103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"מאוד מקווה שהשנה תיפתח"

יו"ר ועדת החינוך ח"כ רם שפע תמה על התנהלות השר גלנט: "לא רק שהוא החרים את הוועדה, הוא גם הורה לבכירי המשרד שהתכוננו עם הנתונים, שלא להגיע"


ועדת החינוך של הכנסת התכנסה היום (ד') על מנת לדון בנושא הטעון ביותר בגזרה - פתיחת שנת הלימודים הבאה בצל מגבלות הקורונה והעלייה בשיעור התחלואה. למרות ש-15 נציגים מטעם משרד החינוך אישרו את השתתפותם בדיון, אף אחד מהם לא נכח בו, ובראשם שר החינוך יואב גלנט, שעל פי הפרסומים הורה להם להיעדר ממנו. 

יו"ר ועדת החינוך חבר הכנסת רם שפע שוחח עם ענת דוידוב ב-103fm והביעה פליאה נוכח היעדרותו המפתיעה של גלנט מהדיון: "לצערי הרב, לאחר שהלכתי לקראת משרד ושר החינוך פעמיים ודחינו את הדיון להיערכות לקראת פתיחת השנה מתוך הבנה שזו באמת שנה קשה והקורונה היא אתגר אדיר לכלל המדינה ובוודאי למערכת החינוך,  השר גלנט, אחרי עשרות שנים ברצף ששר החינוך מופיע באופן חגיגי ומסביר בדיוק מה המתווה לפתיחת שנת הלימודים, דווקא בשנה הזאת בחר השר לא להגיע. לא רק שהוא בעצמו החרים את הדיון ולא היה מוכן להגיע ולשתף פעולה, הוא הורה לכל בכירי המשרד שהיו מוכנים לדיון עם תשובות ונתונים שלא להגיע". 

גלנט עושה עוול לעובדי משרדו, לכנסת ולציבור

האם נימק השר גלנט את היעדרותו מהדיון החשוב ביותר בתחום החינוך לזמן הקרוב? על פי דבריו של ח"כ שפע, לא כך היה הדבר: "השר גלנט לא הסביר שום דבר. עד אתמול בלילה בשעות מאוחרות שהצוותים שלנו שוחחו ביניהם, היה ברור שכולם מגיעים חוץ ממנו, אך הבוקר ראינו שאף אחד לא מגיע. אני חושב שהוא עושה עוול לעובדי המשרד שלו שאני בטוח שהם אנשים נהדרים שרוצים לעבוד בשביל הציבור, לכנסת ולכבודה ולציבור שמחכה לתשובות". 

בהמשך דבריו הוסיף יו"ר ועדת החינוך חבר הכנסת רם שפע כי: "אני רוצה לכבד את השר ועדיין לתת לו קרדיט על כך שהוא מבין שהוא צריך לתקן ומהר את הרושם שהוא מייצר. זה בכלל לא עניין של הליכוד וכחול לבן, זה עניין של מעמדה של הכנסת. בכל ועדת כנסת דורשת נתונים ותשובות, אני בסך הכל פה במובן הכי פשוט של המילה - כדי לוודא שהמשרד עושה את תפקידו ושהציבור מקבל את המידע. מובן לי שאין לשר ולמנכ"ל את כל התשובות כרגע לכל השאלות, זו באמת שנה קשה. אבל זה בסדר גמור להגיע לוועדה ולהגיד את זה". 

בסיום השיחה, התייחס ח"כ שפע למתווה פתיחת השנה, והסביר מהם הפערים של מערכת החינוך חודש לפני החזרה הצפויה לשגרת הלימודים בבתי הספר: "המערכת צריכה לגייס עכשיו אלפי מורים ועוזרי הוראה כדי להצליח לעמוד בשיטת הקפסולות. הרי כשאנחנו מפרידים כיתות, אנחנו צריכים כוח עזר נוסף וזה בסדר. בנוסף, מורים מפוטרים מתוכניות שנסגרות. רק בתוכנית קרב כמעט 4,000 מורים צריכים עכשיו לחפש פרנסה. הבעיה פה היא תקציבית, זה לא שהשר רוצה לסגור את התוכניות והוא לא היה רוצה שהן ייסגרו. אני מקווה שהוא ושר האוצר ימצאו מקור תקציבי כדי לפחות לשמר את התוכניות האלה".

עוד אמר שפע כי: "יש הרבה דברים לעשות אבל הציבור צריך להבין וצריך להוריד את אי הוודאות. אני מאוד מקווה שהשנה תיפתח מכיוון שהמשק צריך את זה והילדים צריכים את זה, ולכן המשפט הכי חשוב בעיניי הוא ששר החינוך צריך שתהיה לו את האחריות להוריד את מפלס הלחץ גם אם אין לו את כל התשובות, הציבור צריך לשמוע מה התכנון".

עריכה: מיכל קדוש 

05/08/2020
הישארו מעודכנים

איפה הכסף - תוכנית כלכלית עם ענת דוידוב
איפה הכסף - תוכנית כלכלית עם ענת דוידוב