103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

אם היא הייתה נפגעת טרור, היה מי שיטפל בה

חשד לאונס קבוצתי אכזרי בעיר אילת: 30 גברים אנסו נערה בת 16 • מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית: "אחד המקרים הקיצוניים שקרו בארץ"


מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית אורית סוליציאנו שוחחה הבוקר (ה') עם גיא פלג וניסים משעל נוכח פרשת האונס הקבוצתי באילת. על פי החשד, 30 גברים אנסו נערה צעירה בת 16 שבילתה עם חברתה בבית מלון.

"זה דבר כל כך מחריד שהמילים פשוט נגמרות, זו רעידת אדמה", אמרה מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעני תקיפה מינית אורית סוליציאנו על החשד לאונס הנערה בת ה-16, והוסיפה: "זה אולי אחד מהמקרים, אם לא הכי נוראים וקיצוניים שקרו אי פעם בארץ, ועולות מזה המון שאלות. ראשית, השאלה הכי גדולה, איך יכול להיות שלא היה שם אף מישהו אחד שהבין שמה שנעשה שם, זה פשוט אונס, ניצול, פגיעה. איך לא היה שם? 30 גברים".

עוד אמרה: "מדובר כאן ב-30 אנשים בגירים, צעירים, שחשבו שזה סבבה להם לעשות את זה, שזה כיף לא נורמלי. אנחנו לא מצליחים לקדם את הדבר שבעיניי הוא הכי קריטי, הוא חינוך. יש כאן תרבות של אונס".

בהמשך התייחסה לשאלה, האם מדובר פה על תופעה גדולה של ישראלים, ובתוך זה גם התייחסה לאירוע הזכור שאירע באיה נאפה, בו היה חשד לאונס, אך לבסוף הצעירים הישראלים שנחשדו שוחררו. "הצעירים האלה שחיים בקרבנו עשו דבר איום ונורא, וגם אם זה לא עבר את ההליך הפלילי, הם פושעים נוראים בעיניי, אנשים לא מוסריים", אמרה, ולגבי המקרה שעל פי החשד אירע באילת, אמרה סולציאנו כי "זה מעיד על תופעה הרבה יותר עמוקה. הרבה צעירים בישראל בכלל לא מבינים מה זו מיניות שהיא נורמלית, מה זה גוף האדם וזכות בן האדם על גופו, מה זו הסכמה. הם לא מבינים. הם לא למדו את זה, הם כנראה לא קיבלו חינוך בבית. בבית הספר במדינת ישראל, לצערי הרב, אין שיח סיסטמטי ויסודי על זה. אולי בבית הספר שלה יעסקו בזה, ככה זה קורה בארץ. אבל אין שום שיח יסודי וסיסטמטי בנושא".

וקראה לשר החינוך יואב גלנט לחייב כל ילד במערכת החינוך במדינת ישראל לעבור כמה פעמים במהלך 12 שנות הלימוד סדנאות והדרכות ושיח על הנושא הזה, והוסיפה כי התנהלות המשטרה מדאיגה אותה. "היא חייבת לעשות ממש עבודה מאוד מאוד יסודית, כי אני דואגת מאוד, עוד כמה חודשים אולי תבקשו ממני להתראיין ותשאלו אותי, 'אבל את רואה, התיק הזה נסגר מחוסר ראיות'. זה מדאיג אותי ומטריף אותי. מכיוון שזה קורה כל כך הרבה, וכל כך קשה להשיג את רף הראיות, ובשביל זה צריך לעשות את העבודה מהר".

מה עובר על הילדה הזאת עכשיו? מניסיונך הרב בתחום?
"אם היא הייתה נפגעת פיגוע איבה, פיגוע של טרור, מערכות ישראל היו מיד מסונכרנות לעזור לה, עכשיו ובעתיד, כולל שיקום אדיר. מישהי שנפגעת פיגוע איבה מהסוג הזה של אונס קבוצתי איום ונורא, אין מערכות מסודרות שעוזרות לה. מי יממן לה שנים אחר כך טיפולים פסיכולוגיים, כן? פסיכיאטריים, יש הרבה מאוד דברים. מי ייתן גם להורים שלה? אמנם מדינת ישראל כן דואגת לטיפול פסיכולוגי בחינם לילדים, זה דבר טוב שקרה, אבל מה יקרה אחרי גיל 18? זה נגמר, ומה יהיה עם ההורים שלה?".

לקראת סיום השיחה, התייחסה סוליציאנו לכך שבאילת אין חדר אקוטי, ואמרה: "זה דבר נורא ואיום. כשקורה משהו כזה, חייבים להגיע לבית חולים משתי סיבות, כמה שיותר מהר. א', כי יש ראיות, והזמן הוא קריטי, זה חייב להיות מיידי, כי אפשר למצוא שם את הדי אן איי. אחרי כמה ימים, אם מגיעים לחדר אקוטי, רוב הראיות נמחקות. אפשר להגיע עד שבוע ימים, אבל זה קריטי", והוסיפה כי יש גם סיכונים לקבלת מחלות מין, והחדר האקוטי יכול לעזור לאבחן זאת. 

עריכה: אמיתי דואק

20/08/2020
הישארו מעודכנים

"איך יכול להיות שאך אחד לא הבין שזה אונס?"
"איך יכול להיות שאך אחד לא הבין שזה אונס?"  |  צילום: Ingram Images