103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

אורות מלחמה

עיריית ת"א החליטה בצעד מעורר מחלוקת להאיר את בניין העירייה בדגל לבנון • עופר חדד ('חדשות 12') ואיתן שוורץ עם שני צדי המתרס


אירוע מעורר מחלוקת עלה אתמול (ד') לכותרות בעקבות האסון שאירע בשלישי האחרון בנמל ביירות בלבנון; בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, הסביר ראש עיר תל אביב רון חולדאי כי החליט להאיר את בניין העירייה בדגל המדינה שבה פועל ארגון הטרור חיזבאללה, זאת על מנת להביע צער עם מצבם. כתב 'חדשות 12' עופר חדד שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג והביע התנגדות למחווה. לשיחה הצטרף איתן שוורץ, ראש מערך ההסברה של עיריית תל אביב שהביע אף הוא את דעתו על החלטת העירייה.

הכתב עופר חדד צייץ בחשבון הטוויטר שלו את הדברים הבאים: "להאיר מבנה רשמי בצבעי הדגל של אותה מדינת אויב ששיגרה טילים אל לב לבה של המדינה כדי להרוג אזרחים חפים מפשע זו כבר איוולת מוסרית וערכית ברמות הגבוהות". חדד הסביר: "אני חושב שהחלוקה היא לא בין שחור ולבן, היא לא דיכוטומית. אני חושב שאנחנו צריכים להיות שם ולהגיש עזרה, מה שאנחנו רואים בתמונות שמגיעות מלבנון אני רוצה להאמין שאף אדם שרואה אב שמוציא את בתו מההריסות מדממת פגועה לא יכול להישאר אדיש, ולא יכול לאטום את ליבו. אני חושב שיש פער, והוא פער מאוד גדול, בין העם הלבנוני - האדם הלבנוני, ולבנון – המדינה. לבנון זה חיזבאללה וחיזבאללה זה לבנון. לצערנו אגב, אנחנו מדברים על אחת המדינות באמת היפות, ומה שנהיה בביירות בגלל החבורה הטרוריסטית והמטורללת הזאת זה כאב לב".

הוא הסביר כי לדעתו "מדינה מתוקנת ובריאה עם רגש בריא ויחס מורכב, אומרת – 'אני לא עומדת מול אויבים, אני עומדת מול אנשים בעניין הזה'. כשמדובר באנשים אנחנו חייבים ערכית ומוסרית לעשות הכול כדי להגיש עזרה למי שזקוק לה. מכיסי אני מוכן לעזור בעניין הזה, אלה לא אמירות באוויר. אבל כשאנחנו מדברים על מדינה שהפכה לאיום השני המשמעותי ביותר על ישראל, עם 150 אלף רקטות שהיא מארחת בשלל אתרים אסטרטגיים ששואפות, בחלק מתפיסה רחבה שמקורה באירן, ביום קריאה להשמיד את מדינת ישראל. להאיר את הדגל שלה על מבנה רשמי של מדינת ישראל?"

גיא פלג תהה האם לא ייתכן ומדובר היה בהזדמנות להעביר מסר דווקא לעם הלבנוני, להגיד לו שאנחנו בישראל כואבים את כאבם. על כך השיב חדד: "לכן, הייתי מטפל בהם כאן אצלי, ומעביר להם תרופות כאן אצלי ועושה כל מה שאני יכול כדי לעזור לאדם הלבנוני. שידע שיש כאן לב חם ורגיש ולא אטום לשנייה לכאב שלו, חד משמעית. אבל יש עניין לסימבול, וכשאנחנו מדברים על מדינה שכול כולה נחטפה או לא, בסוף מהווה איום אדיר על מדינת ישראל, צריך לבוא ולהגיד יש הבדל בין הפרט והמדינה".

"התמונה מהדהדת בתקשורת הערבית העולמית"

איתן שוורץ הצטרף לשיחה, ואמר: "אני מסכים עם רוב דבריו של עופר ואני חושב שהוא ניסח טוב את הדילמה שאנחנו מצויים בה. מדינת ישראל בכלים שלה יודעת להציע סיוע, היא מציעה זה נהדר. בתי החולים יודעים להציע עזרה רפואית, וכך כולם עשו - וזה נהדר. עירייה יודעת להביע סולידריות ויש פרקטיקה ידועה אצלנו ובעולם שכשקורה רגע שמרעיד לבבות בכל העולם, בנייני עירייה בכול העולם מאירים במסר של סולידריות".

הוא התייחס לביקורת על החלטת ראש עיריית תל אביב להאיר את בניין העירייה בצבעי דגל לבנון, ואמר כי "הוא בהחלט לקח את זה בחשבון. לכן, לא רק שהוא המתין עד אחרי שרה"מ, גם נשיא המדינה, וגם שר הביטחון ושר החוץ, וכל בתי החולים הביעו סולידריות. אנשים במשרד החוץ היו מאוד שמחים על המחווה הזאת, ואם תיכנס לפייסבוק והטוויטר של שגרירויות ישראל בעולם אתה תראה את ההדהוד של המסר, וכמה התמונה של בניין עיריית ת"א יפו מואר באות סולידריות עם העם הלבנוני - עד כמה התמונה מהדהדת בתקשורת הערבית העולמית. ללמדך שהמסר הזה שעל אף כל מה שקרה בין המדינות בעשורים האחרונים, יש רגעים שמתעלים מעל הסכסוך ואני חושב שכך זה התקבל".

הוא הסביר כי הסכסוך הוא עם חיזבאללה ולא עם העם הלבנוני, "יש ממשלה שנחטפה על כל מיני מיליציות ואם אני זוכר נכון במדינת ישראל נדמה לי שעד היום יש את דגל ישראל ודגל לבנון במקום שיש את הגבול בין המדינות. לצערנו הגבול סגור וכולנו מייחלים שהוא יהיה פתוח והמדינה תשתחרר מאחיזתן של המליציות. כשמאבדים עשרות, להגיד 'אנחנו איתכם' על ידי הארת בניין, אני חושב, שזה מתקבל בצורה מאוד אוהדת".

 

עריכה: עופרי גליכמן

06/08/2020
הישארו מעודכנים

דגל לבנון מואר על בניין עיריית תל אביב
דגל לבנון מואר על בניין עיריית תל אביב  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90