103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

סיום דרכו של נסראללה?

אורית פרלוב, חוקרת מגמות שיח ברשתות בעולם הערבי, התייחסה למחאות בלבנון נגד ארגון חזבאללה: "הוא כנראה יישאר איתנו עוד כמה שנים"


כ-10,000 אזרחים לבנונים הפגינו אתמול במרכז ביירות, זאת לאור הפיצוץ הנורא שהתרחש בנמל בשבוע שעבר. כמחאה על ההתנהלות הכושלת של ההנהגה בטיפול במשבר, המפגינים ניסו לפרוץ אל בניין הפרלמנט, והצליחו להשתלט על מספר משרדי ממשלה. אורית פרלוב, חוקרת מגמות שיח ברשתות בעולם הערבי במכון למחקרי ביטחון לאומי, שוחחה עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על ההפגנות בלבנון, והסבירה כי השינוי המהותי ביותר בהפגנות הוא ההתמקדות בנסראללה ובארגון חזבאללה.

הפיצוץ הקטלני שאירע בנמל ביירות בשבוע שעבר, גבה את חייהם של 158 בני אדם, והוביל לפציעתם של כ-6,000. במהלך ההפגנות בלבנון, המפגינים שרפו תמונות של הנשיא מישל עאון, דרכו עליהן ואף זרקו עליהם נעליים. כמו כן, נשמעו קריאות להפלת המשטר, מהפכה, ובאחת מההפגנות הוצגה דמותו של חסאן נסראללה עם חבל סביב צווארו. אורית פרלוב הסבירה כי למרות זאת, "הוא כנראה יישאר איתנו עוד כמה שנים, נסראללה. הוא עבר מלחמת אזרחים בסוריה עם 2,000 הרוגים, מלחמות איתנו, הוא ראה הרס על הבירה שלו - זה לא חדש לו".

אך הדגישה כי בפעם הראשונה ב-10 שנים האחרונות, "אני רואה ביטויי כעס ושנאה שמופנים ישירות לאיש ולארגון שלו ברמה שקוראים לארגון – 'ארגון טרור', מכנים אותו 'ממזר' ותולים חבל סביב הצוואר שלו, אלה דברים שלא נראו בביירות עד אמש". היא התייחסה לאפשרות שנסראללה יפיל את האשמה לאירוע על בכיר בממשל, והסבירה: "האם הוא יכול? התשובה היא בוודאי. אלה קלפים הוא יכול לסחור איתם, להערכתי אפילו את מישל עאון שכל החיצים מופנים כלפיו. בלעדיו אין לחיזבאללה קואליציה, אין ממשלה, אבל חיבתו הראשונה של נסראללה, הייתה לנוצרי אחר. יש לנסראללה קלפים אחרים, פוליטיקאים נוצרים אחרים שיכולים לחבור אליו לקואליציות כאלה ואחרות".

לדבריה, ראשי ממשלות בירדן הם "בהחלט כריות אוויר שאפשר על כל פיצוץ להחליף אותם אחר כך. לבנון היא יחסית דמוקרטית, יש בחירות, יש המון מפלגות ופוליטיקאים אבל הבעיה שלא משנים את השיטה העדתית, וחוק הבחירות. בסופו של דבר השיטה מולידה את אותם תפוחים רקובים, רק ברוטציה. לכן, הציבור הלבנוני לא מעוניין יותר לראות את כל האליטה הפוליטית הלבנונית בתפקיד. הם מעוניינים שהם ילכו, שאנשים אחרים וטובים ינכסו לנעליים שלהם, האנשים האלה פשוט מושחתים עד היסוד".

"הממשלה רק גונבת כסף"

כיצד הדבר בא לידי ביטוי ברשתות החברתיות בלבנון? פרלוב אמרה כי הציבור הלבנוני מביע בעיקר "זעם. היינו מתים לייצר את כמה שהם הצליחו לייצר. אנחנו מבקשים שמישהו יעשה שינוי, הם הבינו שהפוליטיקאים שלהם לא יעשו שינוי כי הם גונבים את הכסף, לכן הם הקימו הרבה ארגונים. 4 ימים מאז הפיצוץ המזעזע שהיה בביירות, אף פוליטיקאי לא ירד עדיין לאזור הפיצוץ, הממשלה לא שלחה אף כוח לבנוני לעשות סדר ולהוציא את ההרוגים מתחת להריסות. מי שעושה את זה, זה החברה האזרחית שהקימו ארגונים מקבילים. יש חברות אזרחיות שנותנות את הגב לאימפוטנציה המאוד גדולה של ממשלת לבנון. החברה האזרחית עושה הכול, הממשלה רק גונבת כסף ומבריחה אותו לחו"ל".

והוסיפה: "הם באמת מסבירים מה הם מעוניינים לראות במקום, מבקשים שביירות תהיה אזור ללא נשק כלל וללא חמושים. הם לא אומרים 'נסראללה תתפרק מנשק' או 'חיזבאללה תתפרקו מנשק'. מה שראינו בנמל זה זעיר אנפין אם מדינה כזו או אחרת תוריד מתקנים כאלו ואחרים בלב ביירות. חיזבאללה, את כל מתקני דיוק הטילים, שמה מתחת למבנים אזרחיים בלב ביירות. לכן, הם לא מעוניינים יותר שביירות תשלם את המחיר".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/08/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית ואריה אלדד
בן כספית ואריה אלדד  |  צילום: 103fm