103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"פרשת אום אל-חיראן היא אחת המזעזעות מקום המדינה"

עמית סגל ('חדשות 12') בעקבות התחקיר על מחדלים בחקירת תיקי נתניהו: "הפרקליטות מוכנה לסחור בשמו הטוב של אזרח אחרי מותו כדי לא לתת נשק לנתניהו"


אמש (א') חשף עמית סגל תחקיר המציג לכאורה ניגודי עניינים חמורים בקרב חוקרי משטרה בכירים בתיקי ראש הממשלה. התחקיר העלה תמונת מצב בעייתית על אופן התנהלותה של משטרת ישראל כמו גם של פרקליטות המדינה, בכל הקשור לענייניו המשפטיים של נתניהו. כתב 'חדשות 12', שוחח עם אראל סג"ל ורועי עידן והסביר את המשמעות להמשך החקירות.

עמית סגל חשף אתמול במהדורת 'חדשות 12' תחקיר המעלה חשדות לביצוע עבירות פליליות, של חוקרים במשטרה. יתרה מכך, על פי התחקיר עולה הטענה כי עבירות אלו טויחו בכוונת מכוון, במטרה לשמור על תדמית הפרקליטות. סגל סיפר כי בתחקיר יש 2 ראיות אשר הוא מגדיר כ'זהב'. "פרקליט המדינה והמשנה שלו, שי ניצן ומומי למברגר, בעצם מונעים ממח"ש לחקור את הנעשה בתיק 2000, למרות תלונות על ניגוד עניינים שם של החוקר הראשי". הוא ציין כי החוקר "היה בזוגיות עם ג'ודי ניר מוזס, שהיא בעלת אינטרס כלכלי ב'ידיעות אחרונות', והיא יריבה של נתניהו", אמר. כמו כן, הוא הדגיש כי בתשובת הפרקליטות הם כותבים 'מסיבות מובנות' וטען שהכוונה היא "כמובן תיקי נתניהו".

ראיית ה'זהב' השנייה לטעמת סגל היא המייל של שי ניצן בפרשת אום אל-חיראן, "הוא בעצם מונע פרסום תגובה נגד המפכ"ל. בדואי נורה למוות בתקרית טראגית - המפכ"ל אלשיך אמר ש'הוא מחבל בן מוות'. הוא בעצם נעל את עצמו במסקנות הללו עוד לפני שהתחילה החקירה. מח"ש קבעה שזה לא נכון, השב"כ קבע שזה לא נכון והמפכ"ל מתבצר". עוד המשיך ואמר, "אלשיך מדליף שיש כאילו ראיית זהב שמח"ש מסתירה שמראה שהוא מחבל – כאילו מח"ש זה בעצם סניף של דאע"ש שרוצה לעזור למחבלים. ראש מח"ש אורי כרמל כותב לשי ניצן, פרקליט המדינה, שהוא מצפה ממנו שיגיד שזה לא נכון, כשהמשמעות היא להגן על כבודה של מח"ש אבל גם על כבודו של האיש, שמואשם אחרי מותו שהוא מחבל. שי ניצן מסרב, ואז הוא אומר לו 'תיתן לפחות לנו להגיב'. ואז כותב לו שי ניצן שזה ייתן נשק למי שרוצה ברעת הפרקליטות, ודי לחכימא".

"אנחנו ראויים לתגובות קצת יותר רציניות"

בהמשך, התייחס עיתונאי 'חדשות 12' לטענות כי הוא פועל מתוך פוזיציה לטובת רה"מ נתניהו: "גם אני וגם אראל בזמן אמת העלינו תמיהות מאוד קשות על העניין, כשרוני אלשיך הוא עוד יקיר הימין. מצפוני לגמרי נקי. לאחר רבע שעה של הלם תמיד אחרי פרסום פרטים חדשים בחקירות נתניהו, כולם חוזרים לעמדת מוצאם – ימניים לימין, שמאלנים לשמאל. אני אומר – אל תהיו למברגרים, אל תהיו שי ניצנים. אנשים יכולים לחשוב שנתניהו הוא עבריין שצריך לעמוד לדין, ובמקביל להזדעזע מהעובדה שהפרקליטות מוכנה לסחור בשמו הטוב של אזרח ישראל חף מפשע אחרי מותו, כדי לא לתת נשק לנתניהו".

העיתונאי טען כי קיימים עוד כשלים בתיקי נתניהו לאורך השנים, כמו למשל בספטמבר 2019 כאשר פרסם את התחקיר אודות אור ושאול אלוביץ'. "אביחי מנדלבליט הוציא הודעה שזה קטעי תמלילים מגמתיים, הוא גם הצר על הדלפות, שזו הפעם הראשונה בה מנדלבליט נזכר להתלונן על הדלפות בתיקי נתניהו – כנראה לא היו עד אז. ולימים מסתבר שזה פשוט לא אמת, אפילו השופטים הזדעזעו במשפט נתניהו מההסתרה של הפרקליטות", אמר. כמו כן, הוא ציין כי זמן קצר טרם נחשפה פרשת ניר חפץ, "פונה אבישי גרינצייג, כתב המשפט של 'גלובס', ושואל האם ניסו לסחוט עדים להפוך לעדי מדינה באמצעות פרטים אישיים והמשטרה אומרת 'לא היה ולא נברא. בדקנו וזה לא נכון'. ואז מסתבר תרגיל החקירה של ניר חפץ – מסתבר שזה נכון פעמיים, גם בנושא אלוביץ' וגם בנושא חפץ".

כמו כן, הוא התייחס לתגובת הפרקליטות לתחקיר ולטענה כי הנושא נדון בעבר, והסביר כי "זה כמו לטעון שסיפור אום אל חיראן כבר פורסם על ידי כתב הדרום של הארץ לפני 4 שנים. יש מאחורי זה מארג שלם של ראיות שהראינו שמראה את ההתנהלות האמיתית ואת הטיוח. לגבי סיפור תיק 2000, היו חוות דעת שקדמו לזה שבהן מח"ש אומרת 'אנחנו יודעים שהוא היה בתיק 2000', ואז מומי למברגר ושי ניצן אוסרים עליהם להיכנס לחקירת תיק 2000 'מסיבות מובנות'. אז בחוצפתם הם עוד באים ואומרים שלא נמצאו הוכחות לזה. בוודאי, זה כמו שאגרוס מכתב ואז אגיד שאתם לא יודעים מה כתוב בו. זה הטיעון. כשאומרים שראש מח"ש בכלל לא אישר חקירה אלא בדיקה - אנחנו ראויים לתגובות קצת יותר רציניות".

לסיכום אמר סגל: "תרשו לי מראש להעניק משקל ראייתי מאוד, מאוד, מאוד נמוך לתגובת הפרקליטות".

עריכה: רון שהין

08/09/2020
הישארו מעודכנים

עמית סגל
עמית סגל  |  צילום יח"צ: 'חדשות 12'