103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"מבססים את ימינה כאלטרנטיבה שפונה לכולם"

ח"כ איילת שקד התייחסה לסקרים המחמיאים והדגישה: "אנחנו לא במשחק הזה של 'רק לא ביבי' או 'כן ביבי'. המנהיג הבא אחרי נתניהו יחיל ריבונות"


המתיחות בקואליציה בשיאה ובפעם הרביעית מאז קמה ממשלת האחדות, לא תתקיים ישיבת ממשלה היום (א'). על אף 'פשרת האוזר' שהושגה בין הליכוד וכחול לבן, נדמה כי איום הבחירות עדיין מרחף מעל ראשנו והמתיחות בין השותפים הקואליציוניים לא מגיעה אל פתרונה. שרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד (ימינה) שוחחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על המצב הפוליטי, על הסקרים המחמיאים ועל תפקודה של ממשלת האחדות.

שרת המשפטים לשעבר חברת הכנסת איילת שקד התייחסה לעובדה שזהו השבוע הרביעי שבו לא מתקיימת ישיבת ממשלה, ואמרה: "זה מחדל שקשה לי לתאר אותו. 4 שנים הייתי שרה בממשלה, אולי רק בזמן חגים לא היו ישיבות ממשלה, לא היה דבר כזה. בזמן שהתלמידים חוזרים לבית הספר, זה נראה שהיא יוצאת לחופש הגדול. הממשלה הזו משותקת, מסורבלת, לא מתפקדת ובהחלט אם אתם שואלים אותי - צריכה לעבור מן העולם. אנחנו קיווינו כל הזמן שהם יצליחו להעביר תקציב, כי מדינת ישראל חייבת תקציב. זה שאין תקציב זה פוגע בהרבה מאוד מוסדות, זה יכול לדרדר את דירוג האשראי של מדינת ישראל".

היא הסבירה כי "הממשלה הכושלת הזו לא הצליחה לעשות את הדבר הבסיסי שמצופה מממשלה, וזה להעביר תקציב. פשרת האוזר רק נועדה לשמור על הכיסאות שלהם, דחו את הקץ - היא תתפרק. הממשלה הזו משותקת ולא עובדת, בסופו של דבר הממשלה יכולה לשתק את חיינו גם 4 שנים, יהיו בחירות רק כשכחול לבן ירצו או הליכוד". לכן לטעמה הדבר החשוב ביותר כרגע זה לנהל "כמו שצריך את משבר הקורונה, מדינת ישראל היא אחת המדינות האדומות ביותר על הגלובוס. זה לא חייב להיות ככה, עם ניהול נכון אפשר היה לעשות את זה אחרת, ואפשר גם היום אחרת".

כמו כן, היא הביעה את דעתה על תוכנית הרמזור שהציע הממונה על המאבק בקורונה פרופ' רוני גמזו: "תוכנית הרמזור היא הצעה נכונה. מה עשה רוני גמזו כשנכנס לתפקיד? בנה תוכנית כמעט זהה לזו של בנט לפני 5 חודשים ואמר ניישם אותה. המערכת במשך 5 חודשים פשוט מרחה, בזבזה, ולא עשתה כמעט כלום ועד היום. אני מעריכה שהיא תתקבל היום, אבל עד היום אין מערך לקטיעת שרשראות ההדבקה שעובד כמו שצריך, למה? במדינות אחרות בעולם כבר ביוני היו מערכים כאלה, כבר במאי היו מערכים כאלה, ואצלנו אין? בניו יורק יש כעשרים מיליון תושבים ולפני כמה חודשים היו 17 אלף חוקרים אפידמיולוגיים. אתם מבינים את ההבדל? אצלנו עוד לא הגיעו אפילו ל-1,000. זה מחדלים כאלה איומים ונוראיים שנובעים בבסיסם מחוסר ניהול וגם מאגו ופוליטיקה קטנה".

ח"כ שקד התייחסה גם למתיחות בין מפלגתה ובין הליכוד והעומד בראשה נתניהו, והסבירה: לאורך השנים היינו שרים וח"כ בממשלה של נתניהו. זה נכון שבשנת 2013 כשהקים ממשלה, הוא הודיע לנו בבית היהודי שאנחנו הולכים לאופוזיציה ורצה להקים ממשלה עם שלי יחימוביץ' ולפיד. שאלו את יחימוביץ', הוא הציע תיקים כלכליים העיקר שלא נהיה בממשלה, ועשינו את השותפות עם לפיד כדי להיכנס לממשלה. ב-2018 אנחנו היינו האחרונים שהוא חתם איתם על ההסכם הקואליציוני וב-2020 ברגע שהוא היה יכול להקים משמלה בלעדינו - הוא עשה את זה. זה לא משנה, אנחנו לא מוותרים, אנחנו נכנסו לפוליטיקה בשביל להשפיע, בשביל לעשות טוב למדינת ישראל, אנחנו רואים את עצמנו כאלטרנטיבה".

"עם סקרים לא הולכים למכולת"

שרת המשפטים לשעבר סבורה כי הנושא שמטריד יותר מכל את האנשים במדינה זה "המשבר הכלכלי והבריאותי הקשה שפקד אותנו, ימינה היא אלטרנטיבה שלטונית. צריך פוליטיקאים שאכפת להם קודם כל מעם ישראל, מאזרחי מדינת ישראל ומוכנים לעבוד בשבילם מבוקר עד לילה. אנחנו עובדים בשביל אזרחי מדינת ישראל, עושים מה שטוב בשביל אזרחי מדינת ישראל, אנחנו אמנם סיעה קטנה אבל מאוד איכותית של 5 ח"כ שמתעסקים כמעט בכול נושא. היום מה שהכי חשוב לאזרחי מדינת ישראל זה פרנסתם ובריאותם, ובהחלט אנחנו מתעסקים בזה מבוקר עד לילה".

היא הדגישה כי "כל הזמן מנסים לתייג אותנו למחנות האלה של 'רק ביבי' 'רק לא ביבי', 'כן ביבי' 'לא ביבי'. אנחנו בכלל לא במשחק הזה, אני חושבת שברגע שנתניהו פירק את גוש הימין והשליך את ימינה לאופוזיציה, ואנחנו עושים את עבודתנו מהאופוזיציה, ימינה בהחלט נבנית כאלטרנטיבה עבור כל אזרחי ישראל שרוצים באמת שיעבדו בשבילם ועבורם, פוליטיקאים ערכיים שאכפת להם מהמדינה. כאלטרנטיבה שבהחלט פונה לכל אזרחי ישראל. אנחנו עוסקים בבניית השטח של המפלגה, עוברים מעיר לעיר, מכפר לכפר, מיישוב ליישוב, מצרפים עוד תומכים וזו ליבת הפעולה העיקרית שלנו – לדאוג לאזרחי מדינת ישראל ולבסס את השטח של המפלגה". היא הוסיפה: "לא היו שום שיחות, ואנחנו לא עוסקים כרגע בצירוף של מועמדים עתידיים לימינה".

על הסקרים המחמיאים אמרה חברת הכנסת: "אנחנו יודעים שעם סקרים לא הולכים למכולת. יש לנו זמן לעשות עבודת שטח רצינית, לבנות את המפלגה כמו שצריך, לפנות לאנשים ולהסביר להם מה באמת מצופה ממנהיג ומה מצופה מפוליטיקאי. אנשים ראו שסביב משבר הקורונה בנט בהחלט בלט, גם ידע מה לעשות ואיך לעשות, ואני חושבת שיש לו יכולות ניהול שזה באמת דבר שחסר בממשלה הנוכחית". לדעתה, "נפתלי בנט שמוביל את הרשימה בהחלט אדם שמתאים להיות רה"מ, הוא מנהיג, ערכי, אמין. הכישלון הכי מהדהד של הממשלה הזו זה בניהול המשבר. אני חושבת שימינה, וודאי בנט, כאלטרנטיבה, כאדם שיודע לנהל היטב, ערכי, מסור, פועל למען אזרחי מדינת ישראל, אני חושבת שבהחלט בנט מתאים להיות רה"מ ויכול לעשות את התפקיד הזה מצוין. נפתלי בנט צריך להציג את המועמדות שלו לראשות הממשלה, הוא האדם המתאים".

בהמשך, התייחסה לנושא הריבונות, והסבירה כי נושא זה "היה חשוב לנו לאורך שנים, חשוב לנו היום וימשיך להיות חשוב לנו. שמנו את הנושא על סדר היום כשנכנסו לפוליטיקה, בנט ואני, והרווחתי כמה ארוחות צהריים שהייתי מעדיפה להפסיד. כי אמרתי שזה לא יקרה. היה לי ברור שברגע שהוא מקים ממשלה עם כחול לבן וזורק את ימינה לאופוזיציה זה כבר לא יקרה. אז המנהיג הבא אחרי נתניהו יעשה את זה". שקד הוסיפה: "נושא הריבונות הוא נושא חשוב, הוא נושא מהותי, הוא נושא היסטורי ותמיד יהיה אצלנו על סדר היום".

כמו כן, ח"כ שקד התייחסה לפסיקה בעניין 'מצפה כרמים', והתרעמה: "צריך להבין את האבסורד של כרמים, תושבי מצפה כרמים בשנת 2000 הושבו איפה שהם נמצאים כיום על ידי המדינה, בוגי יעלון בא להעיד בבית משפט, אז היה מפקד פיקוד מרכז, שהמדינה שמה אותם איפה שהם נמצאים היום. את זה גם שופטי ביהמ"ש העליון יודעים, הם התיישבו שם בתום לב, אשמתם זה וודאי לא. אני כשרת משפטים יחד עם היועמ"ש פיתחנו כלים משפטיים שנועדו להכשיר בכלל חלקים גדולים מההתיישבות וגם את מצפה כרמים. ביהמ"ש המחוזי בירושלים תמך ואישר, היועמ"ש תמך ואישר, כל הדרג המדיני עמד מאחורי זה. צר לי מאוד שבדעת רוב גם השופט הנדל תמך ואישר וגם השופטים חיות ומלצר החליטו לפנות. אנחנו ביום חמישי נפגשים עם התושבים ונחשוב מה הפתרון הנכון".

 

עריכה: עופרי גליכמן

30/08/2020
הישארו מעודכנים

נפתלי בנט ואיילת שקד
נפתלי בנט ואיילת שקד  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90