103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"ניהול המשבר הזה הוא כדי לשרת את רה"מ"

ח"כ יאיר גולן בביקורת על נתניהו: "המשבר הזה נוהל בצורה שערורייתית וצריכה לקום פה ועדת חקירה" • האם לדעתו ההפגנות הן כר פורה להידבקות בנגיף?


חבר הכנסת יאיר גולן (מרצ) שוחח עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר ב-103fm על נסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחתימה על הסכם השלום עם בחריין בארצות הברית. בהמשך התייחס לניהול המאבק בקורונה וטען שאת שיטת הרמזור אפשר היה לאמץ לפני חצי שנה.

'יש לנו ראש ממשלה פחדן. הוא בורח לארהב כי הוא פוחד מהקורונה, מישיבות הממשלה ומהתקשורת. מגיע לנו מנהיג אמיץ שלא בורח', כתב ח"כ יאיר גולן בחשבון הטוויטר שלו. זאת לאור ההכרזה על הסכם שלום חדש אשר נחתם בין ישראל לבחריין. גולן הסביר כי "בחריין שולחת את שר החוץ, איחוד האמירויות שולחת את שר החוץ, גבי אשכנזי היה צריך לטוס לשם ולחתום על ההסכם בזמן שמר נתניהו יתעסק פה עם הבעיות האמיתיות של ישראל, ולא עם יחסי החוץ; שאני מברך עליהם עם האמירויות או בחריין".

הוא הוסיף וטען כי "בדיפלומטיה יש כללים, שומרים על אותו דרג. אני אומר שבעניין הזה שבחריין והאמירויות שולחות את שר החוץ, ראוי שמי שייצג את ישראל הוא שר החוץ שלה ולא לעשות מזה חגיגה מעבר למה שזה. הם לוקחים את זה בפרופורציות, בואו גם אנחנו ניקח את זה בפרופורציות". על הכרזתו של נשיא ארה"ב אמר חבר הכנסת: "דונלד טראמפ נמצא במערכת בחירות ומה שהוא עושה זה קמפיין בחירות, אני מציע שהוא יתעסק בעיקר".

"אחד האסונות הגדולים של מדינת ישראל"

בהמשך, אראל סג"ל ציין כי במרץ 2020 אמר גולן כי משבר הקורונה הוא לא משבר נורא וכי מערכת הבריאות לא צריכה את רה"מ כדי לבצע החלטות מקצועיות. על כך הוא השיב: "הלוואי, הלוואי, הלוואי שישראל הייתה מקבלת החלטות בנושא קורונה רק על בסיס שיקול דעת מקצועי כפי שהמלצתי. הלוואי ומדינת ישראל הייתה מפעילה את פיקוד העורף כמו שהצעתי. אני מבין בחירום אזרחי, 3 שנים בפיקוד העורף אני מבין בזה מצוין. אמרתי אז שהיה צריך לנהל את המשבר הזה בגישה מקצועית טהורה ולא בגישה פוליטית טהורה. הפוליטיקה הורגת אותנו וכל ניהול המשבר זה כדי לשרת את הצרכים הפוליטיים של רה"מ. זה אחד האסונות הגדולים של מדינת ישראל, אנחנו פשוט לא מתנהלים נכון. היה אפשר לנהל את זה הרבה יותר נכון".

כמו כן, הוא הדגיש כי הוא תומך בשיטת הרמזור אשר מחלקת את ישראל לרשויות, "גישה מבוזרת, תנו סמכויות לראשי הערים, אני לא ממציא כלום. ישבתי עם ראשי הערים, הלכתי לערים הכי קשות, לא דיברו איתם, לא שאלו אותם איך עושים את זה הכי טוב אצלכם. אף אחד לא התייעץ איתם, כפו עליהם הנחיות שהם בכלל לא מבינים. המשבר הזה נוהל בצורה שערורייתית, צריכה לקום פה ועדת חקירה. המבחן הוא לא רק מה אמרתי בהתבטאות כזו או אחרת. כמו שאתה לוקח את רה"מ ובודק את כל העשייה שלו, תיקח את כל ההתבטאויות שלי ואני מבין בתחום הזה וחבל מאוד שההמלצות שהמלצתי לא התממשו".

לדעתו, "ההחלטות הדרמטיות שהתקבלו במשבר הזה התקבלו על בסיס פוליטי, לא ענייני, והתוצאה היא תוצאה הרת אסון לכלכלה שלנו ולבריאות שלנו ולמדינת ישראל. חברים, לא מנהלים משבר ממקום של נאשם בפלילים, אי אפשר לעשות את זה. השיקול הוא לא מקצועי, הוא לא ענייני". עוד הוסיף והתייחס להפגנות המחאה מול מעון רה"מ שמתקיימות מזה השבוע ה-12, ואמר: "לא הוכח ולו פעם אחת שההפגנות האלה גורמות לעלייה בתחלואה". סג"ל לא הסכים עם דבריו, וטען כי אין נתוני הדבקה בהפגנות מכיוון שלא בדקו זאת, וטען שאנשים השאירו את הפלאפונים שלהם בבתים או עברו ל'מצב טיסה' בכדי שהשב"כ לא יוכל לאכן אותם. על כך אמר גולן: "בלי אגדות".

לכן, סג"ל תהה האם לשיטתו של גולן גם תפילה המונית במקום פתוח, של עשרות אלפי אנשים, יכולה להתקיים בתקופה זו. חבר הכנסת לא שלל זאת על הסף, וטען כי "כל דבר צריך להבחן באופן ענייני ומקצועי. אני יכול להגיד שההפגנות, הרוב המוחלט של האנשים עם טלפונים ואפשר לאכן. הם לא מוקד הדבקה כי האוכלוסייה שמגיעה להפגנות בסופו של דבר כמו רוב מדינת ישראל שאין בה תחלואה או כמעט אין בה. אצלי בעיר בראש העין אני רואה איך אנשים נכנסים לתפילות בבתי הכנסת, הם עושים את זה באופן אחראי ומסודר, יישר כוח ענק, כמו שצריך. אפשר הכול לעשות עם שיקול דעת מקצועי, גם ההפגנות לא מגבירות את התחלואה".

"עליי זה לא מקובל"

בהמשך, התייחס לציוץ נוסף שפרסם בחשבון הטוויטר שלו בו כתב את הדברים הבאים: לכבוד שר הביטחון, ח"כ בני גנץ הרמטכ״ל, אביב כוכבי מפקד גל״צ, שמעון אלקבץ; הנדון: דרישה להפסקת העסקתם של המגישים קובי אריאלי ועירית לינור בעקבות התבטאויות אלימות בתכניתם ״המילה האחרונה״ בגלי צה"ל'.

הוא טען כי מדובר בתחנת רדיו צבאית, "התקציב בחלקו מגיע מתקציב הביטחון, לא ייתכן שתחנה כזו מה שנקרא מה שהיא נותנת זה במה לשנאה, לא היה 'אני מסכים או לא מסכים', 'אני חושב שדעתו נכונה או לא', היה דבר אחד- אני רוצה לשנוא והיא עונה לו אני רוצה לשנוא. אני מציע שהאנשים האלה, שתרומתם למדינת ישראל זניחה עד כדי אפסית, לא יגידו על מי ששירת 38 שנים וסיכן את נפשו מספיק פעמים בשביל מדינת ישראל ועם ישראל, לא יגידו 'אני פשוט רוצה לשנוא אותו'. עליי זה לא מקובל".

סג"ל: בכמה פרלמנטים במדינות דמוקרטיות אתה מכיר חבר פרלמנט שקורא לסתום את הפה לשני מגישים בתחנת רדיו צבאית?
"לא בדקתי, צריך לבדוק את זה".

סג"ל: אין! אין תחנה צבאית, בשום מקום מלבד צפון קוריאה והיא לא מדינה דמוקרטית.
"טיעון פופוליסטי".

סג"ל: ממש לא טיעון פופוליסטי.
"כשהייתי סגן הרמטכ"ל אני והרמטכ"ל דאז היינו בעד לסגור את התחנה בכלל, חשבנו שאין מקום במדינת ישראל בשנת 2015 ואותו דבר נכון ב2020 אין מקום לתחנת רדיו צבאית, אין מקום במדינת ישראל לתחנת רדיו צבאית, שמשדרת פוליטיקה. יש הבדל בין שיח פוליטי לשיח של שנאה, מה שהיה כנגדי זה לא שיח פוליטי ולכן הם צריכים להיות מפוטרים".

סג"ל: השיח שלך מול רה"מ זה לא שיח של שנאה? לפחות תהיה אמיתי.
"שיח ענייני".

סג"ל: ממש ענייני, אני חושב שלא. אני חושב שטעית בקריאה שלך אבל זו זכותך. אנחנו כמובן מתנגדים בתוקף.

 

 עריכה: עופרי גליכמן

13/09/2020
הישארו מעודכנים

יאיר גולן
יאיר גולן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90