103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"גם אם 'כאן 11' היה 'הליכוד טי וי', הייתי מתנגד לממנו מכספי ציבור"

חבר הכנסת שלמה קרעי (הליכוד) מעוניין להפריט את התאגיד • בן: "אין מדינה דמוקרטית בעולם בלי שידור ציבורי"


חבר הכנסת שלמה קרעי (הליכוד) צפוי להעלות היום (א') הצעת חוק להפרטת התאגיד, הוא שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על הנושא. קרעי טען בתוקף כי המניעים להצעת החוק אינם פוליטיים, והסביר את היתרונות של הפרטת התאגיד.

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד הסביר כי הוא מעלה את הצעת החוק להפרטת התאגיד משום שהוא מתנגד, "לבזבז קרוב למיליארד שקלים בשנה על מוצר כושל. וגם אם לא היה כושל, לתת כל כך הרבה כסף מכספי הציבור לערוץ אחד, לרשות אחת; לא לפתוח את השוק לתחרות בצורה חופשית, לאפשר לכולם להתחרות באופן חופשי; לתת לרדיו האזורי להפוך לרדיו ארצי בלי מגבלות, בלי שהוא צריך להילחם בעצם במעין טייקון שמקבל מימון מכספי ציבור".

הוא הוסיף וציין כי יחד עם זאת הוא מעלה הצעה נוספת המתייחסת לגלי צה"ל, והסביר: "התאגיד זה 'האווזה השמנה' יותר שמקבלת כ-800 מיליון שקלים בשנה מכספנו. גלי צה"ל הרבה פחות מזה, זה כמה עשרות מיליונים - גם אותה להפריט". ח"כ קרעי ציין כי משמעות הדבר הוא יצירת מכרז, "מי שמעוניין לרכוש את זכויות השידור, את כל המשאבים של התאגיד, או של גלי צה"ל יוכל לגשת למכרז ולרכוש לכל המרבה במחיר, בלי שהציבור יצטרך לממן את זה".

ברדוגו אישר את זה?
"ברור לך שאני לא מתייעץ עם ברדוגו ולא עם אף אחד אחר בנוגע לנושאים האלה".

גם לא יאיר נתניהו?
"ממש לא, זו הצעת חוק שהגשתי בכנסת ה-21. הגשתי שוב בכנסת ה-22 ושוב בכנסת הזו".

"שוק חופשי"

בהמשך, בן כספית ציין בפני חבר הכנסת כי "אין מדינה דמוקרטית בעולם בלי שידור ציבורי, כי בניגוד למסחרי, היתרון שלו - שהוא לא תלוי בפרסומות ובעלי כוח ושליטה והון, יש דבר קבוע שלא מתעניין ברייטינג וטוב שכך. לדעתי, מה שקורה ב'כאן', גם ברדיו וגם בטלוויזיה, בשנתיים האחרונות זה דברים מדהימים. ברגע שזה יופרט הכול ייפול". ינון מגל הצטרף לדיון ותהה: "הסיפור פוליטי, תקן אותי אם אני טועה. האם זה העניין?" ח"כ קרעי השיב: "העניין הוא לא פוליטי, יש טריגרים פוליטיים כמו שהיה הסרטון הפסדו-אנטישמי שהיה באירוויזיון וסגירת תוכניות של ימניים, זה טריגרים. אבל גם אם 'כאן 11' היה ליכוד טבעי, גם אז הייתי מתנגד לממן את זה מכספי הציבור".

הוא המשיך וטען כי "אינטרסים כלכליים מניעים את הכלכלה ומחזקים את המדינה, אני לא חושב שהוא צודק שאין דמוקרטיה בעולם שאין לה שידור ציבורי. אנחנו תמיד היינו אור לגויים, ובעידן של תקשורת רב גונית, שכול אחד יכול למצוא מה שהוא רוצה, איפה שהוא רוצה, הכול פתוח - איזה סיבה יש לתת שידור ציבורי?" הוא טען לחוסר איזון בייצוג בתאגיד, ולכן לדעתו "הציבור הוא שיחליט איזה תחנה הוא רוצה, באיזה תחנה הוא רוצה לצפות, איזה שידורים הוא רוצה לרכוש".

בן כספית ציין 4 עיתונאים מובילים, מהימין הפוליטי, וטען כי הטענות על 'תקשורת שמאלנית' הופכת אותם ל-'חבורה הכי עלובה ומעליבה של בכיינים, ילדות קטנות עם קוקיות'. קרעי אמר בתגובה: "אף אחד לא מתבכיין, אני רוצה לבחור את השידור שאני תומך בו, לא רוצה דרך אגרות לשלם לשידור שלא מעניין אותי. זה לא העניין, זה רק טריגר. זה מיותר וזה פוגע בתחרות".

בן המשיך וטען כי "כשאתה מודד טלוויזיה אתה צריך למדוד פר השפעה. אמנון אברמוביץ' מקבל חשיפה, מבחינת זמן אויר, בערך עשירית מעמית סגל, הוא ורהב מאיר הם חלון הראווה של הערוץ הזה". אך ח"כ קרעי לא התרגש, והשיב: "מה לעשות? כי הציבור רוצה לשמוע אותם אז נותנים להם יותר. אותו דבר יקרה בטלוויזיה.המטרה היא לא לסגור את השמאלנים, המטרה היא לפתוח את השוק לתחרות, שוק חופשי, כולם יוכלו לצפות במה שהם בוחרים". והדגיש: "גם אם 'כאן 11' היו ליכוד טבעי, גם לא הייתי רוצה לממן אותם מכספי הציבור."

'הביצה והתרנגולת'?

בהמשך הריאיון, ח"כ קרעי פנה לבן כספית, בעל תואר במשפטים מאוניברסיטת תל אביב, ושאל: "מה אתה אומר על ניגודי העניינים של השופטים עם התואר של המשפטן?" על כך השיב בן: "בעקבות תחקיריו של קלמן, שהיה בהם מעט אש והרבה עשן, אבל הם חשובים ביותר - צריך להסדיר ולתקנן את הדבר הזה אחת ולתמיד. יחד עם שורה של רפורמות. אם נהפוך את זה ממשפט שדה לדיון רציני גם בהפרדת היועמ"ש והתובע הכללי, גם בפסקת ההתגברות וניגודי עניינים - אני אהיה בעד". ח"כ קרעי השיב: "תמסור לניסנקורן, שיסכים לגעת בהם. הם לא רוצים לנגוע בקוצו של יוד מהסמכויות וההתנהלות שלהם".

בן כספית: למה ביבי לא עשה את זה 11 שנה?
"אנחנו נעשה את זה, רצו לעשות את זה בכנסת ה-20".

בן כספית: רק כשהיה נאשם.
"זה הביצה והתרנגולת, בכנסת ה-20 התחילו לטפל בזה".

בן: תעשה גוגל, הוא מספר בקולו איך הוא כל הזמן בולם את זה. איפה אתה חי?!"

  

עריכה: עופרי גליכמן

26/07/2020
הישארו מעודכנים

שלמה קרעי
שלמה קרעי  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90