איפה הכסף
עם ענת דוידוב

בנק ישראל מקפיא את תשלומי המשכנתה

טל הראל מתתיהו, ראש המטה של המפקח על הבנקים, הסבירה: "כל הבנקים מחויבים למתווה הזה"


בשורה משמחת לבעלי המשכנתאות: בנק ישראל הודיע היום (ב') על תוכנית כללית שתוביל לדחיית הלוואות ומשכנתאות עד לסוף שנת 2020, זאת בעקבות המצוקה הכלכלית הקשה אליה נקלעו רבים מאזרחי ישראל מתחילת משבר הקורונה. 

טל הראל מתתיהו, ראש המטה של המפקח על הבנקים, שוחחה עם ענת דוידוב ב-103fm והביאה את פרטי התוכנית: "הרציונל הוא לבוא ולסייע לאותם לקוחות שנקלעו לקשיים כלכליים. ידוע כבר שזה לא משבר בריאותי אלא כלכלי, והמטרה היא לעזור להם לעבור את התקופה, לצלוח אותה, ולתת להם תזרים מזומנים כדי שיוכלו לא לחשוב מחר בבוקר על איך ישלמו את המשכנתה או חוב אחר להלוואה, אלא להתעסק בדברים אחרים". 

האם כלל הבנקים בישראל ימלאו אחר הוראות הבנק המרכזי? הראל מתתיהו השיבה: "ההחלטה שלנו היא מתווה שגובש יחד עם כל המערכת הבנקאית, הבנקים מחויבים לו, וזה אומר שגם הריבית וגם הקרן נדחים. אנו נחלק את התוכנית למשכנתאות ולאשראי צרכני, כי חשוב שהציבור יבין מה הזכויות שלו". 

כל מי שיגיש בקשה לדחייה, הבנק ייענה לה בחיוב אוטומטית 

בהמשך דבריה, הסבירה: "בהיבט המשכנתאות, לקוחות שיש להם משכנתה ודחו את התשלומים החל ממרץ, יכולים לבקש את דחיית התשלום עד לסוף השנה. זו דחייה ללא שיקול דעת, כלומר ברגע שהלקוח מגיש את הבקשה, הבנק אוטומטית ייענה לה בחיוב וידחה ללקוח את התשלומים. באשר לאשראי צרכני, בהתאם למתווה שהיה קיים עד היום הדחייה הייתה לשלושה חודשים, וכעת הארכנו זאת המשך. הרעיון הוא לתת את האוויר לנשימה למי שבאמת צריך את הדחייה הזאת". 

על החשש כי המצב הכלכלי בישראל לא ישתפר בעתיד הקרוב, אמרה ראש המטה של המפקח על הבנקים טל הראל מתתיהו: "בסוף יגיע המועד לשלם, ולכן קודם כל צריך לקחת בחשבון שמי שבאמת צריך את הדחייה כדאי שיבקש אותה,, אך מי שלא צריך שלא ייקח כי יש עליה ריבית בסופו של דבר. אנו כל הזמן עוקבים אחרי ההתפתחויות. השאלה מה יהיה קדימה, לכן אנו לא מקבלים החלטות עכשיו. אנו לא יודעים מה תהיה התפתחות המשבר, לאן הוא יגיע ומה יהיה שיעור האבטלה, אנו עובדים יד ביד עם המשק, עם המצב, ואנו קשובים כל הזמן.  בעוד כמה חודשים נעשה שוב הארכת מצב ונראה מה נכון לעשות. ריבית הדחייה היא אותה הריבית של ההלוואה, לא יעלו את הריבית". 

בסוף השיחה, התייחסה טל מתתיהו להשפעת תוכנית הסיוע על הבנקים: "אין שום חשש ליציבות של המערכת הבנקאית, הבנקים יציבים והם נערכו לפני המשבר מבחינת ניהול הנכסים שלהם. מה שחשוב ומעניין כרגע זה איך הלקוחות צולחים את המשבר הזה". 

עריכה: מיכל קדוש 

13/07/2020
הישארו מעודכנים

בנק ישראל מקפיא את תשלומי המשכנתה
בנק ישראל מקפיא את תשלומי המשכנתה  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Images