103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"צעקו לי 'מרוקאי זבל': זהו מאבק על פני המדינה"

לראשונה מאז התקיפה: כתב 'חדשות 13' ד"ר אבישי בן חיים מדבר על התקיפה במהלך ההפגנה מול בית רה"מ; "מאבק של שימור כוח"


ד"ר אבישי בן חיים ('חדשות 13') הותקף אתמול יחד עם צוות 'חדשות 13' במהלך הפגנת המחאה שהתקיימה אל מול מעון ראש הממשלה. בן חיים שוחח עם אראל סג"ל ואבי יששכרוף על לתקיפה האלימה, ועל הלך הרוחות בהפגנה.

ד"ר אבישי בן חיים הדגיש כי הוא "שונא את זה שיש אלפים שיוצאים להפגין וממש עושים את הדמוקרטיה כמו שצריך ואז לא מתעסקים בהם". הוא סיפר כי בהתחלה היה מדובר בהפגנה דמוקרטית ולגיטימית, אנשים באו עם כאב גדול, עם טקסטים קשים, וההפגנה היא חל מהמשחק הדמוקרטי. הטקסטים על הבמה היו 'בלי אלימות, בלי אלימות'. במהלך ההפגנה ואחריה היו המון טקסטים קשים ואלימים ברמות קיצוניות ממש".

אך לאחר ההפגנה התחילה תהלוכה מבית ראש הממשלה לכיוון מרכז ירושלים, ושם הוא מספר "הייתה התפרעות גדולה, כולל התקפה פיזית ממש על הצוות שלנו. הצלם שלנו קובי כהן הוכה עם מקל, לא סתם. יש קטע ששודר אצל גיא לרר ב'צינור' בשידור חי, רואים שמפילים לנו את המיקרופונים ופתאום המצלמה מפסיקה לצלם. היא לא הפסיקה לצלם סתם - הצלם עצמו גם התוקף".

אורלי בר לב התראיינה הבוקר בתוכניתם של בן כספית וינון מגל וטענה שהתוקפים היו מושתלים של הימין. בן חיים הודה כי הוא לא מאמין שהתוקפים היו פרובוקטורים או שתולים, "אני חושב שהם אנשים אידיאליסטים". הוא סיפר כי מבין השלטים שהוא מכנה 'איומים' היה אחד שתפס יותר מכול את תשומת ליבו ועליו המילים 'לא אשתוק כי ארצי שינתה את פניה'. לדעתו, זה מבטא בצורה הטובה ביותר את אופיה האמיתי של המחאה, "אני לא מאמין שזה בגלל השחיתות, בגלל הצוללות, הקורונה או כלכלי, זה לא. יש פה משהו יותר עמוק, בסוף המאבק הוא של ההגמוניה לשמור על הכוח שלה. מלחמה על ההגמוניה של האליטה. 'לא אשתוק כי אצרי שינתה את פניה', מבחינתי זו הכותרת, אני אמפטי לתחושה הזאת".

במהלך ההפגנה תועד מפגין צועק לעברו של בן חיים 'מרוקאי זבל', הוא הסביר כי "לפי התיאוריות שלי שאומרות שההיבט העדתי הוא חלק שאי אפשר להדחיק בסכסוך הפנים ישראלי בין ישראל הראשונה לשנייה, בין ההגמוניה לאלה שבאמצעות הדמוקרטיה מנסים להשתתף במשחק, אבל זו הייתה דקירה גדולה. אתה שומע במגפון את הצעקות הללו, היו אגב צעקות הרבה יותר חמורות ומאיימות ונוראיות. גם את זה אלמלא החשיבות שאני מייחס לעניין הזה להגיד 'אל תגידו לי שזה לא קיים כי זה קיים ואל תגידו לי שזה לא סאבטקסט' כי אנחנו רואים את הדמויות בהפגנות, גם של הצד השני. ראינו איך לוקחים דברים שהם מאית ממה שהיה אתמול, לא הייתה שום הפגנה מההפגנות של התמיכה ביבי שהיה בה מה שהיה אתמול, שלא יהיו אי הבנות. ראינו איך לקחו אותם כדי לעצב סטריאוטיפ אנטי מזרחי, שידרו את זה והפכו את זה למשהו איום ונורא".

"זו מחאה לגיטימית"

בהמשך דבריו הודה בן חיים כי הוא רואה חשיבות גדולה בהצפת העניין הזה, "אני לא רואה חשיבות שעיתונאי ייקח את הפוקוס עליו, אני חושב שזה כמעט לא מוסרי, כי בכל זאת הייתה הפגנה. אנשים, יש להם טיעון, יש להם עמדה, יצאו מהבתים, ואתה אומר בוא נתעסק בעיתונאי שהיה שם, זה נראה לי לא הגון. אני הראשון שאומר שזו מחאה לגיטימית אבל אם אתה מדחיק את היסוד המעמדי והעדתי במאבק שמתחולל היום בישראל אז אתה עוצם עיניים, והמאבק הזה זה עובר דרך דמותו של רה"מ ישראל בנימין נתניהו".

אבי יששכרוף תהה כיצד ייתכן שראש הממשלה, אשכנזי, אליטיסט, הוא שמייצג את המאבק העדתי? ד"ר בן חיים הסביר: "יכול להיות שציבור שלם תחת דיכוי בוחר מישהו מתוך האליטה, שדומה לאליטה, שהכי קרוב לאליטה כדי שייצג אותו באותה אליטה. זה מה שקרה עם נתניהו, פשוטי העם בחרו בנתניהו שיוביל את המאבק. אבל תזכרו את ההיבט הלאומי, התפיסה של ישראל השנייה היא תפיסה שמעדיפה את היסודות הלאומיים והיהודיים, על פני המעמדיים והעדתיים. נתניהו נתפס כמי שמייצג את הסנטימנט הלאומי וזה חלק מהעניין. התמיכה בו היא תמיכה אחראית וממלכתית, באדם שנתפס כמי שבמשך 25 שנה מייצג את העם היהודי מול הגויים בצורה הכי יפה שאפשר, כך הוא נתפס, וזה הבסיס של התמיכה שלו. תבינו שאתם רוצים עכשיו להכניס את בגין לכלא".

בשבוע הבא תעלה הסדרה של בן חיים על שימור המזרחיות והמרוקאיות, "זה לא מעמדה של פיצול, ולא של פילוג חלילה. השימור של המרוקאיות ושל המזרחיות, הוא לא בגלל היסוד האתני שבה, הוא לא מריבה אתנית, אלא כי אני חושב ונראה את זה בסדרה, שלמזרחיות ולמרוקאיות יש הצעה אחרת לאיך מנהלים מדינה מודרנית יהודית, איך מנהלים מרחב דתי משותף של מסורתיים חילוניים ודתיים, איך מנהלים יחסים של מדינה יהודית בלב מזרח תיכון ערבי. לכן, אני חושב שיש לנו הצעה נוספת וקריאות כאלו של 'מרוקאי זבל' יש בהם משהו עמוק. אתה אומר 'בואנ'ה, זה יצא לו כי זה הסאבטקסט'."

אריאנה מלמד טענה הבוקר בראיון לגולן יוכפז וענת דוידוב כי התוקפים הם מושתלים של הימין, וכי אינם קשורים כלל למחאה ולמארגניה. ד"ר בן חיים אמר כי הוא "ממש לא מתייחס לעניין העובדתי הזה. אם אריאנה מלמד אומרת את זה, גם אם זה לא נכון, מבחינתי היא מוקיעה את התופעה ואומרת 'זה לא שייך אליי', אז אני בסדר איתה". ברוך קרא טען שהפגנות התמיכה בנתניהו היו חמורות יותר, 'אמירות של אנשי הימין היו יותר חמורות', ודן מרגלית שנכח אף הוא בהפגנה אמר כי הזדהה עם דבריו של התוקף.

על כך אמר בן חיים: "בשום אופן. התוקף שתקף שדני מרגלית המתוק הזה עם 80 שנותיו התייצב ביני ובינו בצעד אצילי של עיתונאי שהיה פה דמות גדולה, מבחינתי אני לא מתרגש מזה. אני לא כועס עליו, ראיתי אדם שתוקף אותי לא בצעקות גזעניות, ראיתי אדם שצועק מדם ליבו. כואב לו וכנראה הפרשנות שלי מכאיבה לו, אני מכבד את הצעקה שלו, אין לי שום מילה רעה על הצעקות. זה בא ממקום אידיאולוגי, נקי, וטהור. זה היה חריף ומבהיל אבל אין לי תלונות אליו".

הוא ציין כי "היה שלב שהלכתי ברחוב לבד והיית ההתקפה במילים שנאצי זה קטן עליהם, אחד צועק ככה אבל היתר באים ועוצרים אותו ומתנצלים מיד. אי אפשר לקחת את המיעוט הזה ולהרוס ממנו את ההפגנה של כל הציבור הזה". והוסיף לסיום: "אהבה, להוריד פרופיל, להעלים עין מסכסוכים - ככה מנהלים מדינה בלי לריב".

 

עריכה: עופרי גליכמן

15/07/2020
הישארו מעודכנים

אלימות בעת ההפגנה מול בית ראש הממשלה 14.7.20
אלימות בעת ההפגנה מול בית ראש הממשלה 14.7.20  |  הפגנה ראש הממשלה 14-7-20 יונתן זינדל פלאש90