103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"אנו נמצאים דקה מנפילה לתהום"

השר זאב אלקין על הצבעת הממשלה על חוק ההמרה, ועל החשש לצעידה לבחירות בפעם הרביעית: "ממשלה לא תתפקד אם שריה מצביעים בניגוד לעמדתה"


מיום ליום, המתח הפוליטי בין מפלגת הליכוד לכחול לבן רק הולך וגובר; השתלחויות בין חברי כנסת משני צדי המתרס עולות לכותרות, חילוקי הדעות ממשיכים להצטבר, ולצד המשבר הכלכלי החריף נוכח התפשטות הקורונה, עולה שוב לאוויר המילה המרתיעה - בחירות. אתמול (ד') פורסם, כי לאחר שעברה בקריאה טרומית הצעת החוק לאיסור על טיפולי המרה, תקף השר אמסלם את כחול לבן וכינה אותם, לדבריו: "שקרנים שמובילים לבחירות". האם אנחנו קרובים לגל רביעי של בחירות על רקע גל הקורונה השני?

שר ההשכלה הגבוהה ומשאבי המים זאב אלקין (הליכוד) שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג ב-103fm והתייחס לעימותים המתוקשרים הרבים בין שתי המפלגות שהתייחבו לאחדות: "אני לא יודע אם הולכים לבחירות. אני מקווה מאוד שלא, אך אם הדברים ימשיכו להתנהל כמו שהיה אתמול בכנסת, בלי שמישהו רוצה או יחליט זה יביא אותנו אוטומטית לבחירות. מה שקרה אתמול בכנסת זו לא שאלה של קיום או אי קיום של ההסכם הקואליציוני. חצי משרי הממשלה הצביעו בניגוד לעמדת הממשלה שהם יושבים בה, ושיש להם 50% מהמניות שלה". 

בהמשך דבריו, ביקר אלקין בחריפות את התנהלותה של מפלגת כחול לבן: "חברי הכנסת שם קודם קיבלו החלטה שהם לא תומכים בחוק, ואחר כך נכנסו למליאת הכנסת והצביעו הפוך מעמדת הממשלה. עוד לא ראיתי דבר כזה. במשך כשזה מגיע לכאלו מצבים בדרך כלל שרים מתפטרים מהממשלה".

השר אלקין הוסיף כי: "הממשלה לא יכולה לתפקד. אם שרי הממשלה מצביעים בניגוד לעמדתה היא פשוט מתפרקת, כך זה קורה. יש את תהליך קבלת ההחלטות, מביאים החלטות לממשלה, שם מתקבלות ההחלטות ואז ברגע שמתקבלת עמדת הממשלה, שרי הממשלה מחויבים לעמדה הזאת, לא משנה מה בכלל עמדותיהן הפוליטיות. אז אם לא יכולים לתמוך בעמדת הממשלה עוזבים אותה. לא מחזיקים אף אחד בכוח בממשלה". 

ומה עמדת הליכוד בנוגע לבחירות מועד ד'? אלקין השיב כי: "אנו מאוד לא רוצים בחירות. אם היינו רוצים בחירות, לא היינו מקימים את הממשלה הזאת. הקמנו את הממשלה, התפשרנו על הרוטציה ועל ייצוג לא שווה בתוך הממשלה, כשמפלגה כמו כחול לבן שכמעט כל חבר כנסת שם הוא שר, בניגוד מוחלט למה שקורה בצד השני של הממשלה - הלכנו רחוק מאוד". 

על היעדר ההצלחה בהעברת תקציב המדינה, הסביר: "בנושא סוגיית התקציב החד שני או הדו שנתי, כשהכינו את ההסכמים הקואליציוניים חשבו שסיפור הקורונה אולי יהיה מאחורינו ולכן יהיה ניתן לתכנן תקציב דו שנתי. לאור הסיטואציה בה אנו נמצאים, אומרים כל המומחים שבמציאות הזאת אי אפשר לתכנן דו שנתי, כי אנו ממש לא יודעים מה הולך לקרות בשנה הבאה וכדאי קצת להתקרב ולראות מהי הדינמיקה הכלכלית. בסיטואציה הזאת זה לגיטימי למרות מה שהיה כתוב בהסכם. אנו לא כופים זאת על כחול לבן, אלא אנו באים אליהם ואומרים שיש כאן מדינה ומציאות כלכלית. אנו נתעקש על מה שנכון למדינת ישראל. אי אפשר גלל חשש פוליטי של כחול לבן, לגרור את המדינה. אנו לא נקבל החלטות גרועות למדינת ישראל".

אנחנו נמצאים דקה מנפילה לתהום

שר ההשכלה הגבוהה ומשאבי המים זאב אלקין אף התריע כי: "אם מה שנכון למדינת ישראל הוא תקציב חד שנתי, נמשיך לנסות לשכנע את כחול לבן. אני מאוד מקווה שכולם יעצרו פה לפני שהגענו לתהום, אנו כרגע על פי התהום, עוד דקה ניפול לשם, צריך לעשות הכל. התנהלות כמו שהייתה אתמול לוקחת אותנו לתהום, ולכן כולם צריכים להתעשת לפני שיהיה מאוחר מדי, ולהבין שאם רוצים שהממשלה תתפקד יש כללים ברורים וצריך לחזור אליהם. 

בסיום השיחה, התייחס אלקין לעימותים שהיו לו עם ראשי האוניברסיטאות במהלך השבועות האחרונים באשר לקטיעת כהונתה של מיכל נוימן כמנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה: "קודם כל לא החלטתי להמשיך או לא להמשיך את כהונתה, אני עוד מתלבט בסוגיה הזאת. הסמכות למינוי מ"מ מנכ"ל המל"ג, גוף שאני עומד בראשו, כשר להשכלה גבוהה ויו"ר המל"ג לפי חוק היא שלי ושלי בלבד. ראשי הגופים המפוקחים על ידי המל"ג מתערבים בשאלה לא להם, ואומרים שהם רוצים לקבוע מי יהיה המנכ"ל של המפקח עליהם.זה לא תקין. משום מה, ראשי הגופים המפוקחים תוקפים אותי ואומרים שהם רוצים להתערב בהכל, כולל בשאלה מי יפקח עליהם. זה בניגוד מוחלט לחוק ולכללים, ולכן אני לא מחפש להתעמת עם האוניברסיטאות, אני רוצה לעבוד עם ראשי האוניברסיטאות על ההסדרים האמיתיים שעומדים על סדר היום. כועסים עליי על זה שתמכתי בעמדות הסטודנטים ואמשיך לתמוך בהם. הם כועסים עליי שאני מבצע תפקידים ומקבל החלטות שהן בתחום אחריותי, ואמשיך לעשות זאת". 

עריכה: מיכל קדוש 

23/07/2020
הישארו מעודכנים

השר זאב אלקין
השר זאב אלקין  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90