103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"אירועי אמש - אלימות מיותרת"

בעקבות ההפגנות האלימות אמש (ש'), קרא יו"ר תל"ם ח"כ משה (בוגי) יעלון לרה"מ ולשר לביטחון פנים: "אל תעמידו את השוטרים במצב לא אפשרי"


"בית המשפט זורק את משטרת ירושלים מכל המדרגות שוב ושוב. מעצרי שווא סיטונאיים, אלימות פרועה, ותרבות שקר בהכוונת השר לביטחון נתניהו, המבקש להשתמש בלובשי מדים לדיכוי המחאה והדמוקרטיה. אוחנה לא חס על דמם של המפגינים, כדי לשבור את המחאה, ויש מי שעובדים שעות נוספות לספק לו את הסחורה": כך כתב רא"ל (מיל'), יו"ר תל"ם ח"כ משה (בוגי) יעלון בחשבון הטוויטר שלו, זאת בתגובה לפיזור משטרת ישראל את ההפגנות אמש (ש') ברחבי הארץ. יעלון שוחח עם בן כספית ואריה אלדד והגיב לדבריו. 

יו"ר תל"ם ח"כ משה (בוגי) יעלון הסביר כי ישנם אירועים בהם ניתן לראות כיצד רוח המפקד שורה על ממלאי הפקודות, ולבסוף "מובילה למעשים בלתי חוקיים בעליל, ואני חוויתי את זה בימים האחרונים עם מחוז ירושלים במה שקשור למחאת בלפור. אני טוען שמה שקורה כרגע מתחיל כמובן מהשיבוש הגדול ביותר שמי שיושב על כיסא רה"מ הוא נאשם בפלילים, ומקרין על זה שיש לו שליח שאני קורא לו השר לביטחון נתניהו, השר אוחנה ששמענו כמה ציטוטים מודלפים, אפילו על ידו כדי להראות לבלפור כמה הוא מצטיין, איזה הנחיות הוא נותן לשוטרים".

הוא סיפר כי הסיבה ש'ירד לשטח' הייתה מעצרו של תא"ל במיל' אמיר השכל, "מעצר השווא שהוכח בבתי המשפט שזה מעצר שווא; ראיתי את ניסיונות הפינוי של פקחי העירייה כדי לשבור את המחאה, ראיתי את הניסיון לסגור את המדינה בסוף השבוע, זה לא הצליח כי היועמ"ש אמר שיש להם זכות, אז שיגעו את בעלי המסעדות, כן ים לא ים וכו'. וביום חמישי נזעקתי לפינוי המאהל של המחאה כי אני מכיר את האנשים, פקודיי, דוברי אמת, שלושה טייסים והם אמרו – 'אנחנו סיכמנו עם מפקד תחנת המשטרה ביום רביעי לנוכח ההפגנה של תומכי נתניהו, וזכותם למחות, אנחנו נשארים רק במאהל ולא נגיע עד לנקודה מסוימת'. ביום חמישי מגיע מפקד המרחב ומשנה את הכללים, מה הוא רוצה? שמחאת תומכי נתניהו תהיה על רחובות פינוי המאהל".

לדעתו, אפשר היה למצוא מקום נוסף להפגנה, "הם יושבים שם ברשות ובסמכות. מה שקרה אתמול הוא פעולה אלימה עם אלימות מיותרת, אפשר לדבר על מחאות אחרות, זה לא ציבור שהצית מכוניות ולא גילה התנגדות ופתאום מתנפלים עליו, אני הייתי שם. אני שמעתי עדויות, עשרות עדויות של אנשים שפתאום מוצאים את עצמם חסומים על ידי סוסים במקום לאפשר להם לצעוד. בתל אביב הייתה הפגנה לאור המעשה הנורא באילת של הצעירה בת ה-16, הפגנה ספונטנית אפילו לא ביקשה אישור. היו מפקדים יותר חכמים ואמרו – ניתן להם לצעוד".

"אני הייתי שם - אנשים הגיבו להתקפה של שוטרים"

בן כספית ציין בפני שר הביטחון לשעבר כי לפני כשבועיים הוא צייץ בחשבון הטוויטר שלו פוסט לטובת המשטרה - 'כולנו צריכים להוקיר תודה ולהביע הערכה לשוטרי ושוטרות ישראל'. הוא תהה האם כעת הוא שינה את עמדתו, או שמא הוא מכוון לפיקוד העליון. על כך השיב יעלון: "גם אתמול כמו שאני עושה כל פעם שאני מגיע לשם, אני ניגש לשוטרים אחד אחד או בקבוצה, ואני מודה להם ואני יחד איתם מגלה הבנה לזה שהם סוגרים עוד שבת. זה לא פשוט, אני גם לא מקנא במתח שהם נמצאים, להתמודד עם מי? אנשים בני 70-60? באמת, מלח הארץ. אנשים בוכים ואומרים - 'זו המדינה שאנחנו נלחמנו בשבילה? השופטים צריכים להגן על המחאה?' לכן, אין לי טענה לשוטרים הזוטרים, יש לי טענה לפיקוד הבכיר שמקבל את הרוח הרעה".

כמו כן, יו"ר תל"ם ציין כי המשטרה הוציאה היום (א') הודעה כנגדו, "אני נבחר ציבור, זה ליקוי מאורות, על מה מדובר? גם כן ציוץ באותו נוסח של אוחנה, יש פה השחתה, יש יותר מזה- תרבות של שקר. אני הייתי שם, מה אתם מספרים שתקפו אתכם? אנשים הגיבו להתקפה של שוטרים, אבל מישהו בא מלכתחילה אתמול כדי לשבור את המחאה בכוח. הם רק לא מבינים שאנשים כל כך כואבים, יש כאלה שמיואשים ונשארים בבית, מי שלא מיואש יגיע ויגיע כי לאנשים אכפת מהמדינה. המשטרה במחוז ירושלים פועלת תחת רוח רעה של מישהו שלא יודע גבול, גם בשקרים שלו, גם במה שעשה במשרד המשפטים, גם אותה עלילת דם על ניסנקורן, ההתקפה על ליאת בן ארי התובעת שמסתובבת חמושה עם דרגת האבטחה הכי גבוהה, לאן הגענו? חבר'ה, אנחנו צפינו מהדרך בטירוף מערכות, אמרתי מאיפה זה מתחיל, ומפקדים במדים צריכים לעצור את זה, זה תפקידם".

אריה אלדד: "בשבוע הבא תהיה הפגנה, אתה קורא לשוטרים לסרב פקודה אם יאלצו לפנות את המפגינים"?
"אני אומר לאנשים שנמצאים למעלה, וודאי רה"מ ושליחו אוחנה, אל תעמידו את השוטרים במבחן בלתי אפשרי. הם צריכים להיות נאמנים למדינה, נאמנים לדמוקרטיה, ומה שאתם עושים בעצם זה בלתי חוקי בעליל, לפגוע בזכות המחאה. אז קודם כל אל תוציאו פקודות כאלה. אם אתם מקבלים השוטרים, לא השוטר הזוטר, מ"מ המפכ"ל, מפקד המחוז אתם צריכים לעצור את זה. אם הפקודה היא בלתי חוקית בעליל, אל תעמידו את אלה שמתחתיכם במבחן".

 

עריכה: עופרי גליכמן

23/08/2020
הישארו מעודכנים

משה בוגי יעלון
משה בוגי יעלון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90