103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"לא נסייע לרה"מ להקים ממשלה צרה"

ח"כ צבי האוזר על ממשלת האחדות: "אנשים שחושבים שזה הזמן לפרק את הממשלה נפלו על הראש" • "אחדות היא אפשרות טובה בהרבה מהחלופה"


יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, חבר הכנסת צבי האוזר (סיעת דרך ארץ) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על התנגדותו לפירוק ממשלת האחדות. זאת לאור השמועות שצצו לאחרונה על ניסיונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להוביל למערכת בחירות נוספת, ולאור הדברים שאמרה השרה מירי רגב (הליכוד) בריאיון ל'פגוש את העיתונות'.

ח"כ צבי האוזר טען כי למפלגתו 'דרך ארץ' "יש אחריות אולי אפילו אחריות היסטורית להקמת ממשלת האחדות. כבר בחודש מרץ הייתה אופציה או להקים ממשלת מיעוט של 45 ח"כים עם תמיכה של המשותפת מבחוץ איזה רעיונות הזויים, או להקים ממשלת אחדות, אמרנו לא ולא. ממשלת אחדות היא המתכונת היחידה; עוד לפני שהבנו את גודל האתגר העומד בפני מדינת ישראל בימים אלה, המכונה משבר כלכלי ומשבר בריאותי".

הוא התייחס למצב החברתי, כלכלי ובריאותי בישראל בימים קשים אלו, והודה: "אני לא יכול להגיד לכם שאני מרוצה ממה שאני רואה", אך מנגד טען כי "זו אלטרנטיבה טובה בהרבה מאלטרנטיבה אחרת. אנחנו צפויים בעוד כשלושה חודשים להתמודד עם נגיף קורונה, גם נגיף שפעת, גם נגיף של קריסה של משקי בית, ושל המשק הכלכלי, ומישהו שחושב שאפשר להוסיף על זה נגיף בחירות או נגיף ממשלה צרה לא מבין מה הוא מדבר".

גולן יוכפז תהה האם פנו לח"כ בנושא הקמת ממשלת חליפית, והאם ניסו לקיים עמו משא ומתן. הוא השיב: "יש כל הזמן דיבורים, בעיקר בתקשורת. רבים מדברים איתי וכולם שומעים את התשובה ואת הניתוח כפי שנתתי לכם כאן. אנשים שחושבים שזה הזמן לפרק את ממשלה אחדות הם אנשים ש'נפלו על הראש'. אנחנו מתמודדים בעוד 3 חודשים בתסריט שבמדע בדיוני מתארים אותו כאילו יש הודעה שמטאור הולך להתרסק על כדור הארץ ועכשיו השאלה במה אנחנו עוסקים. הדרך היחידה להתמודד עם האתגרים העומדים בפני המערכת הישראלית היא באחדות. לא בשיסוי, לא בריסוק, זה נגד ההיגיון ההיסטורי ואני אעשה כל דבר שאני יכול כדי למנוע את זה".

"אני בעד פסקת ההתגברות"

ענת דוידוב ציינה בפני יו"ר ועדת חוץ וביטחון כי בהתפרצות הגל הראשון של נגיף קורונה בישראל, רה"מ נתניהו ניהל את המשבר בממשלת מעבר, וצלח; בעוד בגל השני, בממשלת האחדות, נדמה כי ניהול המשבר כשל, ותהתה: 'איפה אתם בממשלה'? ח"כ הנדל השיב: "קודם כל ברמה האופרטיבית השר הנדל הוא שר תקשורת שמוביל מהפכה שמתכתבת עם המציאות ואומרת 'רבותיי, תשתיות תקשורת היום זה יותר חשוב מכל תשתית אחרת', כל תשתית אחרת באשר לעתיד המשק הכלכלי, שוק העבודה, אנחנו בתשתיות שהרחק מאחור וצריך לשדרג. אני בוועדת חוץ וביטחון. אני מנתח את הדברים בקשר למה נכון היסטורית לעשות במדינת ישראל או מה דרכה של מדינת ישראל בזמן הזה".

לדעתו, "הפקטור המרכזי עכשיו זה להתמקד בדבר אחד, לעשות כל דבר כדי למנוע מהספינה הישראלית להתרסק על הסלעים. אני הנחתי בשבוע שעבר הצעת חוק שקודם כל תיתן עוד זמן לכנסת ולקואליציה להתייצב. הכנסת, אם היא לא מגיעה להסכמה על התקציב ב-25 באוגוסט, היא מתפזרת. התאריך הזה, צריך להזיז אותו. אני מצפה גם מהליכוד ומכל סיעות הקואליציה להתעשת, קודם כל לדחות את הדבר הזה, להתמקד במה שצריך. האירוע הזה הוא לא מהלך עסקים רגיל, זה משבר שישראל מעולם לא התמודדה איתו. אנחנו צריכים לשים בצד את הדברים הלא חשובים, כולנו אחראים על העתיד של ילדינו".

ענת דוידוב תהתה כיצד יצביעו חברי 'דרך ארץ' אם הצעת פסקת ההתגברות תעלה להצבעה, על כך הוא השיב: "ככלל אני בעד פסקת ההתגברות כחלק מהסדר כולל בחוק יסוד חקיקה, שצריך להסדיר את כל היחסים של רשות שופטת עם רשות מחוקקת, אבל לא זו הפסיקה ולא זה הזמן. הסיפור של פסקת התגברות, אי אפשר לשחק איתו כלאחר יד. צריך להבין את משמעויות שלו, להסביר הסבר שיהיה נכון לאורך זמן. כל דבר שיזעזע את יציבות הממשלה - אנחנו נהיה נגד. אנחנו בעד ממשלת אחדות, ואנחנו בעד דבר אחד – להתמקד בלהציל את משקי הבית ולהימנע ממשבר בחורף".

 

 עריכה: עופרי גליכמן

02/08/2020
הישארו מעודכנים

צבי האוזר
צבי האוזר  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90