103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"בקצב הזה אנחנו דוהרים לבחירות"

ח"כ מיקי זוהר הסביר למה בליכוד מעוניינים להעביר תקציב חד שנתי, בניגוד להסכם הקואליציוני: "אף אחד לא ידע שיהיה פה גל שני ושהמצב הכלכלי ישתנה"


האם מדינת ישראל בדרך לבחירות נוספות? המשבר הקואליציוני מחריף ובעוד כשבועיים וחצי אם לא יצליחו נתניהו וגנץ להגיע להסכמה בנושא התקציב, ישראל תצא לבחירות. יו"ר הקואליציה מיקי זוהר (ליכוד) שוחח עם ניסים משעל ב-103fm על הדברים, וקרא לכחול לבן להסכים לתקציב חד שנתי.

ניסים משעל שאל את יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר האם לדעתו מדינת ישראל דוהרת לבחירות. על כך השיב חבר הכנסת: "בקצב הזה אכן כן, משום שאם לא נצליח לסכם עד ה-25 באוגוסט את העניינים הללו, זו תהיה בעצם החלטה אוטומטית. לא משהו שנוכל למנוע, וזה לא יהיה הפיך". הוא התייחס לתוצאות הסקרים לפיהן הליכוד במגמת ירידה, ושביעות הרצון של הציבור מניהולו של נתניהו יורד אף הוא. ח"כ זוהר טען כי "אין שיקול של מספר מנדטים בשביל להחליט האם הולכים לבחירות או לא. השיקול הוא אחד - מה טוב לאזרחי ישראל מבחינת תקציב המדינה וככל שאנחנו רואים את הזמן החולף, ואת האירועים משתנים בכול מה שקשור במשבר הקורונה, בפן הבריאותי והכלכלי, המסקנה היא אחת – צריך תקציב חד שנתי ולכן אנחנו מתעקשים על הדבר הזה".

ממשלת האחדות קמה מתוך החובה לטפל במשבר הנורא של הקורונה. אך מאז שקמה, נדמה כי חברי הקואליציה לא מצליחים להסכים כמעט בשום נושא. רצון הליכוד להעביר תקציב חד שנתי מחזק את חוסר התיאום בין ראשי המפלגות, שכן מדובר בהפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. יו"ר הקואליציה הסביר: כשנחתם ההסכם אף אחד לא ידע שיהיה גל שני, אף אחד לא ידע שהמצב הכלכלי ישתנה בצורה דרמטית. אנחנו רואים היום את השינויים המטורפים הללו ומבינים שתקציב דו שנתי הוא דבר לא אחראי ולא נכון. לכן, אני עדיין מקווה שכחול לבן יתעשתו ויסכימו לתקציב חד שנתי, ולא יתעקשו על תקציב דו שנתי".

גם עמדת הכלכלנים עומדת בניגוד מוחלט לעמדת הליכוד, על כך אמר ח"כ: " עם כל הכבוד גם לכלכלנים פתאום שהחליטו להצטרף לעמדת כחול לבן, באופן מפתיע כמובן. יש ראש ממשלה עם ניסיון עצום בנושאים כלכליים, עם קבלות בנושאים כלכלים ואני אומר לך שבחורף הזה אתה לא יודע מה יהיה במדינת ישראל. יכול להיות חלילה גל שלישי, ואתה לא יודע מה יהיו הצרכים הכלכליים. לכן, לעשות תקציב קדימה זה לא דבר חכם. אין ספק שהרצון של הליכוד הוא לקיים את ההסכם. אני אומר את זה בידיעה ברורה. אם יש דברים בהסכם שאינם משרתים את טובת אזרחי ישראל".

אז מותר להפר?
"אם הם פוגעים באזרחי ישראל? חד משמעית, כן. אם יש משהו בהסכם שפוגע באזרחי ישראל, לא ממקום רע אלא מזה שראינו, מזה שבמרוצת הזמן גילינו שיש שינוי והדבר הזה שנחתם בזמנו פוגע באזרחי ישראל - ברור שצריך לבחון אותו מחדש. אף אחד לא יכול להגיד לנו לעשות דברים נגד אזרחי ישראל, בשביל לרצות מישהו בזירה הפוליטית".

"תקציב דו שנתי ירסק את כלכלת ישראל"

הוא התייחס לטענות כי השיקולים של נתניהו הם פוליטיים, וכי בניסיון להעביר תקציב חד שנתי הוא למעשה מנסה לייצר לעצמו נתיב בריחה. "הטיעון הזה - הוא לא הטיעון שמנחה את רה"מ, כי בסופו של יום הוא הוכיח בעבר והוא יוכיח גם בעתיד שההחלטות שלו התקבלו לטובת אזרחי ישראל. אתה לא מאמין לזה. השיקולים הם כלכליים, כך רה"מ רואה ותופס את הדברים. כחול לבן חושבים אחרת, אנחנו לא מרגישים כרגע צורך ללכת לקפוץ מהתהום יחד עם כחול לבן ברמה הכלכלית. אני חושב שבמרוצת הזמן כשהאזרחים יראו את עבודתו של נתניהו בראיה יותר ארוכת זמן, אני חושב שהציבור יאמר שרה"מ עשה עבודה טובה ביחס לנסיבות".

ניסים משעל תהה האם לדעתו יציאה לבחירות היא אפשרות יותר טובה, בהתחשב במיליון המובטלים ונגיף קורונה שממשיך להתפשט במדינה. יו"ר הקואליציה אמר בתגובה: "זה חוסר אחריות להעביר תקציב דו שנתי שבסופו של יום ירסק את כלכלת ישראל, במוקדם או במאוחר יעשה גירעונות כלכליים שאנחנו לא צריכים בעת הזאת, זה הרבה יותר מסוכן. מבחינתנו אנחנו נוהגים בעניין הזה בצורה אחראית, למרות כמובן שהתקשורת תבקר את זה ותלך דווקא לצד של כחול לבן. יש דבר אחד שאני מקווה, שהציבור יאמין לזה. כי זה בסוף מה שמעניין אותנו זה מה הציבור חושב".

לכן, ניסים משעל ציין בפניו כי בסקרים האחרונים הליכוד בצלילה, הן מבחינת המנדטים והן מבחינת שביעות הרצון של הציבור מניהולו של נתניהו בתקופת המשבר. ח"כ זוהר הסביר כי הוא מבין מכך שהציבור "לא מרוצה מהטיפול במשבר הקורונה מבחינת הממשלה. אנחנו בסיבוב הראשון של משבר הקורונה, כשהייתה ממשלת מעבר ורה"מ קיבל החלטות לבד, הוא היה מרוצה ונסקנו עד לאזור 40 מנדטים. בממשלת האחדות הציבור לא מרוצה מהטיפול. זה הקושי בלהיות מנהיג, האחריות הכוללת נופלת תמיד על ראש הממשלה, למרות שהוא לא בהכרח אשם בכל הדברים. הסיבה לירידת המנדטים לא נובעת מ'אולי' הבחירות, זה לא הסיבה. הסיבה וראיתם שהמנדטים עוברים לבנט משום שאנשים סבורים שבנט בזמנו כשהיה שר ביטחון והיה דומיננטי בעניין הקורונה - עשה עבודה טובה. זו המסקנה של הציבור".

יוצאים לבחירות?

68% רואים בנתניהו את האשם בבחירות.
"זה טיעון אחר".

לקחת את העם הזה, את המדינה, לבחירות עם מיליון מובטלים וקורונה זה חוסר אחריות, אתה יודע את זה.

"אני מאוד מקווה שבכחול לבן יתעשתו וימנעו את מערכת הבחירות הזאת. אנחנו לא רוצים בחירות".

אתם מפרים את ההסכם.
"תקציב חד שנתי זה הכול".

אתם נותנים להם סטירות ודורכים עליהם ורוצים שהם יסכימו?
"בינתיים לא ראיתי שמישהו דורך עליהם, הם התחילו אפילו בקמפיין בחירות. אני מקווה שבמקום זה תבוא הנכונות להשאיר פה את הממשלה על כנה, ולהמשיך לתפקד למען אזרחי ישראל".

אמרת שאנחנו דוהרים לבחירות, כלומר נתניהו לא יוותר לכחול לבן והולכים לבחירות?
"המשמעות היא - אם כחול לבן לא יסכימו לתקציב חד שנתי, הם יגררו אותנו למערכת בחירות".

ואתה לא צוחק.
"אתה שומע אותי צוחק?"

אנחנו מסכמים כדי שהמאזינים יצאו עם תחושה שהבינו – אם גנץ לא יוותר אנחנו הולכים לבחירות?
"נכון מאוד".

 

עריכה: עופרי גליכמן

07/08/2020
הישארו מעודכנים

מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90