירו את הממשלה, כי על פי קצב התפשטות הנגיף ברחבי הארץ, ייתכן שבתחילת שבוע הבא תידרש הטלת סגר מלא, זאת כדי למנוע את קריסת המערכים הרפואיים במדינה.

פרופ' רונית קלדרון (בית הספר לבריאות הציבור, האוניברסיטה העברית) שוחחה עם בן כספית ואריה אלדד והתייחסה לאזהרה המדאיגה: "אנו לא מבקשים סגר מלא בתחילת שבוע הבא, אלא מבקשים לדחות הטלת סגר מלא ולראות לאן המגמה הולכת. הנתונים מצביעים על עלייה בקצב החולים הנתמכים נשימתית שהם הבינוניים והקשים בקצב דומה או זהה לקצב העלייה במספר המאומתים החדשים". 

על ההפגנה שאירעה אמש (ש') בכיכר רבין בתל אביב בה נכחו עשרות אלפי מוחים, אמרה פרופ' קלדרון כי: "רוב האנשים האנשים היו שם עם מסכות, זאת בהחלט הייתה סיטואציה צפופה מאוד. עם זאת, אין ספק שהיו שם פחות משני מטרים מרחק בין אדם לאדם". 

לא נעשית הערכה טובה מספיק של סיכון מול סיכוי 

בסוף דבריה, התייחסה פרופ' רונית קלדרון להמשך הטיפול במגפה בישראל: "לא נעשית הערכה מספיק טובה וכוללנית בעיניי של סיכון מול סיכוי, כלומר מה יותר מסוכן לחברה הישראלית ולמערכת הבריאות הישראלית. האם סגר שבו ננצח את הנגיף או לפחות נוריד את התחלואה בזמן הקרוב, לעומת כל הנזקים הכלכליים, החברתיים והבריאותיים הקשים מאוד ואם אנשים מקבלים טיפולים אחרים או לא מאזנים את הסוכרת שלהם או את לחץ הדם. מהצד השני אם אנו מדברים על תחלואה עצמה, נצטרך לחשוב איך מונעים את העלייה זאת  ומגנים יותר על האוכלוסיות המבוגרות". 

עריכה: מיכל קדוש 

12/07/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית ואריה אלדד - תכנית אקטואליה ב־103fm
בן כספית ואריה אלדד - תכנית אקטואליה ב־103fm