103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

הסוסים ברחו מהאורווה: הולכים לסגר

מנכ"ל קופ"ח מכבי: "חייבים סגר של מספר שבועות" • הודה כי היה פה כשל, ואי אפשר לעצור זאת: "לא נראה שניתן להפוך את המגמה"


אמש (ד') הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו מענק סיוע כלכלי נוסף שיוענק לכל אזרח מעל לגיל 18. כמו כן, הוא הודה כי מדינת ישראל מתקרבת לסגר כללי, וכי הממשלה תפעל בימים הקרובים ככל שביכולתה על מנת למנוע זאת. מנכ"ל קופ"ח מכבי רן סער שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג על נתוני התחלואה בקורונה שממשיכים לעלות, והציג תחזית קודרת.

רן סער מעיד כי הוא נמנה עם אלו אשר טענו "כל הזמן שהמשק צריך לחזור לעבודה והמשבר הכלכלי אולי יותר חריף מהמשבר הבריאותי. הייתי אופטימי בעיקר לאחר השלב הראשון ממנו יצאנו בצורה טובה מאוד". הוא הסביר כי מצב התחלואה בקורונה כיום הוא תוצר של המדיניות, "שלחו אותנו לחופשי, לשמוח ולחגוג, ועם ישראל? זה מה שהוא עשה. אין ספק שהיה פה כשל משום שאנחנו היינו צריכים לצאת מהסגר הקודם בהדרגה, תוך כדי בחינה, כל המפגשים ההמוניים וחתונות וכל מיני מקומות שבהם אנחנו נפגשים, בעיקר במקומות סגורים אבל לא רק, עשה נזק אדיר".

למרות זאת, כיום הוא מודה ומביע צער על כך שהוא "מסכים עם שר הבריאות. המספרים היום הם כאלה שמכפילים את עצמם כל שבוע, אם היום אנחנו ב-1,800 נדבקים ליום, שבוע הבא נהיה ב-3000-4000 וכך הלאה. המצב הזה לא מאפשר לא לקטוע את שרשרת ההדבקה, כי המספרים פשוט יותר מדי גדולים ואי אפשר לעקוב אחרי כל כך הרבה נדבקים וזה ברור שזה יעלה את מספר החולים הקשים, ובעצם אפשר לומר שהסוסים ברחו מהאורווה".

הוא התייחס לעליה בנתוני התחלואה וייחס זאת,לצעדים שלדבריו "היו חלקיים, אני לא חושב שהם יעשו את העבודה ואז כל יום שעובר אתה בעצם מייצר עוד נדבקים שמדביקים אחרים. הרי זאת הבעיה שיש פה קצב של הדבקה מאוד גבוה, ולכן ככל שנעשה את זה יותר מוקדם, לדעתי הוא גם יהיה יותר קצר". עוד הוסיף ואמר כי הוא "גורס בניגוד לכל הבטן שלי והלב שלי ומה שרציתי, שאין ברירה - חייבים לעשות סגר של מספר שבועות. אני בהתחלה אמרתי שבועיים, אומרים לי שזה לא מספיק, ואז לעשות ריסטרט".

סער התריע: "חייבים להבין שיש פה ריצת מרתון, זה הולך להיות איתנו שנה-שנה וחצי ואם נעשה עכשיו סגר וריסטרט ונבין שיש פה מרתון והאוכלוסייה תבין וכל המערכות יבינו, ונקפיד, כל אזרח יקפיד, אנחנו כראשי מערכת, גורמים אחרים, עיריות, אנחנו נאכוף ונעצור מפגשים המוניים. היה פה כשל והוא היה שהמדיניות הייתה לאפשר יציאה מאוד מהירה ולא מדורגת, שזה לא האזרחים. במשך מספר חודשים לא הקמנו מערכת תפעולית טובה, אפידמיולוגית, שתקטע את שרשרת ההדבקה. לכן, צריכים את הזמן עכשיו להכין את המערכת ולצאת בריסטרט הזה בצורה יותר מדורגת, יותר מחושבת".

מנכ"ל קופ"ח מכבי טען כי "מאוד יכול להיות שלא נוכל לאפשר חתונות של מאות אנשים בחצי שנה או בשנה הקרובה. ואז יהיה נזק לגורמים מסוימים בכלכלה, לעסקים מסוימים, וצריך לטפל בזה. אבל אסור שיהיה עוד סגר".

בשבוע הבא צפויות האחיות לשבות, זאת המחאה על תנאי העבודה הקשים, ובכך יצטרפו למחאת העובדים הסוציאליים שפתחו בשביתה לפני כשבוע. סער אמר שלדעתו "האחיות לא תצאנה לשביתה. אנחנו צפויים לגל מורכב מאוד בחורף, צריך להתארגן אליו. ברור שצריך לדבר גם עם האחיות והעו"ס, וכן צריך לעזור לאותם אנשים שעומדים במערכה להשתכר. אבל אני מאמין גם הקבוצות האלה לא ינצלו את הלחץ הגדול שקיים לתוספות שכר משמעותיות. מי שעובד יותר קשה -צריך להגן עליו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

16/07/2020
הישארו מעודכנים