103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"במישור המדיני אני מודאג מאוד"

אלוף (מיל') עמוס גלעד התייחס לשורת הפיצוצים באיראן המיוחסים לישראל: "המערכת המקצועית לכאורה מצביעה על מודיעין מדויק, יש פה הישגים חשובים"


לאחר סדרת פיצוצים מסתוריים שאירעו במהלך השבועות האחרונים באזורים שונים באיראן, דיווח היום (ה') עיתון כווייתי כי המשטר באיראן קיבל החלטה להגיב באופן צבאי למה שראה כסדרה של מתקפות ישראליות ואמריקניות בשטחו. 

אלוף (מיל') עמוס גלעד שוחח עם אריה אלדד ורוני בר-און ב-103fm והביע את דעתו על הלך הרוחות באיראן לאחר קולות הנפץ שעלו לכותרות: "האיום האיראני הוא רב ממדי, הם בעלי אידאולוגיה קיצונית השוללת את קיומה של ישראל. הם עובדים על שתי פעולות: להגיע לגרעין, ולהגיע לכיתור אזורי חונק של ישראל. לבנון, סוריה, עיראק עם טילים ורקטות המכוונות לאוכלוסייה האזרחית וחמאס בצד השני, זה רעיון מצוין מבחינתם. זיהינו את האיום הזה כבר מזמן ואנו עובדים מולו". 

על הפעולות הננקטות כלפי האיראים אמר: "אני תומך בכל פעולה שתעכב את האיראנים בנושא הגרעיני, ואני חושב שפה השיקולים הם לא פוליטיים אלא שיקולים שבאים מהמערכת המקצועית. אם  לכאורה זה נכון כי אין אישור רשמי לכך, אז המערכת המקצועית והמודיעינית מצביעה על מודיעין מדויק וחיל האוויר או כל זרוע אחרת מבצעים".

אנו די לבד בתחום המדיני

עוד הוסיף גלעד כי: "אני מודאג מאוד מהנושא המדיני, פה אין לנו כל כך הצלחה משום שלא אתפלא אם טראמפ מוכן להגיע להסכם. אני חושב שהאיראנים לא רוצים הסכם, כי הם מחכים לאחרי הבחירות בארה"ב. אם טראמפ ייבחר אז הוא יהיה יותר בשל לכך, ואם ביידן, הם כבר מכירים את הממשל הדמוקרטי. באוקטובר מועצת הביטחון אמורה לדון בהארכת הסנקציות על מכירות נשק לאיראן, אני צופה שזה ייכשל כיוון שהרוסים והסינים לא יאפשרו זאת וגם אם ימכרו להם נשק, הם יחזקו אותם תמורת נפט. זאת אומרת, אנו די לבד בתחום המדיני". 

על המצב הכלכלי הקשה באיראן שנדמה כי לא פוגם ברצונם להשיב אש, הסביר אלוף (מיל') עמוס גלעד: "ברמה האסטרטגית, למרות שאיראן בקשיים כלכליים, היא נחושה לממש. המצב הכלכלי הקשה לא מטה אותם כי מדינה כמו איראן יכולה להקנות את האמצעים כדי להתעצם מולנו. זאת הבעיה. אנחנו צריכים להשתמש במצבם הכלכלי אם זה היה אפשרי".

גלעד אף ביקר את היעדר העיסוק בסוגיה האיראנית, ואמר: "ארה"ב עסוקה בדברים אחרים, אני לא רואה את החשיבה השיטתית אצל הנשיא, הוא יותר מודאג מבעיות השעה. צריך להבין שזאת איראן, לא סיפוח, לא לקלקל את היחסים הערבים ולא לפתוח חזיתות, לא לשלוח את צה"ל ולבזבז את הזמן של הרמטכ"ל על היערכויות לכל מיני תוכניות אחרות. יש להתמקד רק באיראן". 

האם איראן מסוגלת לגבור על ישראל בהיבטי הסייבר? אלוף (מיל') עמוס גלעד השיב: "יש להם יכולות פנומנליות, אבל ישראל בתחום הזה היא מאוד חזקה, וכך בכל התחומים. לפי מה שפורסם הנזק בנתנז הוא משמעותי מאוד. יש לנו לכאורה על פי מקורות זרים יתרון שנובע  ממודיעין מעולה, ורק הידיעה שפורסמה, לפיה ישראל שיגרה לוויין איום, מודיעין כזה יחד עם יכולות מודיעין אחרות שאנו מצטיינים בהן ויכולות התקפיות של חיל האוויר, יוצרות פוטנציאל נזק אדיר שכנראה מתממש".

עריכה: מיכל קדוש 

16/07/2020
הישארו מעודכנים

אלוף במיל' עמוס גלעד
אלוף במיל' עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90