103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

סגר בבני ברק: "היה עצוב"

עורך הדין משה מורגנשטרן, מחזיק תיק הבריאות בעיריית בני ברק: "עמדו שוטרים בכל צומת, אבל זה היה פחות מסיבי מהפעם הקודמת"


אתמול (ג') נכנס לתוקפו הסגר הלילי, כחלק מתוכנית הרמזור של הממונה על המאבק בקורונה הפרופ' רוני גמזו. למרות התוכנית שנועדה להוריד את נתוני התחלואה, נדמה כי הנגיף ממשיך להתפשט ברחבי הארץ כאשר בכל יום מצטרפים אלפי חולים חדשים. מחזיק תיק הבריאות בעיריית בני ברק עורך הדין משה מורגנשטרן, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על הסגר הלילי בעירו, על היענות התושבים להנחיות הממשלה ועל התחושות שמלוות את הציבור החרדי.

עורך הדין משה מורגנשטרן סיפר כי הסתובב אתמול ברחבי העיר על מנת לבחון את ציות התושבים להנחיות, והודה: "לראות את רבי עקיבא שבוע וחצי לפני ראש השנה בשעה 20:300 סגור חשוך בלי אנשים ומכוניות. 'אוקספורד סטריס' של בני ברק היה בשעה 19:00 בערב חשוך, סגור לחלוטין. גם מכוניות בודדות הסתובבו בכביש. זה היה עצוב. זה לא רק שהיא עיר ללא הפסקה בני ברק, אנשים באים מכל הארץ - זה המרכז החרדי של כל הארץ. הלב נחמץ כשאתה מבין כמה כסף מפסיד כל סוחר. זה רע, זה הרע במיעוטו, כי אם היה סגור לגמרי הם היו קורסים".

הוא ציין את התנהלות המשטרה לטובה, "הם עשו את זה בצורה נעימה, עמדו שוטרים בכול צומת של בני ברק עם רמת גן וערים אחרות. אבל זה היה פחות מסיבי מפעם קודמת. בפעם הקודמת היו מחסומים ואפילו גדרות שלא כדין, הייתה ממש טראומה. הפעם עשו את זה בצורה הרבה יותר נעימה, בסבר פנים, נכנסו, שאלו, לא נתנו להיכנס למי שלא צריך, לא נתנו לצאת למי שלא צריך. אבל עדיין היה ממש לא נחמד". כמו כן, הוא התייחס למגבלות שהוטלו על מערכת החינוך בעיר האדומה, והסביר: "אין בתי ספר, נקודה. ישיבות, מי שנכנס לקפסולה באלול ממשיך, ומי שלא? לא. אין חינוך רשמי, המדינה אסרה, נקודה. אנחנו כעירייה כל החינוך הרשמי".

"אנחנו במצב הכי גרוע בארץ"

בהמשך, התייחס מחזיק תיק הבריאות למצב התחלואה בעירו, ואמר כי "אנחנו בעליה, אי אפשר להתעלם מזה. עשינו מסה של בדיקות שלשום והתוצאות יגיעו היום, נקבל תוצאות של 2,200 בדיקות. נראה אם מצב העיר כל כך גרוע, נראה אם זה כמו שאנחנו חושבים שעיקר אלה שהלכו להיבדק הם אלה שלא מרגישים טוב ,ולכן האחוזים ירדו משמעותית". ענת דוידוב תהתה האם ידוע לו על קבוצות שבכוונה נמנעים מלהיבדק, על כך השיב מורגנשטרן: "כן, התשובה היא כן. אנחנו יודעים על קבוצות מסוימות שאומרים 'אל תלכו להיבדק'. יש רבנים, יש ראשי קבוצות, שאומרים 'אל תבדקו' בבני ברק, ירושלים, בית שמש".

כמו כן, עורך הדין סיפר כי "לציבור קצת קשה, בצדק או לא אני לא יודע, למה בני ברק סגורה כולה ולא שכונות כמו ערים אחרות, יש שאומרים אם יש ראש עיר מקורב באילת אז סוגרים שכונות, ואם לא מקורב לליכוד סוגרים את כל העיר". מנגד, הדגיש כי "יש מגפה, אנחנו במצב הכי גרוע בארץ וזה עובדה. ספגנו הכי הרבה מתים מתחילת המגפה זו עובדה, וצריך לעשות הכול כדי לעצור אותה. אם הדרך זה סגרים בלילה, כמה שזה יהיה כואב זה ודאי יעצור את החתונות והאירועים, אנשים שמגיעים לסליחות יצטרכו לעשות סליחות בצורה מצומצמת. שבוע הבא האשכנזים מתחילים סליחות, אם יעשו זה יהיה רק מניינים של עשרה, ולא יהיו סליחות המוניות כמו שנים עברו".

עיריית בני ברק כך סיפר מורגנשטרן מצאה פתרון לקיום הסליחות, "כל בתי הספר והגנים הולכים להפוך לבתי כנסת בקפסולות. יתפללו 10-10 בכל כיתה, אנחנו מודעים שחובה קדושה להתפלל, ויודעים שהציבור יתפלל אבל אנחנו חוששים חשש אמיתי מהתפילות. מדובר בתפילות של ימים שלמים, לא יעמדו ברחוב ויתפללו בחום, כי זה לא יקרה צום-חום-ברחוב. אנחנו נעשה מה שאנחנו יכולים יכול להיות, אולי נצטרך את עזרת המדינה בערכות מיוחדות, צלונים או מאווררים. אנחנו נראה איך מתמודדים, יש לא מעט בתי כנסת בבני ברק ויש מקומות אחרים שאפשר. זו התוכנית כדי שנוכל לתת מענה לכל הציבור שרוצה להתפלל, ומצד שני לשמור על הבריאות של אנשים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/09/2020
הישארו מעודכנים

בני ברק בסגר
בני ברק בסגר  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90