103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"נסראללה נחוש להרוג חייל צה"ל והוא לא יוותר"

עמוס ידלין על המצב בצפון: "ההימנעות מלתקוף את המחבלים בהר דב התפרשה על ידי נסראללה כחולשה ישראלית"


אלוף (מיל') עמוס ידלין ראש המכון שוחח עם ניסים משעל לאור המתיחות הביטחונית מצפון ומדרום. ידלין הסביר מהם האתגרים הביטחוניים של צה"ל ומדוע יש סכנה להסלמה מצד נסראללה.

בפתח הראיון האלוף (מיל') התייחס למצב התחלואה ומתח ביקורת על דרכי הפעולה במאבק בקורונה: "הפרויקטור גמזו הציב תוכנית עבודה, אני חושב שהוא בסה"כ בכיוון, אבל הממשלה לא מסוגלת להחליט וליישם. לא דנים בתוכנית הרמזור שהוא הציג ומערכת החינוך בכאוס מוחלט. אנחנו הולכים לשילוב של שנת לימודים שבוודאות תעלה את התחלואה, של חגים שבהם המשפחות מתאחדות ושל חוסר משמעת והמשך חתונות והתכנסויות. תוסיף את אומן – אנחנו הולכים לקראת עלייה בתחלואה, שתביא אותנו למקום שאף אחד לא רוצה להיות בו – אנחנו היום עם 400 חולים קשה, זה יעלה ל-600 והמגבלה היא 800. יש פה בעיה שהפוליטיקה לא נותנת למקצוענים לעשות את העבודה".

בהמשך התייחס להערכות לפיהן צפויות מתקפות נוספות של חזבאללה בצפון: "אני חושב שנסראללה נחוש להרוג חייל צה"ל. הוא מכוון לפגיעה נקודתית שלא תוביל להסלמה. הוא נכשל כבר 4-3 פעמים והוא לא מוותר. יש דמיון גדול בין הצפון לדרום ויש גם הבדלים. בשני המקומות מתנהל דו שיח מאוד עדין על המשוואה ועל כללי המשחק, כשאף אחד לא בצפון ולא בדרום לא רוצה להגיע לעימות מלא. יש הבדל כי בדרום יורים על אזרחים וצה"ל צריך לוודא שהדבר הזה נפסק. חמאס פשוט סוחט אותנו. בצפון המשחק אחר קצת, האזרחים מוגנים. חזבאללה יודע שאסור לו לגעת באזרחים אבל הוא מחפש את חיילי צה"ל. הוא מנסה להגיד לנו 'אתם לא תתקפו בסוריה את ההתבססות האיראנית. אם במקרה יהיה שם איזה טרוריסט של חזבאללה שנפגע בסוריה – אתם תשלמו מחיר'. מה מדאיג אותי? נראה לי שהם מצליחים. מאז ה-20 ביולי למרות שראיתי כבר 7 מטוסים שמגיעים כנראה עם חימוש וניתנים לחזבאללה מאיראן או סוריה, ישראל לא תוקפת".

ניסים משעל: בסוף החזק מתנהל כמי שחושש מחזבאללה.

"ברמה האסטרטגית, ההימנעות של צה"ל לפגוע במחבלים בהר דב מתפרש אצל נסראללה כחולשה ויכול להוביל אותו להימור אחד יותר מדי רחוק שיוביל להסלמה. אני חושב שטעינו לפחות בזה שלא פרסמנו את התיעוד החד משמעי שהם הגיעו. פעם אחת היה אפשר לתת להם לצאת, אבל מרגע שברור שנסראללה ממשיך וקורא אותנו לא נכון, צריך שצה"ל יעשה את מה שהרמטכ"ל מטיף לו כל הזמן – ניצחון ומחץ, ולהסביר לחזבאללה שהמשחק הוא גם לא קביל, אבל הוא במיוחד לא ישתק אותנו בפעילות בסוריה מול ההתבססות".

על אפשרות של תקיפת מחסני הטילים המדויקים של חזבאללה אמר: "זה הדיון הכי חשוב של הקבינט לביטחון לאומי, אבל הוא עסוק בדברים אחרים שגם בהם הוא לא מצליח לדון. במשך 15 שנה אותה מלחמת לבנון המושמצת סידרה בצפון כללי פעולה מאוד מאוד טובים. האזרחים מוגנים, יש ילדים בני 14 בקרית שמונה שמעולם לא ראו מקלט. החזבאללה לא מעז לגעת באזרחים והוא מנסה לשנות את הכללים לכך שמותר לו לפגוע בחיילי צה"ל. צריך להבהיר לו שלא נשחק את המשחק הזה".

ניסים: איך מבהירים לו אם לא פועלים?

"אתה מנסה לשדר לו שאנחנו לא רוצים להגיע למלחמת לבנון שלישית, אבל יש איזה שהוא איזון דק בין לא לעשות כלום לבין לעודד אותו. הוא כבר טעה ב-2006 והוא עשוי לטעות עוד פעם. בנקודה שאנחנו נמצאים היום אנחנו יותר מדרדרים להסלמה מאשר בולמים הסלמה".

עריכה: רון שהין

28/08/2020
הישארו מעודכנים