103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"הסברה היא שהממשלה ידעה שמדובר בפצצה מתקתקת"

ג'ונתן אל חורי, בן למשפחה מצבא דרום לבנון לשעבר, על אסון הפיצוץ שאירע בנמל ביירות: "הזעם מתנקז כלפי הממשלה ואי יכולתה למנוע את המתרחש"


הפיצוץ החריג ורב הממדים שאירע שלשום (ג') בנמל ביירות בלבנון הוביל לנזקים רבים לאין שיעור; 135 הרוגים, 5,000 פצועים והרס בקנה מידה עצום, שהותיר רבים מאזרחי המדינה ללא קורת גג. ג'ונתן אל חורי שנאבק בעבר על זכויות אנשי צד"ל שברחו לישראל ונמצא בקשר עם חברים ומכרים בביירות, שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג וסיפר על המצב במדינה שספגה את האסון הכבד. 

היום (ד') הזהירה לבנון כי היא עומדת בפני משבר מזון חריף מאחר והפיצוץ הרס את מאגר התבואה המרכזי של המדינה, זאת על פי דבריו של שר האוצר הלבנוני ראול נעמה שבישר כי במאגרים נותרה כמות המספיקה לפחות מחודש ימים. עוד פורסם כי ההשפעה על שוק המניות במדינה צפויה להימשך גם היא כחודש. ג'ונתן אל חורי סיפר כי לפי שיחות שקיים עם מכרים בלבנון, "כרגע הם עדיין מנסים לטפל בהריסות שיש להם באזור, בבתים שלהם, אם זה בחנויות שלהם, ומנסים לעזור לכוחות ההצלה על מנת להוציא את האנשים הכלואים תחת ההריסות. משרד בהיראות בלבנון לפני חצי שעה מוציא הכרזה שמניין ההרוגים עלה ל-135 ומספר הפצועים מעל 5,000. זה נראה כאילו המספרים האלה רק הולכים וממשיכים לעלות מרגע לרגע. יש כ-100 נעדרים, זה מה שכרגע ידוע עליהם. ייתכן ויש עוד שלא עלו על עקבותיהם".

הוא ציין כי הזעם כרגע מנוקז כלפי "הממשלה עצמה ואי יכולת הפעילות שלה בזמן כדי למנוע את המקרה הזה. הם טוענים בעצם שזו הייתה ספינה שבה היה את החומר הכימי שנדלק והתפוצץ, שנמצא שם משנת 2013 והם ידעו שזו פצצה מתקתקת ולא עשו דבר כדי למנוע את זה. כרגע עיקרם לא ממש מחפשים לתלות את הממשלה בכיכר העיר, בעיקר רוצים לטפל בהריסות ושכוחות הביטחון יצליחו להגיע לעוד אדם שלא הגיעו אליו".

גיא פלג תהה עד כמה הייתה נוכחת הסוגייה בשיח הלבנוני, בהשוואה לסוגיית מפרץ חיפה שנוכחת בשיח הקבוע בישראל. אל חורי השיב: "הפעמים הבודות באמת שהסוגייה הזאת איכשהו עלתה לשיח בלבנון הייתה כאשר רה"מ שלנו בנימין נתניהו עלה על במת האו"ם, הראה תרשימים מתוך לבנון, ביירות, ליד נמל התעופה שקרוב גם לנמל שבו אירע הפיצוץ לפני כמה ימים. הרבה מהם קיבלו את זה בספק, אם זה באמת קיים ואח"כ הרשויות בלבנון דיברו על זה. זה הוביל בצורה לא ברורה להתפטרות של רפיק אל חרירי שהיה עוד בסעודיה. הוביל לכך שהממשל בלבנון לא ממש ידע איך לטפל בסוגיה בזמן, לא נגעו בסוגיה כמו שצריך, רק ליטפו אותה מסביב".

הוא הוסיף וסיפר כי בשל האירוע רב הממדים והקשה שאירע בנמל, "יש לא מעט ערים בסביבה של ביירות שמתחילה לקלוט בצעם את הפליטים, מלונות שנפתחים במיוחד על מנת לשכן בתוכם את האנשים שברחו מאזור האסון, יותר מ-300,000 איש מחוסרי דיור בלבנון, תוסיף את הפסקות החשמל בלבנון, הקורונה וגם המצב הכלכלי שנמצא בקרשים כמה חודשים בלבנון - וקיבלת אפוקליפסה מהסרטים. אצלנו במציאות רק כמה דקות מהגבול שלנו".

כאשר החלו הדיווחים על שאירע, ישרלא מיהרה להוציא הודעה כי אין לה יד בדבר, ואף הציע לסייע ללבנון בטיפול בפצועים. אל חורי סיפר כי "יש לא מעט תגובות ברשת גם על הסיוע, וגם על עניין עיריית תל אביב אתמול. חלקם באמת מקווים שממשלת לבנון תסכים לקבל את הסיוע הזה כי הם יודעים שהם צריכים אותו, הם לא יכולים להרשות לעצמם לסרב. אני יודע שיש מגעים עם יחידות האו"ם שנמצאות בלבנון ונפגעו שם על מנת להביא אותם לטיפול בישראל. זה משהו שאני חושב שבשעת משבר כזאת צריך לשים את הסכסוך בצד, כי הוויכוח הוא לא עם העם הלבנוני, הוא עם ארגון טרור שהושרש שם. אני לא חושב שזה ראוי שזה יפגע ביחסים עם האוכלוסייה שם".

 

עריכה: עופרי גליכמן

06/08/2020
הישארו מעודכנים

הפיצוץ בלבנון
הפיצוץ בלבנון  |  צילום: ANWAR AMRO/AFP via Getty Images