103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"ייתכן שעומר אדם ידע על ההסכם לפני גנץ ואשכנזי"

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "ממשלה עקומה שמשפילה כל מי שנמצא שם - פרט לנתניהו" • על מתווה החל"ת: "אסון - בעוד 6 חודשים נראה אנשים חיים ברחוב"


מדינת ישראל במיתון: על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, התוצר הלאומי הגולמי של מדינת ישראל ירד ברבעון השני בשנת 2020 ב-28.7%, זאת לאחר שברבעון הראשון חלה התכווצות של התוצר ב-6.8%. יו"ר האופוזיציה חבר הכנסת יאיר לפיד ('יש עתיד-תל"ם') שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm ומתח ביקורת חריפה על ההתנהלות של הממשלה במשבר הכלכלי. עם זאת החמיא לפיד לראש הממשלה על היחסים המתחממים מול איחוד האמירויות.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הביע את דעתו על ההסכם שנחתם עם איחוד האמירויות, מה שנתניהו מכנה' הסכם היסטורי', ואמר: "הישג מצוין, לא תמצא אותי אומר משהו נגד זה, אין לי כן אבל, יופי של הישג, טוב למדינת ישראל. מה שטוב למדינת ישראל - לא עושים עליו פוליטיקה, זה יופי של הישג. בשנה וחצי הקרובות לא יהיה לזה השפעה, כי הקשרים הכלכליים קיימים מ-94', אבל שוב - הישג מצוין, לא תתפסו אותי אומר משהו אחר. שני החלקים של זה דרך אגב, גם זה שעשו את ההסדר עם האמירויות, וגם זה שירדו מהסיפוח שחשבתי ועודי חושב שיכול היה להיות נזק אדיר לביטחון הישראלי".

על פי דיווחים שונים, נתניהו לא עדכן בפרטי ההסכם את שותפיו הקואליציוניים מכחול לבן, בני גנץ וגבי אשכנזי, מחשש שידליפו ככל הנראה את דבר ההסכם. ח"כ לפיד הודה כי "יש משהו שהייתי מת לבדוק. אמרו שעומר אדם הולך להופיע באיחוד האמירויות והופעה כזו צריך לסגור לפני הזמן ,האפשרות שעומר אדם ידע על הקשר עם איחוד האמירויות לפני שר הביטחון ושר החוץ היא אפשרות משעשעת בעיניי. מה אני אגיד לכם? ככה הממשלה נראית, ממשלה עקומה שמשפילה את כל מי שנמצא בה אם הוא איננו נתניהו, ושלא עושה עבודה לטובת אזרחי ישראל. זה ייגמר בזה שהבנקים יאבדו יציבות, עסקים לא ישלמו את החובות שלהם ,לא יהיה לנו אשראי, לא יהיה תזרים מזומנים".

"ממשלה הרסנית - הורסת את הכלכלה"

בהמשך, ח"כ לפיד התייחס למשבר הכלכלי הקשה וטען שבעוד חצי שנה, "אנשים הולכים להתפרק, עסקים הולכים להתפרק, אנשים יעזבו את הדירה שלהם כי לא יוכלו לשלם משכנתא, ויסגרו את העסק שלהם. המשק התכווץ ב-28.7%, אנחנו נראה אנשים גרים ברחוב. אתמול ישבתי עם רון חולדאי ר' עיריית תל אביב, סיפר לי שיש לו עליה חדה בהומלסים. מתחילת שנה נסגרו בישראל יותר מ-30,000 עסקים, זה נשמע הרבה אבל זה כלום, כי עד סוף השנה יסגרו 70,000 עסקים. אנחנו מקום ראשון בעולם בקצב סגירת העסקים".

לאור התפרצות נגיף קורונה בישראל, הממשלה יצרה תוכניות כלכליות וחילקה מענקים, אך ח"כ לפיד סבור כי "כל מה שעשו זה שפכו כסף, רק שפכו אותו במקומות הלא נכונים, בלי שום תכנון מסודר, לא עבדו לפי נתונים. יודעים כבר חודשים שמתווה החל"ת של הממשלה הוא אסון, אין לי מילה יותר רגועה מאסון. ההודעה הזאת שמשאירים את כולם בבית עד יוני 21, זה כמעט שנה, אז כמעט שנה נמשיך עם משהו אנחנו יודעים שהוא טעות איומה? אם הייתי היום רה"מ, מחר הייתי מבטל את זה, עובר למודל הגרמני, מעביר את הכסף דרך מעסיקים, דואג שאנשים יישארו במקום העבודה שלהם".

הוא השווה את מצבה של מדינת ישראל למצבן של מדינות העולם – "ניו זילנד, פינלנד, גרמניה, צרפת, יוון מדינה דומה לנו מבחינת ההיקפים - כולם טיפלו בזה הרבה, הרבה, יותר טוב. בגלל זה כל כך ברור שהכישלון של הממשלה, כי לכולם יש את אותה קורונה, ואותה כלכלה גלובלית. אתה אומר- למה באיחוד האירופי האבטלה הממוצעת היא 6.7% ובישראל 21.4%? בישראל בערך חצי זה אבטלה של צעירים עד גיל 34, אנחנו מייצרים פה דור אבוד של ישראלים שיודעים שאף אחד לא בא לעזור".

שר האוצר לשעבר הסביר כי במצב של מיתון, הדבר הראשון שיש צורך לטפל בו זה התעסוקה, "קודם כל צריך להוריד בכל דרך אפשרית את האבטלה. בישראל, ממשלת ישראל העלתה את האבטלה והיא מעלה יותר ויותר. זה אומר קודם כל שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את הממשלה הזאת. בגלל שהיא לא מתפקדת, ממשלה שלא קיימת, היא עסוקה בדברים אחרים. ממשלה הרסנית שהורסת את הכלכלה. לא היה צריך כמובן להקים את הממשלה הזאת, במשבר כזה היינו צריכים ממשלה של 18 שרים וקבינט קורונה של 4 שרים".

כמו כן, הוא ציין כי "אני וכל חבר כנסת אחר קיבלנו מענק לחשבון שלנו, למה? זה אבסורד, הרי המשכורת שלנו לא נפגעה, מה פתאום קיבלנו מענק? מפני שכל ההתנהגות שלהם חסרת היגיון וחסרת אחריות בממדים בלתי נתפסים. אני חושב שצריך להחליף את הממשלה בלי בחירות. אם אפשר אנחנו נעשה את זה. אם אני אצליח אני אעשה את זה, זה לא תלוי רק בי".  על אף שבנק ישראל טוען כי אין סכנה ליציבות הבנקים, שר האוצר לשעבר הסביר שהבנקים דחו לאנשים את תשלומי ההלוואות ממרץ לסוף ספטמבר, "נניח ידחו לעוד חודש באוקטובר, אחרי זה הם לא ידחו. בנובמבר, מי שלא ישלם יקראו לו לבנק, יגזרו לו את כרטיס האשראי, יסגרו לו את העסק. כשהבנק אומר שהם לא מודאגים, הכוונה היא שהבנקים יפסיקו לתת אשראי, ובלי אשראי אין משק".

הפגנות המחאה נגד ראש הממשלה נתניהו ממשיכות, אך נדמה שחלה ירידה בכמות המפגינים. גולן יוכפז וענת דוידוב תהו האם לדעתו זו עדות לדעיכת המחאה. על כך הוא השיב: "היות ואני חושב שההפגנות קשורות קשר ישיר למצב הכלכלי, ולתחושת ההזנחה המוחלטת, אז זה ילך ויחזור וילך ויחזור. הרי מה קורה? הישראלים כזה עם טוב, ממש לא 'פייר' שיש להם כזו ממשלה. למה הם יוצאים לרחובות? הם אומרים - קמתי בבוקר, פתחתי את העסק, הייתי נחמד לקליינטים, שילמתי מיסים בזמן, הממשלה אמרה לי לסגור ונעלמה, נגד זה הם מוחים. אז ההפגנות לא הולכות לשום מקום ואני קורא לכולם לבוא לגשרים".

"אני מנהל דיאלוג עם כל סיעות הבית"

ענת דוידוב ציינה בפני יו"ר יש עתיד-תל"ם כי על פי הסקרים האחרונים, נתניהו למרות הכול מוביל בפער משמעותי מבחינת ההתאמה לראשות הממשלה. ח"כ לפיד הסביר כי "הוא רה"מ כבר 14 שנה וכשמישהו עומד בראש מדינה כל כך הרבה שנים אנשים אומרים שהוא מתאים. כל האנשים שאומרים שהוא מתאים לרה"מ, בסביבות אוקטובר כשהמשבר הנוכחי יהפוך ממשבר נזילות למשבר של חובות ונראה עסקים מתמוטטים כמו מגדל קלפים, נראה מה הם חושבים על ההתאמה שלו לראשות הממשלה. הוא אתמול אמר שזה חדשות מצוינות ונתונים כלכליים מצוינים וכל כלכלכן בארץ שישב וראה אמר 'הוא יצא מדעתו'. הוא עשה תרגיל השווה של רבעון לרבעון. זה גם משתנה, הוא התחיל לפני חודש וחצי עם 41 מנדטים בסקרים. אני לא רוצה לדבר על סקרים, אני רוצה לדבר על חיים של אנשים".

עוד עולה מהסקרים כי ימינה בראשות נפתלי בנט עולה במנדטים ועוקפת את 'יש עתיד-תל"ם'. יו"ר האופוזיציה התייחס לנתונים, ואמר: "לא מטריד אותי. אני רוצה שלאזרחי ישראל יהיה להם מה לאכול, ולילדים שלהם יהיה איפה ללמוד, שעסקים יפסיקו להיסגר, שישנו את מתווה החל"ת. מה שמעסיק אותי זה שהם יודעים כבר שהם טעו, אני שמתי להם באפריל את תוכנית 8 הנקודות, שמנו את דמי האבטלה לעצמאים שברור היום שהיה צריך להעביר את זה בכנסת. במקום זה הם מתעסקים מהבוקר עד הערב רק בפוליטיקה שלהם ובמריבות".

ח"כ לפיד התראיין לפני מספר ימים במהדורת של 'חדשות 12' אצל יונית לוי, ורמז על כך שהוא מוכן להישען על הרשימה המשותפת בממשלה. הוא הסביר כי הכוונה היא "בהקמת ממשלה, הם לא רוצים ולא מוכנים להיות בממשלה ציונית ואני איש ציוני. ברמה הערכית, בל"ד אי אפשר לא לשבת ולא להסתמך עליהם כי הם באמת קבוצה איומה. אבל הרשימה המשותפת הם אזרחים ישראלים. ברמה הערכית מי שמוכן לקבל את הרעיון היסודי שזו מדינה יהודית וזה הבית הלאומי של העם היהודי אין לי בעיה לשבת איתו".

גולן יוכפז תהה מדוע הוא לא התבטא כך בסבבי הבחירות הקודמים, ויו"ר האופוזיציה טען שהסיבה לכך היא שהוא היה "חלק מגוף גדול שפחד להגיד שום דבר נחרץ, אז אני לא פוחד. מה רה"מ מנסה לעשות? הוא מנסה להגיד לנו 2 דברים. אחד, כשאתם נאבקים נגדי על ראשות הממשלה, תורידו מראש 15 מנדטים מהספירה – אני לא מוכן. שניים, אזרחי ישראל הערבים - מותר להם להצביע אבל אסור לספור את הפתק שלהם - אני לא מוכן, כי אני חי בדמוקרטיה".

יש דיאלוג עם הרשימה המשותפת על הנושא הזה?
"אני מנהל דיאלוג עם כל סיעות הבית עם בנט, ליברמן, המשותפת, כחול לבן, והליכוד חוץ מנתניהו"

אתה מדבר עם איימן עודה על זה? אתה לא מחכה לרגע האחרון.
"אני עוד לא מדבר ואין בחירות ואין הקמת ממשלה. הם לא ישבו בממשלה, אבל אם נוכל לקבל תמיכה של מה שיותר סיעות ככדי להקים ממשלה – נקים ממשלה. אני בבחירות הבאות רץ לרשות הממשלה כדי להקים ממשלה, אנחנו לא אורחים באירוע הזה".

תגיד בצורה מפורשת למצביעים שלך שאם הם שמים יש עתיד בקלפי, הממשלה שתקום בר' יש עתיד תשען על הרשימות הערביות.
"לפי דעתי אתה ואני מדברים ברדיו, זה לא שיחה בטלפון. אין לי שום בעיה שהרשימה המשותפת תתמוך מבחוץ בהקמת הממשלה, מפני שהם אזרחים ישראליים ומי שחושב שיש עם זה בעיה - שיסע לכל בתי חולים בארץ ויראה מי יטפל בו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

17/08/2020
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90