103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"ממשלה שלא מאשרת תקציב לא ראויה להתקיים"

השר מיכאל ביטון (כחול לבן) על המשבר הקואליציוני: "אנחנו לא נמסור את המדינה בגלל פוליטיקה אישית" • וגם: האם אנחנו בדרך לסבב בחירות נוסף?


ביום שני יחול המועד האחרון לחקיקת חוק דחיית התקציב. במידה והצדדים לא יגיעו להסכמות - הכנסת תתפזר. סביב חילופי הדברים בין מפלגת הליכוד לכחול לבן, שוחחו גיא פלג וניסים משעל עם השר מיכאל ביטון (כחול לבן) שהסביר על הקשיים הרבים של הממשלה. לדבריו, הממשלה עברה חבלי לידה, אבל הצליחה לתפקד. לטענתו, מי שבוחר ללכת לבחירות רביעיות הוא בנימין נתניהו.

הליכוד וכחול לבן טרם הגיעו להבנות בסוגיית התקציב, ובמידה ולא ימצא פתרון בימים הקרובים – אזרחי ישראל יפקדו את הקלפיות בפעם הרביעית תוך שנה וחצי. השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון התייחס לכישלון בהעברת התקציב, כמו גם לסקרים המציגים מגמת ירידה במנדטים של כחול לבן, ואמר: "ידענו כשאנחנו נכנסים לממשלת אחדות, נשלם מחיר פוליטי בטווח הקצר. לא עשינו את זה מטעמים פוליטיים אלא מטעמים של קורונה ולמנוע בחירות רביעיות".

גיא פלג טען בפני השר כי נדמה דווקא שכחול לבן כשלו, כיוון שהקורונה עדיין חוגגת, ובעוד מספר ימים ייתכן והממשלה תתפזר. על כך השיב השר: "בהיבט של הקורונה עם כניסתנו לממשלה הבאנו 3 בשורות דרמטיות. האחת, ביטחונות ותשלומים שנה קדימה למובטלים, עצמאים, עסקים. זו החלטה שהממשלה קיבלה; השנייה, הקמת מפקדת הקורונה, והאפשרות שפיקוד העורף ינצח את הקורונה והחלוקה של הערים לאדומות, כתומות, ירוקות. אלה מהלכים שנעשו בממשלה הזו ועוד הרבה מאוד דברים".

השר ביטון הסביר כי הם דורשים שלמדינה "תהיה יציבות כלכלית לפחות שנה קדימה. בלי תקציב 21 אנחנו במשבר כלכלי מתמשך, מי שרוצה לא לאשר תקציב ל-21 עושה את זה מטעמים פוליטיים אישיים - הדבר הזה לא מתקבל על הדעת. 9 מיליון אזרחים מסתכלים עלינו ואומרים 'לאן הגענו בפוליטיקה שנמכור את האינטרס הלאומי ואת האינטרס לטפל באזרחים תמורת גורלו של מישהו אחד'? הדבר הזה לא מתקבל. כשאתה שואל מי רוצה בחירות? בעת הזאת אולי בנט ולפיד שמרגישים שהם עכשיו על הסוס של המנדטים, ואולי ביבי נתניהו. אבל אף אזרח במדינה לא רוצה בחירות".

ניסים משעל תהה מדוע כחול לבן, שחרטה על דגלה את 'ישראל לפני הכול', הם לא מוותרים ומונעים בכך בחירות? השר לנושאים אזרחיים וחברתיים השיב: "כחול לבן הם היחידים במגרש הפוליטי שהוכיחו אחריות, פשרה, נכונות לשלם מחיר פוליטי במניעת בחירות רביעיות. אבל ממשלה שלא מאשרת את תקציב 21 לא ראויה להתקיים, ממשלה שעוסקים בה בגורל הפרטי של אדם ולא בגורל האזרחים לא ראויה להתקיים. לכן, אם יעמדו בהסכמים הקואליציוניים, ונאשר תקציב 2021, נשמור על הממשלה הזאת ונדע לעבוד ביחד. אם זה לא יתקיים? אין לה זכות קיום. אנחנו לא נוותר על האינטרס הלאומי שזה תקציב 21. שנת 2020 נגמרה, זה בלוף כלכלי, אני לא מבין איך הם לא מתביישים להסביר שנכון לאשר פה תקציב 2020? השנה הזאת נגמרה".

"נתניהו מפרק את הממשלה"

כמו כן, הוא התייחס לביקורת החריפה על הממשלה שבין כה וכה לא מטפלת כראוי במשבר הקורונה הבריאותי, לא מסייעת לאזרחים במשבר הכלכלי, ואמר: "לממשלה הזו יש קשיים של חבלי לידה, היא קיימת כמה חודשים, אנחנו נכנסו אליה כדי לקיים אותה 3 שנים. בא בנימין נתניהו ומפרק אותה, ולא מקיים את ההסכם היסודי לאשר את תקציב 21 שכתוב בהסכם, הוא בוחר ללכת לבחירות. הממשלה הזאת כן מתפקדת, היא כן קיבלה החלטות של עשרות מיליארדים למען האזרחים. הדבר הזה אפשרי, אבל בנימין נתניהו צריך להחליט האם הוא גורר את המדינה לבחירות רביעיות בגלל ענייניו האישים או מאשר תקציב".

הוא הדגיש כי "אין דרך למנוע את זה. אם עכשיו באוגוסט ביום שני נופלת הממשלה, יש בחירות אולי בנובמבר באזורים האלה. הצעת חוק לדחות את התקציב בשלושה חודשים, לאפשר להכין כראוי את תקציב 21, כל הסיפור הזה אולי ידחה ב-3 חודשים. אבל ההחלטה האמיתית אסטרטגית - האם הממשלה הזו תתקיים שנה היא לא שלנו, היא של בנימין נתניהו והליכוד, בעמידה בהסכמים". ניסים משעל תהה האם זו לא העת להיות חכמים ולא צודקים, ולהסכים לדרישות נתניהו רק כדי לא להוביל את המדינה לבחירות בשיאו של המשבר. על כך הוא השיב: "חכמים, אבל לא לפגוע באינטרס הלאומי, אנחנו מוכנים לכל פשרה שלא תפגע באזרח. אבל לא נמכור את המדינה בגלל פוליטיקה אישית".

השר ביטון ציין כי מתקיים משא ומתן בין הליכוד וכחול לבן, "אבל בסוף זו החלטה אסטרטגית, החלטה שאומרת אני מוכן להיות רה"מ חליפי. אני מוכן לקיים את הרוטציה שחתמתי עליה ואני מוכן לאשר תקציב 21. להילחם בקורונה, להפסיק את השיסוי וההסתה, לאשר את תקציב 21 - זה האינטרס הלאומי". גיא פלג תהה האם לדעתו השיסוי פסק מאז נכנסה כחול לבן לממשלה, השר אמר בתשובה: "הוא קיים והוא יהיה פי 10 בבחירות, ונבזבז עוד כמה מיליארדים על בחירות. זה היה השיקול המרכזי, לא המנדטים שלנו, ולא האגו שלנו, ולא העלבונות, ולא עם מי אנחנו עושים שותפות - אלא למנוע בחירות רביעיות".

"נתניהו שכח שגם המנדטים שלו פחות טובים"

בהמשך, הוא התייחס לטענות כי נתניהו משתמש בתקציב המדינה על מנת להשפיע על מינוי הבכירים בממשלה. לטענתו, "כל שומרי הסף בישראל זה מינויים של נתניהו. מנדלבליט הוא איש אמון שלו, המפכ"ל הקודם ופרקליט המדינה - בנימין נתניהו בסך הכול מינה אנשים טובים. אפשר להסכים שנמנה את הבכירים על פי חוק ונביא לממשלה רק מינויים שהם בקונצנזוס. הדבר הזה פתיר, לא נאפשר מינוי של עושה דברו של מישהו ובעל אינטרס שלו. נאפשר מינוי מוסכם של אנשים שומרי חוק ויש רבים כאלה שמקובלים".

הוא הביע את דעתו על כך שראש הממשלה נתניהו לא מכבד את ההסכם הקואליציוני עליו הוא חתם, ואמר: "אני חושב שהוא הופתע בדבר אחד, בנימין נתניהו חשב שאולי כחול לבן בסקרים, המנדטים שלה פחות טובים, הוא שכח שגם המנדטים שלו פחות טובים. הוא חשב שהוא יוכל לכפות על כחול לבן הפרה של ההסכם ולפגוע באינטרס של המדינה, ולאפשר תקציב דמיוני של 2020 שנגמרה. הדבר הזה לא יתקבל, לא נוותר על זה, ולא נמצמץ בנושא הזה. אלא במסגרת שהאינטרס הלאומי יתקיים, תקציב 21 יובא לכנסת בחודשים הקרובים ותהיה שוויוניות בממשלה עם תקנון פריטטי. על עוד דברים אפשר לדבר, להתפשר, אלה עקרונות יסוד שלנו".

גיא פלג: ההסכם הקואליציוני, שהבאתם משפטנים בכירים רמי דרג וניסיתם לכרות עם נתניהו הסכם ממנו לא תהיה לו דרך מוצא - התברר שהוא מחורר.
"בהסכם הזה הייתה תחנה של וודאות, לאחר אישור תקציב 2021 כל הרוטציה מתקיימת. זה היה רגע של ודאות, וזה הגיוני, תקציב הוא רגע של ודאות. אבל הממשלה הפריטטית מנעה סיפוח חד צדדי, יצרה תקווה מדינית, יצרה אפשרות לשלום עם נסיכות האמירויות, ואתה יודע כמוני שהמון מעשים, גם במערכת המשפט".

גיא פלג: אפילו לא עדכנו אתכם בהסכם עם האמירויות, רק בדיעבד, אז עכשיו זה בזכותכם? טראמפ מנע את הסיפוח.
"לא היה הסכם עם האמירויות בלי אוירה מדינית מתונה ורגועה ואת האוירה הזו אנחנו יצרנו, ואנחנו בלמנו צעדים חד צדדים. אחד הדברים שקשים לבנימין נתניהו הוא שיש לו שותפים עם עקרונות ונחושים, שלא מוותרים. אז אולי הוא היה פה בשלטון יחיד עד עכשיו ולכן קשה לו יותר אבל שיבלע את הדברים וישמור על האינטרס של המדינה, וימנע בחירות רביעיות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

20/08/2020
הישארו מעודכנים

השר מיכאל ביטון
השר מיכאל ביטון  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90