103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"יכול להיות שגנץ ונתניהו צריכים פסיכולוג או גננת"

חברת הכנסת איילת שקד התייחסה למשבר הקואליציוני: "ההערכה שלי היא שגנץ או נתניהו יתקפלו, ואני מעריכה שהתקציב יעבור"


מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים רבים, החל ממשבר הקורונה הבריאותי, הכלכלי, החברתי וכעת גם המשבר הקואליציוני שמאיים להוביל את מדינת ישראל למערכת בחירות נוספת. חברת הכנסת איילת שקד (ימינה) שוחחה עם בן כספית ורוני בר-און ב-103fm על הנושא. בהמשך, שרת המשפטים לשעבר תקפה את החלטת בג"ץ, האוסרת על הרס ביתו של המחבל שרצח את עמית בן יגאל ז"ל.

סוגיית תקציב המדינה טרם הגיעה לפתרונה, והחשש מפני יציאה למערכת בחירות רביעית מתחזק. חברת הכנסת איילת שקד התייחסה לאפשרות שאזרחי ישראל יאלצו לצאת שוב אל הקלפיות ולבחור את נבחריהם, והדגישה: "עוד לא הולכים לבחירות. ההערכה שלי שגנץ או נתניהו יתקפלו, אחד משניהם בסופו של דבר יתקפל. אני חושבת שלשניהם אין אינטרס מובהק ללכת לבחירות, המדינה וודאי לא צריכה בחירות. אנחנו נמצאים במשבר בריאותי, כלכלי ופוליטי מהקשים שידעה מדינת ישראל, יכול להיות שהם צריכים פסיכולוג או גננת אבל שיגיעו ביניהם להסכמה. או שגנץ יתקפל או שנתניהו יתקפל".

כמו כן, היא הודתה כי לדעתה "זה לא משנה חד שנתי או דו שנתי, יש יתרונות לחד שנתי ויש יתרונות לדו שנתי, השיקולים שלהם הם רק פוליטיים. אז שיטילו מטבע או שאחד מהם יתקפל ויעבירו תקציב. 61 אין, היינו בסרט הזה לפני כמה חודשים. צריך להעביר תקציב, זה הכי חשוב עכשיו. אחד מהם יתקפל - המשבר הזה יסתיים". בן כספית טען כי האשם המרכזי ביציאה לבחירות הוא ראש הממשלה נתניהו, כיוון שהוא מפר את ההסכם הקואליציוני.

כמו כן, היא התייחסה לאפשרות שיחברו לממשלה, ותהתה: "בשביל מה? אין מספיק שרים? ממשלה גדולה, מנופחת, מסורבלת, שאי אפשר להזיז בה שום דבר. אני באופוזיציה, נתניהו לקח החלטה, פירק את גוש הימין, זרק את ימינה לאופוזיציה. המטרה שלי היום זה לעשות טוב למדינת ישראל מהאופוזיציה. אני לא הולכת להיות כלי במשא ומתן בין נתניהו וגנץ או לקחת צד בוויכוח הזה, כי זה חוסר אחריות משווע. אם לא יעבור תקציב עכשיו, אלפי אנשים יפלטו מיד למעגל האבטלה - שיתעשתו על עצמם ויקבלו החלטה. אני לא מתכוונת להיכנס ולהיות שם גננת".

ח"כ שקד הבהירה כי "בלוק הימין פורק על ידי בנימין נתניהו, הוא החליט לזרוק את ימינה לאופוזיציה ולהקים ממשלה עם השמאל, האירוע הזה נגמר בהחלטתו. אנחנו היום אלטרנטיבה רצינית, ערכית, אנחנו עובדים קשה כרגע מהאופוזיציה, אם אתה שואל אותי - אני לא חושבת שיהיו בחירות".

"מני מזוז מתעלם מהחוק וגם מהפסיקה של בג"ץ"

בהמשך, שרת המשפטים לשעבר התייחסה לפסיקת בג"ץ אשר אוסרת על הריסת ביתו של המחבל, שרצח לפני 3 חודשים את החייל עמית בן יגאל ז"ל בעת פעילות מבצעית. לדבריה, "ההרכב הזה באופן ספציפי, ברגע שהוקם היה ברור שהוא לא יאשר את הריסת הבית, כי בבית המשפט העליון השופט מני מזוז מנהל ממש מלחמה פנימית בתוך בית המשפט. מני מזוז מתעלם גם מהחוק וגם מהפסיקה של בג"ץ, ולמעשה מצפצף על שניהם ועושה מה שבא לו בתחום הריסת הבתים. השופטים קרא ומזוז הם המתנגדים הכי גדולים בבתי המשפט להריסת הבתים, בבתי המשפט היום יש רוב מוצק וברור שמאשר את הריסות הבתים, קודם צריך להגיד את זה".

בפסק הדין נטען כי לא ניתן לקשר בין המשפחה למעשה של המחבל, ולכן נמנעה הריסת הבית. לדעתה, "המדינה נפלה פה על הרכב שבתחום הזה מאוד בעיתי. כי במקרה הזה מהבית, בעצם, נעשתה העבירה. הרצח הוא היה בבית, הוא מהבית זרק את הלבנה, אז על אחת כמה וכמה היה זיקה בין הבית לרצח. לכן, אם היו כאן שופטים אחרי וודאי הם היו מאשרים. השופטת וילנר הייתה חד משמעית - צריך להרוס את הבית, ולכן הכי חשוב זה מינוי השופטים".

כמו כן, היא הסבירה כי הריסת בתי מחבלים זה כלי הרתעתי. "הריסת הבתים זה כלי שנועד להרתעה, לא לענישה אלא להתרעה והמטרה בהריסת הבתים זה שהמחבל הבא יחשוב פעמיים לפני שהוא עושה את מעשה הרצח, כי הוא מבין שהמשפחה שלו תסבול. ההרכב הזה - מוכיח את הטענה שלי שהכי חשוב זה להמשיך במינוי שופטים שמרניים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

11/08/2020
הישארו מעודכנים

איילת שקד
איילת שקד  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90