103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"מבחינה אסטרטגית התגובות היו מדודות ונכונות"

אלוף (מיל') ח"כ יאיר גולן גיבה את ההחלטה שלא לפגוע במחבלים שחדרו לגבול הצפון אמש (ב') והוסיף: "אנחנו צריכים להפסיק להלך על עצמנו אימים"


ח"כ יאיר גולן (מרצ), לשעבר סגן הרמטכ"ל, מפקד פיקוד העורף ומפקד פיקוד הצפון שוחח עם בן כספית וינון מגל וניתח את אירוע חדירת המחבלים בגבול הצפון אמש (ב').

מפקד פיקוד הצפון לשעבר ח"כ יאיר גולן אמר כי לדעתו "הפעולות שננקטו בגבול הצפון היו בגדר הסביר וההיגיון". הוא ציין כי במהלך השנים בהם שירת כמפקד פיקוד הצפון, "היו לא מעט אירועים בהר דוב, נראה לי שהם לא תפסו כזה הד ציבורי, ולא עלו לכותרות במין דרמטיות כזו. מה שאנחנו רואים כאן זה הוצאה של אירוע די קטן ופעוט מכול גבול של פרופורציה. אנחנו עוסקים בזה ברמה כמעט בלתי סבירה, ההצהרות אתמול של רה"מ ושר הביטחון או רה"מ החליפי נשמעו לי מנותקות מכל הקשר הגיוני. הצהרתו במיוחד של בני גנץ לקתה באיזו דרמטיות כאילו אנחנו עומדים בפני הפלישה לנורמנדי, חציית התעלה או כל אירוע דרמטי אחר כמו כיבוש ירושלים".

לטעמו, "צריך להוריד את רמת המלל, לתת לפיקוד הצפון ולצה"ל לעשות את מה שהוא צריך לעשות". הוא הוסיף וטען כי "התלקחות עכשיו בזירה הצפונית זה בוודאי ובוודאי לא אינטרס של ישראל, להבנתי זה לא אינטרס של חיזבאללה. לכן, אני חושב שמבחינה אסטרטגית המצב נקרא נכון בצה"ל, התגובות היו מדודות ונכונות. אני לא מזהה פה איזה שהוא כשל מערכתי נורא. אני מציע לא לעסוק עכשיו בכבוד הלאומי הפגוע והפצוע. היו לא מעט תקדימים לאירוע הזה - גם אז לא יצאנו למלחמה בחיזבאללה".

סגן הרמטכ"ל לשעבר טען כי "אפשר לגרום לחיזבאללה בכול רגע נכון עפ"י החלטתם של מקבלי החלטות במדינת ישראל נזק איום ונורא, ואפשר לחרב את לבנון. השאלה - למה? מה אנחנו רוצים להשיג? אתם קמתם הבוקר עם תחושת ביטחון סבירה? אני קמתי הבוקר עם תחושת ביטחון טובה. יש לנו אויבים, הם לא אוהבים אותנו, הם רוצים להזיק לנו, אבל זו לא סיבה לפתוח מחר בבוקר במלחמה נגדם".

"מלחמות פותחים כשמוכרחים - לא כשזה מסתדר"

ח"כ גולן הציע לאמץ קו מחשבה לפיו "מלחמות פותחים כשמוכרחים, ולא כשזה מסתדר לנו, או מסתדר למישהו כי הוא קם על צד שמאל בבוקר. מלחמה זה דבר שיודעים איך נכנסים אליו, אף פעם לא ידועים איך יוצאים". ינון מגל ציין בפניו כי ח"כ סמוטריץ' טען שזהו העיתוי הנכון לצאת למלחמה מול חיזבאללה, ושיתף שערך בעצמו סקר בטוויטר בקרב עוקביו והרוב תמכו ביציאה למלחמה. על כך הגיב חבר הכנסת: "איזה מזל שלא יוצאים למלחמה לפי ציוצים בטוויטר, כשיוצאים למלחמה צריך לשאול קודם כל מהם היעדים האסטרטגיים של מדינת ישראל והאם ביחסי עלות-תועלת זה שווה לנו את המחירים. כי מלחמה זה לא משחק ילדים, בקצה יש משפחות שכולות, יש הרס, יש הרג" .

והוסיף: "צריך לשקול את הדבירים בצורה רצינית. ישראל חזקה לאין שיעור מחיזבאללה, זה שאנחנו חדשות לבקרים מבהילים את עצמנו, זה בעיני פשוט שערורייה. צריך להפסיק עם הקשקושים האלה של 150,000 רקטות מכוונות אלינו בכל רגע נתון, והכול פה מאוים - זה הבל שטות. הרוב המוחלט של הרקטות והטילים האלה לא יכול להגיע לא לתל אביב, ולא לירושלים, לא לבית שמש, ולא לאשקלון. יש לנו צבא חזק, עם כושר התקפי מרשים, ועובדה שהוא מרתיע את אויבנו - אף אחד לא מעז לתקוף אותנו כלאחר יד. יש לנו יכולת הגנתית מרשימה, יכולת התגוננות אזרחית מרשימה, אנחנו צריכים להפסיק להלך על עצמנו אימים. עם זאת, לנהוג בשיקול דעת בכול מה שקשור להפעלת כוח צבאי, כי אין לנו היום אינטרס להיכנס למלחמה נגד חיזבאללה".

ינון מגל תהה האם המצב הנוכחי לא מזכיר לו את התקופה לפני שפרצה מלחמת לבנון השנייה. ח"כ גולן השיב: "המציאות היום היא לגמרי שונה, אז בשנים 2000-2006, אני מכיר את זה מצוין, חוויתי את זה על בשרי, ירו עליי אישית הרבה פעמים. מה שעשינו אז היה רפיון ושגיאה אסטרטגית. חיזבאללה יזם את האירועים ואנחנו השתדלנו לא להגיב חזק מדי. היום המציאות אחרת, חיזבאללה לא יוזם את האירועים, הוא הגיב באופן מאוד זהיר ומדוד על מה שקרה בסוריה". לכן, "אם האירוע הזה ייסגר, אני חושב שלמדינת ישראל באופן כללי יתאפשר להמשיך את המב"ם בסוריה. אני לא רוצה להגיד בלי הפרעה, אבל כנראה במחירים מאוד נמוכים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

28/07/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ יאיר גולן
ח"כ יאיר גולן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90