103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"מערכת המשפט פועלת במחשכים זמן רב מדי"

השר אמיר אוחנה בביקורת חריפה נגד מערכת אכיפת החוק: "אם רוצים לטפל בשחיתות במערכת המשפט, אין מנוס מחקירה חיצונית"


האם היועץ המשפטי לממשלה סיכל את הניסיונות להקים ועדת חקירה על המתרחש בצמרת מח"ש? אמיר אוחנה, השר לביטחון פנים (הליכוד), התייחס לחשיפות האחרונות הנוגעות לניגודי עניינים בצמרת המשטרה במסגרת פרשת אום אל-חיראן ותיקי נתניהו, ודרש חקירה חיצונית בנוגע להתנהלות המשטרה ופרקליטות המדינה.

אתמול פרסם העיתונאי עמית סגל תחקיר בו חשף כשלים חמורים בהתנהלות מערכת אכיפת החוק. בין היתר חשף עדויות לניגודי עניינים מובהקים בצמרת המשטרה בחקירות רה"מ נתניהו, ובפרשת 'אום אל־חיראן'. השר לביטחון פנים אמיר אוחנה התייחס לנושא, וציין כי קמה ועדת חקירה ממשלתית במטרה לחקור את שמתרחש בצמרת המשטרה, "בראשות השופט פיינשטיין, בהשתתפות שני פרופסורים מהאקדמיה, על פי סעיף 8 א' לחוק הממשלה. היא הוקמה ואפילו התחילה לפעול, עד שהיועמ"ש יחד עם בג"ץ פעל כדי להקפיא את פעולתה. הוציאו צו מניעה. ביהמ"ש עצר את פעילות הועדה במסגרת בג"ץ שהוגש נגד פעילותה, היועץ עצמו קבע שיש מניעה".

הוא הוסיף והתרעם: "היועמ"ש בניגוד עניינים חמור. הוא לא יכול היה לקבוע שיש מניעה כי הוא עומד בראש התביעה הכללית, הוא הממונה על מח"ש. זו ועדת בדיקה בין היתר גם עליו ועל תפקודו. זה לא עצר אותו מלבוא לממשלה ולהגיד שיש מניעה, לחסום את היועמ"ש של משרד המשפטים שסברה שאין מניעה מלהביא את חוות דעתה בפני שרי הממשלה. 72 שנה הממשלה לא הצביעה מעולם נגד היועמ"ש, מעולם - ובכך הפכה אותו לפוסק עליון. אני חושב שמעגלים רחבים מאוד של הציבור מבינים שמשהו עקום מאוד וחייבים לתקן".

לטעמו, "חד משמעית הנושא הזה של מערכת המשפט שפועלת במחשכים זמן רב מדי בלי בדיקה חיצונית, בלי חקירה חיצונית, לא יכול להימשך. הציבור מבין את זה. כשנאמתי בכנסים של לשכת עו"ד נגשו אליי אנשים שמימיהם לא הצביעו לליכוד ואמרו לי 'תשמע, אנחנו נאלצים להסכים איתך בכול מילה וגם נצביע בשבילך הפעם'. אני לא בטוח מה יהיו התוצאות, אני רק יודע להגיד דבר אחד- זה חייב לקרות עכשיו, מחר, מחרתיים. זה חייב לקרות וזה גם יקרה, אין לי ספק בזה".

"יש שחיתות במערכת המשפט ובמערכת אכיפת החוק"

בהמשך, אוחנה מתח ביקורת חריפה נגד פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, בעקבות החשיפות אודותיו: "מה שהוביל את הפרקליטות ומערכת התביעה הכללית זה מה רע לנתניהו. כל מה שרע לנתניהו יהיה וכל מה שטוב לנתניהו לא יבוא אל העולם. אם שי ניצן הרשה לעצמו לכתוב את זה במייל, דבר שיש לו תיעוד, רק תארו לכם מה הוא הרשה לעצמו מאחורי דלתיים סגורות כשאף אחד לא שומע, מה הוא הרשה לעצמו לעשות? זה דבר שאמור לזעזע את אמות הספים".

אראל סג"ל ציין בפני השר כי ח"כ בצלאל סמוטריץ' יעלה הצעת להקמת ועדת חקירה, ותהה כיצד יצביעו חברי הליכוד, שכן בפעם הקודמת הם נעדרו ברובם מן ההצבעה. השר טען כי "אין מנוס, אם רוצים לטפל בשחיתות של מערכת המשפט, ויש שחיתות במערכת המשפט ובמערכת אכיפת החוק, מחקירה חיצונית, מבדיקה חיצונית. המשטרה לצערי לא הגוף הנכון לעשות את העבודה הזו, הפרקליטות בוודאי לא הגוף הנכון לעשות את הבדיקה הזו. המחויבות שלנו צריכה להיות שזה יקרה, אני לא רואה אף אחד מהליכוד מצביע נגד הצעה כזאת".

עוד הוסיף והתייחס השר אוחנה לעיכוב במינויו של מפכ"ל משטרה חדש, וטען כי הסיבה לכך היא "חד משמעית כחול לבן. זה מצב לא בריא שאין מפכ"ל למשטרת ישראל כמעט שנתיים, כנ"ל לנציבות שירות בתי הסוהר. אנחנו סיכמנו בהסכמים הקואליציוניים שעם הקמת הממשלה אנחנו נקים צוות שיבחן מחדש את אופן מינוי הבכירים. באתי לאבי ניסנקורן לפני שבועות רבים ואמרתי לו 'אנחנו צריכים להקים את הצוות'. הוא השיב לי 'אני לא חושב שיהיה שינוי באופן המינוי'. אמרתי לו 'אתה יכול לחשוב או לא לחשוב אבל להקים את הצוות צריך. הוא יקבל את המסקנות ויכריע'. הוא אמר 'אני אדבר עם בני גנץ' ומרחו את זה, טייחו את זה. דברים שאינם בקונצנזוס לא יוכלו לעבור בממשלה הזו. יש גם דברים שאנחנו חוסמים - דברים כדי לקבע את שלטון המשפטנים, לקבע את אותה חסינות שיש למערכת שלטון החוק".

השר לביטחון פנים התייחס לחשיפת הכשלים בפרשת 'אום אל־חיראן', ואמר: "אני מצהיר כאן שאני מתכוון לבדוק היטב, לקבל את חומר החקירה, לראות מה קרה שם ומה נעשה שם, בעיקר מה לא נעשה שם; מדוע הנושא הזה טויח על ידי הפרקליטות ושי ניצן שבאופן מאפיוזי כותב 'די לחכימא'. כי כולם צריכים להבין שבעת הזאת זה יסייע לנתניהו, אז אנחנו לא יכולים לעשות את זה, ולחשוף את האמת. אם אכן משפחתו של יעקוב אבו אלקיעאן צריכה לקבל התנצלות - הם כמובן יקבלו אותה. אני מאוד מוטרד מהסיפור הזה, אם אכן יש אפשרות שאזרח חף מפשע הואשם כמחבל על ידי רוני אלשיך המפכ"ל הקודם, זה חמור מאוד".

אראל סג"ל: אבי ניסנקורן מונע מינוי מפכ"ל? רועי עידן: ודי לחכימא ברמיזא?
"כן".

 

עריכה: עופרי גליכמן

08/09/2020
הישארו מעודכנים

השר אמיר אוחנה
השר אמיר אוחנה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90