103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"יש כאן יד מכוונת ואני קורא לזה דיקטטורה"

הזמר מתי כספי בריאיון ראשון על תקיפתו את רה"מ, בעקבותיה קיבל איומים על חייו: "לא התלבטתי לפני כתיבת הדברים - זה היה הקש ששבר את גב הגמל"


מתי כספי פרסם אתמול (א') סרטון בפייסבוק ובו ביקורת חריפה מאוד על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבמסגרתה אמר בין היתר כי "אחרי שההוא מבלפור החליט לסגור את הספרייה הלאומית - החלטתי להגיב". מספר שעות לאחר מכן, הסרטון הוסר מעמוד הפייסבוק הרשמי של הזמר, זאת בעקבות איומים על חייו. הזמר שוחח על כך עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm.  

בפתח השיחה, הבהיר כספי כי הוא כלל לא התלבט לפני שהעלה את הסרטון. "זה היה למעשה הקש ששבר את גב הגמל. אם הוא (נתניהו) פועל בשם הקורונה, איך סגירת ספרייה לאומית עוצרת את המגפה? זה הרי אבסורד. עשרות אלפים בהפגנות כל יום, ללא שמירת מרחק, ואף אחד מהם לא חלה ולא מת. אם המדינה הייתה באמת חשובה לו, ואני לא רופא, בלחיצת כפתור אפשר היה לזהות בקופות החולים מי שייך לקבוצת הסיכון, שגם את זה לא מגלים לציבור אף פעם, שאלו אנשים עם מחלות רקע, חיים על כדורים, מערכת חיסון ירודה ביותר, מעשנים כבדים מאוד. אם היו מזהים אותם ומבקשים מהם להיסגר בבתים, כי הם ממילא לא עובדים, הכלכלה לא הייתה נעצרת, וחיים של מיליון ומשהו אזרחים לא היו נהרסים. הספרייה היא מוסד ציבורי וכל ממשלה חייבת לתמוך בה, מפני שיש שם היסטוריה משני צדי המתרס".

יש כאן יד מכוונת שמונעת פתיחה של ספריות, שמונעת הופעות, שמונעת תרבות, כדי למנוע מה? ביקורת? או חשיבה?
"אין לי שמץ של מושג. יש כאן יד מכוונת, כן, לצערי כן. וברגע שאני מרגיש כאדם הגיוני, ואני לא רופא ואני לא פוליטיקאי, שיש יד מכוונת, אני קורא לזה דיקטטורה. אין לזה שם אחר".

כספי השתמש בסרטון שהעלה, בין היתר, בדימוי שנוי במחלוקת, כאשר הציע לראש הממשלה לשרוף את הספרים שבביתו. "זה בא מתוך כאב, שאני כואב את כאבם של חבריי וגם אותי", אמר, והוסיף: "אני הצעתי שהוא ישרוף אצלו בבית, מפני שאם הוא מורה לאחרים להשבית את עצמם והוא גורם לכך שלא תהיה תרבות, אז שייתן דוגמה. הרי כל צמרת המשטרה יושבת בכל מיני ישיבות שלהם ללא מסכות בכלל, ויש הרבה תמונות, והם אמורים לתת דוגמה אישית, אז שייתן הוא דוגמה אישית. אם הוא כופה חוסר תרבות על כולם, אז שגם הוא לא יצרוך תרבות. פשוט מאוד".

אנשי התרבות מפחידים אותו?
"יכול להיות שמפחידים אותו, מפני שאנשי רוח בדרך כלל אומרים את שעל ליבם. ההיסטוריה מלמדת שאנשי התרבות בעצם היו פה לשאר חלקי העם, אם בספרים, אם במוזיקה, אם בציור, פיסול, וברגע שעוצרים את התרבות, אין לי ברירה אלא להיזכר בהיסטוריה, שהיא לא כל כך רחוקה אגב".

החלטת להוריד את הפוסט.
"החלטתי להוריד את הפוסט מפני שזה המינימום שאני יכול לעשות למען משפחתי כי אני ללא שומרי ראש".

מה זאת אומרת? אתה חושש שיפגעו בחייך?
"ברגע שהאיומים מתחילים מסיבה מסוימת, אני לא רוצה שהם יתגברו".

איזה איומים קיבלת?
"איומים על חיי".

ממש? שאומרים שיחסלו אותך, שיפגעו בך, שיפצעו אותך, שיהרגו אותך?
 "לא, זה תמיד בא ברמזים".

למשל?
"אני כבר לא זוכר את הניסוח המדויק, אבל תאמיני לי שאני אדם הגיוני שיודע לקרוא ומבין את מה שהוא קורא".

בעצת בני המשפחה שלך הורדת או החלטת לבד?
"אנחנו ביחד".

והתלוננת למשטרה?
"אני מתכוון לעשות את זה"

היום?
"כן, מתי שהוא היום, אני עושה את זה בעצה אחת עם ידיד ועורך הדין שלי".

לקראת סיום השיחה, כספי העביר ביקורת גם על המתווה שנחתם, שיאפשר הופעות תרבות בקפסולות ובאוויר הפתוח. "אני מכיר את הטריקים האלה, זה לא יעבוד", אמר, והוסיף: "קפסולות לא יגרמו לכך שהקהל יבוא בהמוניו, נהפוך הוא, הוא לא יבוא בהמוניו, זו סתם תהיה הוצאה מיותרת. זה להוציא קיטור מהמפגינים, זה הכול".

עריכה: אמיתי דואק

10/08/2020
הישארו מעודכנים

מתי כספי
מתי כספי  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90