103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

מתיחות ביטחונית בצפון

טל לב רם ('מעריב', '103fm') דיווח על המצב בצפון לאחר ניסיון של חזבאללה לפגוע בכוח צה"ל: "האירוע לא הפתיע אף אחד, כרגע המצב שקט"


המתיחות בגבול הצפון גוברת: במהלך הלילה ניסה חיזבאללה לפגוע בכוח צה"ל, לא היו נפגעים והשקט חזר לצפון. הכתב הצבאי טל לב רם ('מעריב', '103fm') שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ועדכן בפרטים.

הפרשן הצבאי טל לב רם עדכן כי השקט חזר לצפון הבוקר (ד'), זאת לאחר שאתמול בשעה 22:40 לערך נפתחה אש לכיוון כוח צה"ל בעת פעילות. "כנראה לא במקרה כי הדריכות הייתה גבוהה, ומן הסתם היו התראות לאחרונה, על חלקם לא יכולנו לדבר". בוצע "ירי ארטילרי שהוא ירי תאורה, לנסות לזהות ולשלול את ההיבט של החדירה, לכן היו הנחיות מחמירות בעיקר לתושבים באזור הזה, וסגירת כבישים סמוכים לגבול, אזורים חקלאיים וכדומה", ציין לב רם. כמו כן, הוא הסביר כי ככל הנראה הסיבה לאירוע היא ניסיון של נסראללה "לקבוע תג מחיר של לוחם שלו אל מול לוחם צה"ל".

לדבריו, "זה לא הפתיע אף אחד האירוע אתמול. הכוחות של צה"ל מוכנים, מבינים ששום דבר לא נגמר. במהלך הלילה בשעות היותר קטנות ראינו תקיפת של צה"ל, עליה קיבלו את ההחלטות היותר מהותיות. צה"ל שם עצמו, וישראל בכלל, תחת מגבלות מסוימות. זה נכון שתקפו מטרות של חיזבאללה, אבל הלכו בשלב הזה על הרף הכי נמוך שאפשר. כלומר מסר שאין לו הרבה אפקטיביות צבאית, אלא פעולה שנועדה לאותת לחיזבאללה – 'אנחנו נלך ונחריף את התגובה אם תמשיכו לפגוע לנו בריבונות'". לב רם ציין כי אסור לחיזבאללה להתקרב לגבול, לכן "הוא עושה שימוש בכל מיני עמדות של הטבע, ארגונים ירוקים שצה"ל מכיר אותם היטב. פעילי חיזבאללה, מחבלים של חיזבאללה בחסות ארגונים אזרחיים, נמצאים על הגבול ומתצפתים על הגבול של ישראל ואוספים מודיעין, אתמול תקפו כמה עמדות כאלה. אבל חוזרים לשקט בצפון, בשום שלב זה לא אמור לפגוע".

במהלך התקיפה התברר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני משפחתו נופשים בצפת בחופשת הקיץ השנתית שלהם, לב רם סיפר כי להבנתו "הם ממשיכים בצדק את החופשה. בסוף זה הכול קורה לאורך הגבול אז אתמול היו רגעים מתוחים וכדומה. אם לאנשים יש תוכניות לצפון, רוצים לטייל בצפון, אם יש להם בתי מלון בצפון - אני אישית לא רואה סיבה לבטל בשלב זה, אלא אם כן יקרו דברים יוצאי דופן".

"נסראללה לא מוותר ולא ייוותר"

הפרשן הצבאי התייחס לתקיפה של צה"ל לעבר אדמת לבנון: "נסראללה ואנשיו אתמול כבר התחילו להגיד שהירי הארטילרי של התאורה זה הפרה. למרות שהם עשו אירוע שהוא פי כמה יותר חמור. עצם התגובה של צה"ל לעבר אדמת לבנון זה יחסית לא דבר שגרתי בשנים האחרונות, ועדיין זה הרף הכי נמוך שאפשר לבחור כדי לא לשבור את הכללים". בהמשך, הוא קישר את האירוע לפיצוץ הנורא שאירע בנמל בלבנון בו התפוצצו מיכלי אמוניה, וטען: כשרואים גורמי מודיעין במערב תדעו כנראה שמישהו מכוון את זה. מצביע על קשר הולך ומתהדק בין האמוניה לבין השימוש של נסראללה או שזה היה שייך לחיזבאללה. אני משווה את זה לקולינריה - אנחנו הולכים למסעדה, אוכלים עיקרית ותמיד נשאר לנו מקום לקינוח, לא משנה כמה אכלנו. תראו את חיזבאללה ואיראן, איך הם פועלים? איזה מצוקה יש בלבנון, מצוקה כלכלית, וכדומה. הוא לא מוותר, זו אידיאולוגיה שלנו כאנשים מערביים קצת קשה להבין, והוא לא ייוותר. הוא שם משוואה והוא ינסה להגיע אליה".

גולן יוכפז תהה האם לתקיפת צה"ל בלבנון, במיוחד לאור המשבר הפוליטי והכלכלי החמור שהם מתמודדים איתו במדינה, יכולות להיות משמעויות מדיניות? על כך השיב לב רם: "אנשי מקצוע ביטחוניים עסקו בשאלות הללו ממש בחודשים האחרונים, יש עמדה שאומרת אולי דווקא עכשיו זו התקופה הנוחה ביותר לעשות מה שצריך לעשות, כי אולי נסראללה בתקופת השפל גם הצבאית שלו הנמוכה שלו. יש דיון כזה שנערך במערכת הביטחון בחודשים האחרונים, בשורה התחתונה גם כשרואים את המדיניות הישראלית בלבנון וגם בעזה מול חמאס, הבחירה הישראלית כרגע היא לא לקחת עוד צעד לכיוון הסלמה, אלא רק אם יקרה משהו אליו יצטרכו להגיב בפעולה ישראלית אגרסיבית. כרגע הנושא לא נמצא על הפרק, ואם תמשיך ההתחממות יכול להיות שהדברים האלה יעלו, אבל לא כפעולה יזומה כנראה".

כמו כן, ענת דוידוב ציינה כי זו לא התקיפה הראשונה שמתרחשת בשבועות האחרונים, הפרשן הצבאי הסביר כי על אף שנדמה כי כל האירועים קשורים זה בזה, הסיפור קצת יותר מורכב, רמת הגולן זה פעולה של כוחות המזוהים עם משמרות המהפכה האיראניים, והם עבדו בערוץ נפרד לגמרי. להבנתי גם יכול להיות לפני מה שהיה בלבנון, לכן לא הייתי מחבר. אבל שני אירועים משמעותיים מול חיזבאללה, בהם בסופו של דבר, נסראללה לא מצליח להביא תוצאות. זו כנראה לא השורה האחרונה בעניין הזה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

26/08/2020
הישארו מעודכנים

טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm