103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הפתרונות שהציע אגף תקציבים אינם בכיוון"

הסבת עובדים טורבו • ח"כ ברקת על התוכנית שהציג להשבת 500,000 מובטלים למעגל העבודה: "זה גדול על האוצר בכמה מידות" • ואיפה שר האוצר?


חבר הכנסת ניר ברקת (הליכוד) הציג היום בפני וועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת חלק מתוכניתו הכלכלית לסיוע למשק נוכח התפשטות נגיף הקורונה בישראל, שעסקה בין היתר בהסבות המקצועיות לאלו שאיבדו בן רגע את פרנסתם.

ברקת שוחח עם ענת דוידוב ב-103fm הביא פרטים נוספים על התוכנית, וסיפר מהם יתרונותיה עבור מגזרי השכירים והעצמאים בישראל: "חלק מתוכנית שהצגתי לרה"מ, היא של איך אנו מחזירים חצי מיליון עובדים למקומות העבודה. החוק החדש שאנו מטפלים בו עכשיו בכנסת, זה הצעד הראשון והמשמעותי של ראש הממשלה מאז שנכנס לתמונה. אנו מתכוונים לפעול על מנת להציל את העסקים מקריסה באמצעות סיוע ישיר, ולהאיץ צמיחה ביציאה מהקורונה. זו תוכנית שאני עובד עליה כבר הרבה זמן עם ככל המגזר העסקי וביטוח לאומי".

הפתרונות שהציע אגף התקציבים באוצר - לא בכיוון

על תפקוד משרד האוצר בימים טרופים אלה סיפר בביקורת: "אני טענתי שמאז תחילת משבר הקורונה, הפתרונות שהציע אגף התקציבים באוצר הם לא בכיוון. דרשתי מיד בשבוע השני של הקורונה להשקיע ישירות במענקים ישירים לחשבונות הבנקים של העסקים אך הם התקמצנו. הם חשבו שזאת הוצאה למרות שזאת השקעה, בראשם שאול מרידור. האירוע הזה גדול עליהם בכמה מידות, הם חושבים שזה אירוע תקציבי אך הוא ביטוחי. הבנקים לא נותנים כסף לעסקים בסיכון גדול, אז העסקים בסיכון ועל סף התמוטטות ויש 120 אלף כאלה. החשיבה של אגף התקציבים שגויה. נוצרו פה עיוותים פעם אחר פעם, הם לא מפספסים הזדמנות לשגות". 

מדוע נדמה כי שר האוצר ישראל כ"ץ לא שותף להחלטות הכלכליות המתנהלות לצדו? ברקת השיב: "כשרה"מ ושר האוצר מציעים הצעה, זה עובר בממשלה ולאחר מכן היא מגיעה לכנסת, ואנחנו בכנסת מטייבים את החוק ולא מקשים, אנחנו מחוברים לשטח ופה מתקיים דיון. בוועדת הכספים בכנסת אנו מפקחים על הממשלה. התפקיד שלי זה לפקח, לראות מה שכחו ובמה צריך תיקונים, זה בוודאי תהליך לגיטימי". 

בסוף השיחה, התייחס חבר הכנסת ניר ברקת לימי המשבר הלא פשוטים, והעריך כיצד ניתן להתנהל על מנת להחזיר את החיים לשגרה: "אי אפשר לחשוב באותה צורה כי אנו בלב משבר קורונה. הסבת עובדים כפי שנהוג על ידי המדינה נכונה לתקופה רגילה. היום אני רוצה להציע חלופה והיא להעביר את האחריות להסבת עובדים למעסיקים. ראש ממשלה יש אחד והוא האדם שצריך לתכלל את האירוע על חלקיו, מבחינה בריאותית, כלכלית, חברתית וביטחונית. לנתניהו יש הבנה טובה מאוד ואינסטינקטים בריאים, והעובדה היא שמאז שנכנס היקפי הפעילות גדלים כפי שנעשה במקומות אחרים בעולם, היום כשנתניהו אוחז בהגה זה הולך לכיוון הנכון". 

על העימותים הקשים בין בכירי הליכוד שעלו השבוע לכותרות, הגיב ח"כ ברקת: "זה מתחיל ממחלוקות לגבי מדיניות ולגבי איך מתמודדים עם המשבר. אני טוען שבחודשים הראשונים של הקורונה עד ממש עכשיו, היה כשל תפיסתי במדיניות משרד האוצר ושל אגף התקציבים בעיקר, והכשל הזה גורם לנו למצוקות. היום כשאנו מתחילים להבין, כשהאוצר מתחיל לשנות כיוון באמצעות הנחיית רה"מ, אנו מתחילים לראות פתרונות. עדיין חלק גדול ממה שאנו רואים היום נובע לדעתי מהמצוקות האמיתיות שהן לא רק בתוך הליכוד אלא גם בכחול לבן ובכל הממשלה". 

עריכה: מיכל קדוש 

21/07/2020
הישארו מעודכנים

ניר ברקת
ניר ברקת  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90