103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

דרוקר על גנץ: "האפרוח הצמיח נוצות"

הפרשן הפוליטי ('חדשות 13') החמיא למהלכים של יו"ר כחול לבן: "ב־23 בדצמבר לנתניהו לא יהיה תירוץ - הוא יצטרך להודות שהוא רוצה בחירות"


הפרשן הפוליטי רביב דרוקר ('חדשות 13') עם ניתוח של המצב הפוליטי לאחר הפשרה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש הממשלה החליפי בני גנץ.

"גנץ ניצח, אבל בנקודות, לא בנוק אאוט. הנוק אאוט היה אם לנתניהו לא הייתה נקודת יציאה, ואת זה באמת נתניהו לא חצה, השאיר לעצמו נקודת יציאה, אבל היא בתנאים הרבה פחות טובים", אמר רביב דרוקר, והוסיף: "מה שקרה אתמול (ב') זה שהאפרוח הצמיח נוצות, ואפילו את הפשרה העלובה של האוזר, שנועדה לתת סולם פיקטיבי לנתניהו לרדת מהקשקוש הזה של התקציב, אפילו את זה גנץ לא נתן לו למרבה התדהמה, וביבי פשוט נכנע".

לדברי דרוקר, "נתניהו העלה המון דרישות. הוא בעצם חשב שבצד השני יש מישהו שמת מפחד ללכת לבחירות. אז הוא אמר, 'תנו לי ראש ממשלה חליפי גם אם בג"ץ פוסל אותי אחרי חצי שנה', 'תנו לי ביטול של כל ועדות מינוי הבכירים - ועדת גולדברג וכו', הצוות שנבחר, הוא כבר ימנה את הבכירים', כלומר, הפוליטיקאים יהיו הרבה יותר מעורבים, ובסופו של דבר הוא נאלץ לרדת מהכול, אפילו מהקפאת מינויי הבכירים הוא ירד. אז נכון הוא לא ירד מתחת לקו האדום, שמר לעצמו את האופציה, אבל תזכרו מה אמור לקרות בדצמבר, כשהוא אמור לממש את האופציה. אם הוא בא לממש את האופציה וג'ו ביידן בבית הלבן, ויש פה חורף של שפעת וקורונה, ומשבר כלכלי מתמשך, ומשפט שכבר התחיל להתנהל ממש ברמת ההגעה לבית משפט, זה נתניהו אחר, אלה תנאים אחרים ללכת לבחירות".

ואולי יהיה לו נובל ביד ללכת לבחירות איתו.
"לגמרי. אתה יודע, ברור ש-4 חודשים זה נצח, ויכול להיות שטראמפ ייבחר ויכול להיות שבינתיים הוא יעשה שלום עם סודאן, בחריין, קטאר, עומאן, ואלוהים יודע מי עוד, והוא יבוא עם 60 מנדטים. אנחנו מסתכלים רק על סבירויות, בסבירויות זה נראה יותר קשה. וגם אל תשכחו שנלקח ממנו התירוץ. עכשיו התירוץ היה, 'אני לא רוצה בחירות, מה פתאום, זה אסון, איום ונורא ללכת לבחירות, אבל הידרדרנו כי הכלב הזה לא מוכן לאשר תקציב ובגללו לא נוכל לפתוח את שנת הלימודים ולא יהיה לנו כסף לצהרונים', ב-23 בדצמבר כל הדבר הזה איננו, אין לו אפילו את התירוץ. אם הוא ירצה ללכת לבחירות, הוא יצטרך לעמוד בפני הציבור ולהגיד, 'אני רוצה בחירות', לטוב ולרע, הציבור יעניש אותו או לא יעניש אותו".

צוות 100 הימים כבר עובד על תירוץ. לא אלמן ישראל.
"מה שיפה בנתניהו, שהאמונה המיסטית ביכולתו לשלוף שפנים וביכולת של הציבור שלו לעכל כל דבר שהוא עושה בלי עונש, היא כזאת שאתה לא יכול להתמודד איתה. ראית את זה אתמול - הוא הודיע ב-20:25 שהוא ינחה את חברי הכנסת של הליכוד להצביע בעד, עוד 35 דקות. וכתבים אומרים, 'רגע, זה לא בטוח. יכול להיות שהוא ייתן הוראה לא להיכנס ולא יהיו 61 והוא בעצם עושה תרגיל'. זאת אומרת, רמת האמון שלנו בו באמת הגיעה מתחת לאפס. אם הוא אומר לך שיש שמש, אתה מסתכל החוצה לראות אם לא לילה בכלל".

אתה יכול להגיד לנו מה קורה סביב גנץ. הוא באמת הפסיק לפחד או שהוא הפסיק לפחד לרבע שעה?
"לדעתי הוא לגמרי הפסיק לפחד, מסיבה מאוד פשוטה, הפחד הפוליטי הכי גדול של נתניהו בכלל לא מפחיד אותו. נתניהו עשה מיס קלקולציה שהוא כל הזמן אומר, 'גנץ מת מפחד מבחירות כי הוא 'ימות' מבחירות'. מבחינת גנץ 'למות מבחירות' זה אומר שהוא הולך לחזור לחיים הנעימים שלו, עם טיסות, עם הרצאות, לחזור מהר מאוד להיות קונצנזוס, יחבקו אותו, זה לא נראה לו אסון כזה גדול כמו שזה נראה לנתניהו. כשלבן אדם אין מה להפסיד, אז הוא בעצם אומר, 'אתה יודע מה, תעשה מה שאתה רוצה, אני לא זז סנטימטר'. עכשיו, אני מניח שאתה מדבר עם גנץ, הרבה אנשים מדברים איתו, אני לא פגשתי אותו במצב רוח כזה. הוא לוחמני, הוא שונא את נתניהו, לא מאמין לו למילה, ובעיקר לא מוכן לזוז יותר סנטימטר בשביל השותפות איתו".

לקראת סיום השיחה, אמר דרוקר: "היה גם ציוץ מעניין של נפתלי בנט שהוא כתב 'הגיע הזמן למנהיגות חדשה לישראל'. אנחנו רגילים לראות את הרמזים ואף פעם לא לראות את המימוש שלהם, ואם נפתלי בנט ימשיך להיות יציב ככה בסקרים, ואת המוטיבציות שלו אנחנו מכירים, יכול להיות שנתניהו צפוי להפתעה מהמקום הזה". 

עריכה: אמיתי דואק

25/08/2020
הישארו מעודכנים

רביב דרוקר
רביב דרוקר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90