103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"בכיתי מבושה שבית המשפט שלי עשה ככה לבן שלי"

ברוך בן יגאל, אביו של עמית בן יגאל ז"ל, זועם על החלטת בג"ץ שאוסרת להרוס את בית המחבל שרצח את בנו: "זו פשוט שערורייה אחת שלמה"


לפני 3 חודשים מחבל הרג לוחם בסיירת גולני, עמית בן יגאל ז"ל, בעת פעילות מבצעית של מעצר מחבלים. אתמול (ב') קיבל בג"ץ את העתירה של משפחת המחבל, ומנע את האפשרות להרוס את ביתו של המחבל. ברוך בן יגאל, אביו של עמית, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על אכזבתו הגדולה מהחלטת השופטים, והודיע שיעתור.

ברוך בן יגאל סיפר שאתמול התקשר אליו קצין הנפגעים של גולני ביחד עם הפרקליט הצבאי והם דיווחו לו על החלטת בג"ץ. "אני פשוט עמדתי ברחוב ברעננה ופשוט התחלתי לבכות. בכיתי מבושה ובכיתי מתחושת ההשפלה שבית המשפט שלי, העליון, ככה עשה לבן שלי. מיד נסעתי לבית העלמין והתחלתי להגיד לבן שלי שאני מבקש סליחה ומחילה, סליחה ומחילה על כל ההחלטה האומללה הזאת, המוזרה הזאת. זה כל כך, כל כך קשה לי. אני לא מבין את ההחלטה של השופטים, אני לא מצליח להבין אותה".

הפרקליט ציין בפניו כי הם עדיין לומדים את ההחלטה, אך הדגיש כי: "הם יגישו ערעור. מה שקרה כאן זה פשוט שערורייה אחת שלמה, זה לא נתפס. אני רוצה לשאול שאלה - המשפחה הפלסטינית, להם יש אבא חי - ולי יש ילד מת; הם יבואו לבית הסוהר ויראו את אבא שלהם, ינשקו את אבא שלהם. את מי אני אנשק? מצבה - אני מנשק מצבה, מי יותר אומלל - אני או הם? אני יותר אומלל מהם. מה עשו לי? שתו לי לא רק את החיים שלי ואת הבית שלי, הלוואי והיו הורסים לי את הבית שלי פיזית, והבן שלי היה חי. הלוואי והוא היה בבית סוהר, לא היה אכפת לי, העיקר שהיה לי בן חי. אבל ריבונו של עולם, תראו מה קרה לי, זה החלטה לא הגיונית".

לדעתו, הבעיה העיקרית בהחלטת השופטים היא היעדר ההרתעה. "הבן שלי היה בסיירת גולני, באליטה של האליטה. ואיפה ההגנה של החיילים האלה? אני, כבר אין לי עוד ילדים, כאילו אין לי על מה להילחם, אבל זה על חיילי וחיילות צבא הגנה לישראל. יש פה עניין הרתעתי. השיקול היה צריך להיות שיקול הרתעה. השיקול הזה למען חיילות וחיילי צבא הגנה לישראל, שנלחמים יום יום. אני לא מחפש נקמה. למען הלוחמים שהולכים לילה ללילה למשימות החשובות האלה. מישהו צריך לעשות את העבודה המלוכלכת הזאת בתוך השטחים הפלסטינים, והמישהו הזה זה הילדים שלנו, שלך, ושלי. הם היו עושים את העבודה הזאת וכל כך מצער שהיום הם הולכים חשופים".

הטיעון של השופט מזוז הוא שאחת הסוגית המרכזיות שנבחנו על ידי בג"ץ היא המעורבות של בני המשפחה שמתגוררים בבית, במעשיו של בן המשפחה, של המחבל. והשלכות של הריסת המבנה עליהם. לאישה ולילדים לא מיוחסת, על ידי המדינה, מעורבות כלשהי במעשה הנורא. בן יגאל סיפר בעצב כי החליט להוריד את דגל ישראל לחצי התורן ליד הקבר של בנו, כיוון שזהו "יום עצוב, כמו ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, רק הפעם זה היה לחלל מערכת ישראל. המחבל החדש יהיה בן 40 פלוס עם הרבה ילדים, כי הוא יודע שבית המשפט הרחמן של היהודים, העליון, יהרוס אולי את החדר שהוא ישן בו – החלטה לא שפויה".

איך תעתרו לבית המשפט? תבקשו דיון בהרכב מורחב?
"בוודאי, בוודאי, גם רה"מ דיבר על זה וגם שר הביטחון. אתמול, הייתה לי שיחה עם גבי אשכנזי שאמר לי שההחלטה הזאת היא החלטה לא נכונה, היא לא החלטה נורמלית. זה לא יכול להיות דבר כזה, לא יכול להיות דבר כזה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

11/08/2020
הישארו מעודכנים

עמית בן יגאל ז"ל
עמית בן יגאל ז"ל  |  צילום: באדיבות המשפחה