103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"נתניהו לא נתן את הסכמתו למדינה פלסטינית"

השר אלי כהן על דברי ג'ארד קושנר, לפיהם נתניהו הסכים לשתי מדינות: "אין מפה, ואין הסכמה. הסיפוח מושהה"


מדינת ישראל ואיחוד האמירויות בדרך להסכם שלום: בהצהרה שמסר יועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית, ג'ארד קושנר הוא טען שראש הממשלה בנימין נתניהו נתן את הסכמתו להקמת מדינה פלסטינית. השר לענייני מודיעין אלי כהן (הליכוד) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על ההסכם, הסיפוח והריבונות. בהמשך, התייחס למשבר הקואליציוני סביב סוגיית התקציב, וקרא להעביר תקציב חד שנתי.

השר אלי כהן התייחס להסכם השלום המתהווה עם איחוד האמירויות, וטען שההישג הוא "היסטורי, הסכם שלום שלישי למדינת ישראל, הסכם ראשון עם מדינה שאין לנו גבול איתה, הסכם שיש לו חשיבות אזורית ברמה הביטחונית. כמו כן, התייחס לריאיון של ג'ארד קושנר בסוף השבוע האחרון ובו הוא אומר שראש הממשלה בנימין נתניהו נתן את הסכמתו למדינה פלסטינית כולל מפה, שמוסלמים מכל העולם יוכלו להתפלל באל אקצה, שיש הפסקה של המאמצים לסיפוח.

לדבריו, "אומר קושניר – מושעית, לא אומר מבוטלת, בנוגע להחלת הריבונות. אני רוצה להתייחס לכך שבמהלך 4 השנים האחרונות הוביל נתניהו הישגים מדיניים חסרי תקדים עבור מדינת ישראל עם העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, הסכם הריבונות ברמת הגולן, הסכם שלום היסטורי עם איחוד האמירויות".

גולן יוכפז: הוא טוען שיש הסכמה על מדינה פלסטינית, על איזה מפה הוא מדבר?
"גם לעניין המפה, מי שהוביל את נושא הריבונות אל מול האמריקנים ומי שדרש זאת היה רה"מ נתניהו".

גולן יוכפז: מה אני שואל ומה אתה עונה? האם נתניהו נתן את הסכמתו למדינה פלסטינית?
"נתניהו לא נתן את הסכמתו למדינה פלסטינית".

ענת דוידוב: קושנר לא אומר אמת?; גולן: האיש הכי קרוב לטראמפ משקר?
"האם הוא נתן את הסכמתו למדינה פלסטינית? לא. האם הוא מחויב לריבונות -כן".

ענת דוידוב: עד כמה הוא מחויב לטראמפ?
"הוא מחויב קודם כל למדינת ישראל".

גולן יוכפז: הוא מדבר על מפה, הוא לא מדבר על הסכמות ערטילאיות. הוא אומר שיש מפה – איפה היא?
"אין מפה כזאת, אני רק במוצ"ש האחרון שוחחתי עם רה"מ שחזר והביע את המחויבות לריבונות, ואני אומר לכם ההישג של השבוע האחרון הוא הישג היסטורי עבור מדינת ישראל. הוא יוצר חזית אזורית למול איראן, בשביל זה אנחנו רואים את הפלסטינים והאירנים שבוכים על מר גורלם, שהטאבו והוטו שהיה להם עד היום לקשר של מדינת ישראל עם מדינות ערב – נשבר. פעם שלישית שמדינת ישראל חותמת על הסכם עם מדינה ערבית, פעם ראשונה שאנחנו לא מוותרים על משהו בנושא הזה".

"נתניהו לא מתערב בבחירה של המפכ"ל"

בהמשך, השר לענייני מודיעין התייחס לכישלון העברת תקציב המדינה, שהעלה חשש כבד מפני יציאה למערכת בחירות רביעית תוך שנה וחצי, ואמר באופטימיות זהירה: "אני חושב שהשבוע אנחנו נמצאים בסיכוי טוב שהבחירות ידחו, לא יתקיימו. היום אנחנו צפויים להצביע בקריאה ראשונה על הצעת החוק שתבוא ותיתן זמן נוסף להעביר את התקציב. אני גם אמרתי בעבר שבעת הנוכחית לא טוב בחירות. מה שקרה זה שהשכל הישר ניצח. אנחנו נמצאים בסיטואציה שיש שלמעלה מ-500,000 איש שנמצאים בחל"ת, באבטלה, עסקים שעדיין נמצאים בקשיים, במיוחד בתחום תיירות החוץ. ללכת על תקציב דו שנתי זה שגיאה, מהטעם שלנו יש אפשרות להעביר תקציב מידי. תקציב דו שנתי - ייקח 3 חודשים להעביר אותו".

על הטענות כי נתניהו משתמש בסוגיית התקציב על מנת להשפיע על מינוי מפכ"ל, פרלקיט המדינה, ויועמ"ש הוא אמר: "אם כחול לבן יסכימו להעביר תקציב חד שנתי מיידית, הספקולציה שדורשים דבר כזה או אחר תעלם. יש דבר אחד שעדיין לא עבר מאז הקמת הממשלה וזה תקנון עבודת הממשלה. אבל עשיה העיקרית נסובה מלכתחילה על סוגיית התקציב, מכיוון שזה הדבר הנכון ביותר למשק לתת את רשת הביטחון.

נתניהו לא מתערב בבחירה של המפכ"ל, לא התערב בעבר ולא מתערב בזה גם עכשיו. יש דיון שנסוב עכשיו על אופן עבודת הממשלה, זה תקנון שצריך לבוא ולאשר אותו. יש דרישה של כחול לבן שהכול יהיה פריטטי, הרי לנו יש 2 שרים נוספים לכן יש להם דרישה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

17/08/2020
הישארו מעודכנים

אלי כהן
אלי כהן  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90