103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"הפיגוע בצומת סגולה יכול להעיר חקיינים"

ליאור אקרמן, ראש אגף בשב"כ לשעבר, הביע את דאגתו בעקבות הפיגוע בפתח תקווה: "ברגע שפיגוע אחד מצליח, יכולים להתעורר חקיינים שינסו לפרוק תסכול"


גבר בן 39 נרצח הבוקר (ד') בפיגוע דקירה בצומת סגולה, כאשר על-פי החשדות הדוקר הוא פלסטיני בעל אישור עבודה חוקי.

ליאור אקרמן, ראש אגף בשב"כ לשעבר, התייחס לפיגועי הדקירה האחרונים שהתרחשו בראש העין בשבוע שעבר ובפ"ת היום והסביר: "לא הייתי אומר שזה מתחיל להיראות דפוס. כל פיגוע כזה הוא קשה מאוד, בטח כשיש קורבן הרוג. צריך להבין שמבחינת שב"כ זה לא שהיה שקט עד עכשיו ופתאום יש פיגועים. אם ניקח בחשבון ששב"כ בכל שנה נתונה בשנים האחרונות מסכל בין 400 ל-700 פיגועים שיוצאים מקרב מחבלים פלסטינים, אז עדיין צריך להבין ששני פיגועים שמצליחים זה טיפה בים, גם אם זה חמור מאוד. בעיקר על רקע העובדה שמדובר במפגעים בודדים – כאן הבעיה המודיעינית העיקרית של שב"כ מפני, שאין פה תשתיות בדרך כלל, אין פה תוכנית מראש או מישהו שנעזר באנשים נוספים לאסוף אמל"ח. הוא קם בבוקר מתוך תסכול כזה או אחר או מתוך הסתה או מתוך כל סיבה אחרת, מחליט שהוא רוצה לדקור יהודי והוא עושה את זה על דעת עצמו".

אקרמן המשיך: "האלמנט שמתווסף לזה הוא 'החקיינים'. ברגע שפיגוע אחד הצליח, ומישהו מזהה שמישהו דקר בראש העין, הוא אומר לעצמו 'הופה אפשר לדקור, אז בוא נחזור לזה'. הדבר הזה יכול להעיר כמובן חקיינים נוספים שינסו לפרוק את תסכולם בדקירת יהודים. לשמחתנו, רובם המוחלט לא מצליח, ואנחנו מדברים על מאות פיגועים בשנה. לומר שאפשר לחסום את כל הפיגועים לחלוטין, בעיקר שהם מגיעים מקרב שב"חים שנכנסים באופן חופשי למדינה, על אחת כמה וכמה כאלה שנכנסים לעבוד ברישיון, זה יהיה מעט יומרני מדי".

אריה: נדמה שמאז חג בקורבן, הפסיקו לנסות לעצור את השב"חים. זאת הייתה מדיניות או סתם הזנה?

"האלמנט המוביל ביותר זאת פשוט הזנחה. מדינת ישראל יכולה לייצר כוח עבודה, והפלסטינים כמהים לצאת לעבוד בישראל – אפשר לייצר את זה בצורה מסודרת עם רישיונות ושייכנס רק מי שמורשה לעבוד, אלא מה? לאורך כל גדר ההפרדה יש פרצות שישראל לא דואגת לתקן וישראל יודעת שיש שם מעברים חופשיים, שלא לדבר על מקומות שבהם הגדר בכלל לא קיימת מכל מני סיבות אחרות. למי שרוצה להיכנס למדינת ישראל – יש גבול פרוץ ועושה מה שהוא רוצה. מה שאינו מתקבל על הדעת לחלוטין. בכל יום נתון בתקופה רגילה שוהים במדינת ישראל בין 60-50 אלף שב"חים. זה מעבר למי שיש רישיונות. נכון ש-99% מהם באים לעבוד ולא עושים פיגועים, אבל לנו אין שליטה. מדינת ישראל הריבונית מאפשרת לעשרות אלפי אזרחים זרים שאמור להיות לנו גבול איתם, להיכנס ולחדור לתוך המדינה באופן חופשי ולעבוד. חלקם חוזרים וחלקם נשארים ללון כאן".

אקרמן התייחס לבדיקות ולהליך מתן אישורי העבודה של הפלסטיניים: "האנשים האלה נבדקים כל הזמן. אנשים שבסופו של דבר מאושרים להיכנס לישראל, רובם מאושרי מתאם הפעולות בשטחים. כאלה שיש לגביהם סימנים מחשידים, מאושרים על ידי שב"כ ויש קריטריונים מאוד ברורים. אני לא חושב שצריך לעשות פה איזה שהוא שינוי, מאחר וגם אדם שלא עשה פיגוע בעבר ואין לו קרובי משפחה, עדיין עשוי לקום בבוקר על רקע הסתה בלתי פוסקת של הרשות הפלסטינית נגד ישראל, על רקע קריאות של חמאס לפגוע בישראלים, ועל רקע סתם תסכול אישי או משפחתי, שיגרום לו לדקור יהודים ויהפוך אותו בחצי דקה מעלוב נפש לגיבור העם – כל אלה ביחד מביאים אדם לשלוף סכין, לדקור ובאותו רגע להפוך לגיבור לאומי בפלסטין".

עריכה: רון שהין

26/08/2020
הישארו מעודכנים

זירת הפיגוע בפתח תקווה, היום (ד')
זירת הפיגוע בפתח תקווה, היום (ד')  |  צילום: פלאש90