103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"חזבאללה נמצא באחת מנקודות השפל שלו"

תא"ל (מיל') משה (צ'יקו) תמיר על ההתחממות מול חזבאללה בגבולות הצפון: "חזבאללה יימנע בכל דרך מעימות עם ישראל, מאחר והיא בעמדת חולשה"


האם פניה של חזבאללה למלחמה? גורמים בחמאס הזהירו מפני הידרדרות להסלמה שמטרתה לשפר את המציאות ההומניטרית, הכלכלית והבריאותית ברצועת עזה - כך דווח הבוקר (ה') בעיתון הלבנוני אל-אחבאר, המקורב לחיזבאללה. על פי הדיווחים, הגורמים בחמאס שיגרו מסר כי, לדבריהם, "הימים הבאים יהיו חמים", זאת נוכח התפשטות הקורונה ברצועה וחוסר ההיענות לסיוע מצד ישראל. תא"ל (מיל') משה (צ'יקו) תמיר, לשעבר מפקד עוצבת הגליל ומפקד אוגדת עזה, שוחח עם רוני דניאל ואלון בן דוד והביע את דעתו על הדברים.

המתיחות בגבול הצפון נמשכת מזה שישה שבועות, במהלכם ניסה חזבאללה לפגוע בחיילי צה"ל ובאזרחי ישראל מספר פעמים ללא הצלחה. צ'יקו תמיר התייחס לנושא, והסביר כי צריך להסתכל על התמונה הרחבה יותר. לדבריו, לא ניתן לנתק את חזבאללה מחזית ההתנגדות האיראנית שנמצאת "באחת מנקודות השפל בהיסטוריה שלה - כלכלית, פוליטית". מולה ניצבת חזית שהולכת ומתגבשת, מסביר תמיר, של ישראל וארה"ב. על כן, הוא "מתרגם את כל הפעולות הטקטיות של חיזבאללה מתוך עמדה חולשה".

לדבריו, חזבאללה "מבחינה פנים לבנונית־פוליטית נמצא באחת מנקודות השפל שלו, הוא בבעיה אמיתית; הפטרון שלו, בן הברית האיראני שלו, בטוח המצב שלו בסוריה - בעיתיים מאוד. לכן, זה הזמן שלנו קודם כל להבין שהוא פועל מתוך עמדת חולשה, ולא להיבהל". הוא התייחס לאסטרטגיה שנוקט נסראללה, אסטרטגיית 'רגל וחצי', וטען כי משמעותה היא "זה מה שאני יכול לעשות. אל מול התקיפות או המערכה שצה"ל וארה"ב מנהלים, למנוע מאיראן וגם מחיזבאללה את ההתבססות בסוריה, ולמנוע ממנו את ההתעצמות, במיוחד הטכנולוגית, בלבנון - אין לו תשובה".

מפקד עוצבת הגליל לשעבר הסביר כי נסראללה למעשה פתח חזית פסיכולוגית מול ישראל, "לוחמה פסיכולוגית עם מעט מאוד פעולות והרבה מאוד רוח בגבול הצפון. 'אני אחזיק חזית פתוחה כדי שאם המצב ישתנה אני אוכל לפעול, ובאותה הזדמנות אני קצת אשגע את צה"ל ואולי קצת את האזרחים', מה שלא כל כך הצליח. המצב הזה הולך להתמשך. אני לא חושב שחיזבאללה מחפש איזה אירוע. אני חושב שחיזבאללה מוכיח לנו שהוא שינה אסטרטגיה בגבול הצפון והוא הולך להציק לנו ברמה נמוכה, לא בפעולה קשה, אולי לפעמים זה קצת יעלה ואולי ינסה להרוג חיילים. צה"ל כמובן צריך לקחת את זה בחשבון".

מנגד, הדגיש תמיר כי גם נסראללה "מבין את הסיטואציה שלנו, גם לנו אין אינטרס לפתוח במלחמות מיותרות. מלחמות, אנחנו יודעים איך הן מתחילות, ואנחנו לא יודעים איך הן מסתיימות. בסך הכול האסטרטגיה של המערכה בין המערכות, השת"פ עם האמריקנים אל מול חזית ההתנגדות עובדת היטב. היינו רוצים תוצאות יותר טובות, יותר מהירות, אבל זה סוג המערכה וסך הכול ידנו על העליונה. חיזבאללה ואיראן נמצאים אולי באחת מנקודות השפל שלהם. גם כשהוא פועל פה באירועים כאלה מגוחכים בגבול הצפון, זה לא משנה את העמדה הבסיסית שהוא בנקודת חולשה. דבר אחד בטוח - חיזבאללה ימנע בכל דרך מעימות כולל עם ישראל בעקבות החולשה הזו. את זה אנחנו צריכים להבין ואפשר גם לנצל".

לו חזבאללה היה רוצה להרוג - הוא היה מצליח

רוני דניאל ציין כי על פי ההיגיון כאשר היריב נמצא בנקודת השפל הגדולה ביותר שלו, זה הזמן המתאים ביותר לתקוף. הוא תהה מדוע ישראל לא נוקטת כך, ומפקדת אוגדת עזה לשעבר הסביר: "אנחנו צריכים לשרת את המטרות שלנו - לא לגבות מחירים. אני לא מחפש מלחמות מיותרות .מדיניות ביטחונית, ובטח אסטרטגית מנהלים בקור רוח, אנחנו צריכים למנוע מחיזבאללה להתחמש בטילים בכל מחיר, ולמנוע את ההתבססות שלו בסוריה. איראן למרות מאמצים גדולים מאוד לא מצליחה לבסס היערכות צבאית משמעותית בסוריה, כי צה"ל מונע את זה".

כמו כן, הוא ציין כי ניסיונות התקיפה של חזבאללה בשבועות האחרונים הסתיימו ללא נפגעים מהצד הישראלי, "אני לא אומר שזו תעודת ביטוח שזה לא יקרה אבל ברור לי שהוא מאוד נזהר. אני לא מפרש את הכוונות, אני רואה את התוצאה. אני מכיר את חיזבאללה מספיק שנים כדי לדעת, שלו היה רוצה להוביל פיגוע משמעותי בגבול הצפון הוא היה מצליח. יש לו את הנחישות לעשות את זה. אם חיזבאללה היה רוצה להרוג חיילים או לעשות פיגוע משמעותי, המאמצים שלו לפחות לא היו נראים כמו שראינו אותם, בפעולות הדי מגוחכות שרואים בזמן האחרון".

לטעמו, הדבר היחיד שהצליח חזבאללה להשיג בתקופה האחרונה הוא "רק לטרטר ולשגע את צה"ל, גם לזה יש פתרון. צה"ל ומדינת ישראל לא צריכה לחשוש לאיים בצורה מפורשת. כיוון שחיזבאללה נמצא בנקודת שפל ברור שהוא לא מעוניין בהסלמה ומאוד נזהר. להבהיר לו שאם תיפול שערה משערת ראשו של חייל צה"ל - הוא ישלם מחיר כבד, צריך להגיד את זה בפה מלא. לחיזבאללה אין תשובה לזה, מדינת לבנון לא יכולה לעמוד היום אפילו לא בתגובה של 24 שעות משמעותית של צה"ל. צריך להגיד 'אנחנו לא מקבלים את המשוואה, שאתם מנסים לאיים ולו תוציאו לפועל פיגוע שיפגע בחיילי צה"ל, המחיר שתשלמו יהיה חסר תקדים'. החזית המערבית אל מול חזית ההתנגדות נמצאת במצב בו הם בטח לא ירצו לפתוח בעימות".

תמיר הסביר כי קיימים הבדלים בין חזבאללה וחמאס, שכן חיזבאללה "פעם אחת עשה שגיאה בקלקולציה שלו לגבי תגובת צה"ל ואפילו הודה בזה. אני חושב שהוא נמצא במערכת שמרסנת אותו הרבה יותר, יש לו אינטרסים כלליים הרבה יותר רחבים שהוא מודע להם. בעוד שחמאס נמצא בסיטואציה אחרת לגמרי, אין לו מה להפסיד. לחיזבאללה יש להפסיד כמעט את קיומו, אם הוא יכנס לעימות כולל עם ישראל בסיטואציה הזו - הוא לא יהיה אותו דבר. חיזבאללה אחרי מלחמת לבנון השנייה לא אותו חיזבאללה, והתקופה הזו לא הוסיפה לו. הוא מודע לזה שאם הוא יכנס לעימות, במיוחד לאור הממשל בארה"ב, למול החזית האמריקנית ישראלית שניצבת גם מול איראן, הוא עשוי לצאת מזה בארגון שונה לחלוטין, ובמעמד שונה לחלוטין. לכן הוא נזהר".

האם ישראל צריכה דווקא בעת הזו לתקוף? לדעתו של תמיר: "גם איראן וגם חיזבאללה מודעים הייטב למצבם, הוא ברור. חיזבאללה לא נמצא בעמדה בה הוא יכול לאיים אסטרטגית באמת. הם בנקודת חולשה. לצה"ל יש מרחב פעולה יחסית רחב וצה"ל מנצל אותו לא רע כדי להרתיע את חיזבאללה. אני לא רוצה לצייר את מלחמת לבנון השלישית. הפעולות האלה הן תוצאה של ההרתעה הזאת, חיזבאללה מבין שאם יהיה פיגוע משמעותי הוא עלול לשלם מחיר יקר. הוא לא בעמדה באמת להתמודד כיום מול צה"ל במערכה כוללת, והוא יעשה הכול שזה לא יקרה. אנחנו צריכים להבין את זה ובהתאם לזה לפעול".

 

עריכה: עופרי גליכמן

27/08/2020
הישארו מעודכנים

רוני דניאל ואלון בן דוד
רוני דניאל ואלון בן דוד  |  צילום: 103fm