103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

כספית VS קרעי

ח"כ שלמה קרעי תקף את בן כספית: "אם אני אצא נגד נתניהו אהיה המשיח בטורים שלך" • בן לקרעי: "אתה ומיקי זוהר זה לא אותו בן אדם?"


חבר הכנסת ד"ר שלמה קרעי (הליכוד) שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm על נושא הסכם ניגוד העניינים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, על משבר קורונה, ובא בטענות קשות לחברת הכנסת יו"ר ועדת קורונה יפעת שאשא ביטון. מנגד, בן כספית, טען שהאחראי האמיתי לכאוס המתחולל, לדבריו, הוא נתניהו.

בפתח השיחה התייחס קרעי להסכם ניגוד העניינים עליו נדרש ראש הממשלה לחתום, וקרא לו לא לעשות זאת. "אם מנדלבליט מאיים על ראש הממשלה שאם הוא לא יחתום, הוא יוציא אותו לנבצרות, אדרבה, שיוציא אותו לנבצרות. נצא לבחירות, נביא 61 מנדטים לפחות ונעיף את החונטה ונפרק ונרכיב מחדש, כמו שאני אומר כל הזמן", אמר קרעי.

כספית אמר כי זה תנאי שהציב בג"ץ, וטען: "הייתה עתירה לבג"ץ, עד היום אתם מתפארים ובצדק ש-11 שופטים קבעו שהוא יכול לכהן", קרעי קטע אותו, והבהיר שהוא לא מתפאר בכך: "אני בכלל לא צריך אותם בשביל זה".

כספית: "אתה לא צריך כלום, מבחינתך אפשר להעלות את הכול באש, נכון? אפשר לבוא עם ה-D9 על הכול".

עוד אמר קרעי: "לא ייתכן שיבואו שופטים, והם לא נבחרים על ידי הציבור, וייקבעו מי יהיה ראש ממשלה. יגידו לעם, 'לא אתם קובעים, אתם הולכים לקלפי, אתם לא שווים כלום, אנחנו נקבע, אנחנו נחליט, אנחנו נעשה לכם טובה'".

כספית: "בדמוקרטיה יש גם בתי משפט, יש גם מיעוטים, יש גם זכויות, אלה איזונים ובלמים, אין שלטון דיקטטורי ואין כוח מוחלט בידי אף אחד. ההחלטה של בג"ץ התקבלה בכפוף להתחייבות של נתניהו למלא ולקיים ולחתום על הסכם ניגוד עניינים. אין ויכוח על זה שהסמכות היחידה שעורכת את ההסכם הזה, הוא היועץ המשפטי לממשלה, ועכשיו הוא מסרב, זו הפרה. אז בשביל מה ה-D9 עכשיו כרגע?".

קרעי: "מה שראש הממשלה התחייב בפני בג"ץ שהוא לא נוגע ולא מתעסק, הוא יחתום בעצמו על מה שהוא התחייב לבג"ץ". כספית הופתע, ותהה: "אהה, הוא יערוך לעצמו את הסכם ניגוד העניינים, זה מה שאתה אומר? אני מציע אולי שיאיר נתניהו, זה שאתה מתחנף אליו כל הזמן, שהוא יערוך את ההסכם וזהו".

קרעי השיב: "יש יועץ משפטי למשרד ראש ממשלה, כל משרד, היועץ המשפטי שלו כותב לשר את הסכם ניגוד העניינים שלו. לא צריך לבוא היועץ המשפטי לממשלה". כספית לא הסכים איתו, וטען: "לא, בראש הממשלה עוסק היועץ המשפטי לממשלה. זה תמיד היה, ולדעתי זה יהיה אפילו אחריך למרות דיבורי ה-D9".

קרעי: "כל שכן וקל וחומר כשהיועץ המשפטי לממשלה משמש כתובע הכללי של ראש הממשלה".
לדבריו, מי שצריך לעסוק בהסכם ניגוד העניינים הוא היועץ המשפטי של משרד ראש הממשלה, "כמו כל שר שחותם על הסכם של ניגוד עניינים, הוא עושה את זה בלי שהיועץ המשפטי לממשלה מכתיב ואומר לו, למה אתה רשאי ולמה לא", אמר קרעי.

כספית השיב: "אתה פשוט יורק על כל העקרונות, על כל הכללים, על כל החוקים. ברגע שראש הממשלה הוא נאשם בפלילים, וברגע שהוא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, חייבים להפריד אותו ולנתק אותו ממערכת שלטון החוק, והיחיד שיכול לעשות את זה, זה היועץ המשפטי לממשלה. הוא גם היחיד שיכול להחליט על חקירה נגד ראש הממשלה".

בשלב הזה, קרעי הטיח בכספית כי מבחינת כספית כל מי שמבקר את נתניהו, הוא המשיח. "אם אני מחר אגיד איזו מילה רעה נגד ראש הממשלה, אני אזכה למאמר הלל אצלך בכתבה של סוף השבוע או של מוסף החג, זה הרי ברור. אלה המשיחים שלך", אמר.

כספית השיב: "מר קרעי המכובד עד מאוד, אני לא צריך שאף אחד ילכלך על ביבי. אני עיתונאי, אני לא פוליטיקאי. אני בעצמי מסוף שנות ה-80 עוקב אחרי משפחת נתניהו, מסקר אותה, היו לי רגעים יפים איתו, היו לי רגעים פחות יפים איתו. התפקיד שלי הוא לחשוף את האמת, וכן, אני כותב את מה שאני חושב על האיש, למרות שאני לא משמאל, ולא הייתי בשמאל, ואני בא מבית של ליכוד כשהיה עוד ליכוד. אתמול אמרה פה בערב לימור לבנת שאין כבר ליכוד".

התבטאות זו גררה עימות בין מגל, כספית וקרעי, כאשר מגל אמר: "לימור לבנת כבר ממזמן לא בליכוד. שתפסיק לבקר את הליכוד כי היא לא בליכוד". כספית השיב בעוקצנות, "אף אחד לא בליכוד, רק אתה ושלמה קרעי".

מגל: "לימור לבנת לא בליכוד. היא אמרה לנו פה בשידור שהיא לא הצביעה לליכוד, אז היא עכשיו עושה בהם סימנים, מי ליכוד, מה ליכוד, לא ליכוד. עזבת את הליכוד, תודה ושלום, אוהב דקל".

כספית: "מותר לבן אדם להצביע מה שהוא רוצה ולשייך את עצמו לאיזו מפלגה שהוא רוצה".

מגל: "אבל היא לא ליכוד, היא אמרה שהיא לא ליכוד".

כספית: "לימור לבנת ודן מרידור ומיקי איתן ובנימין זאב בגין זה הליכוד האמיתי לפני שהכנופייה השתלטה עליו".

מגל: "הם עזבו את הליכוד".

כספית: "ואותו נתניהו, גם הוא היה פעם בליכוד".

קרעי: "איפה היושרה שלך? אתה עיתונאי ואתה אומר שאתה כותב לפי יושרה של עיתונאים".

כספית: "שכל אחד יתעסק ביושרה שלו".

"מה שעשתה חברת הכנסת שאשא ביטון זה תרגיל יח"צני"

בהמשך התייחס חבר הכנסת קרעי לתפקודה של יו"ר ועדת קורונה חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון, והעביר עליה ביקורת קשה, כאשר כספית עקץ אותו, וייחס לו את התגובה של חבר הכנסת מיקי זוהר נגד שאשא ביטון, בה הוא קרא לה כפוית טובה. "אתם לא אותו בן אדם?", אמר כספית. מנגד קרעי אמר לו: "איפה היושרה העיתונאית כשברור לך שמה שעשתה חברת הכנסת שאשא ביטון זה בסך הכול תרגיל יח"צני, זה תרגיל להסיט את האש ממנה? הרי מה היה כאן לפני חודש? היא ישבה כיו"ר ועדת הקורונה, ואמרה, 'נתוני התחלואה יורדים, צריך לפתוח את הכול', ופתחה גם כן חדרי כושר וסטודיואים ועוד מקומות. אם ראש הממשלה היה מקבל החלטות ואומר אמירות כמו שלה, שהיא אמרה לפני חודש, כולם, גם מימין וגם משמאל היו קוראים לו להתפטר".

כספית השיב: "אתם מוכנים רגע להחליט ולהתיישר? תסמס שנייה ליאיר, מי בסוף אשם בקורונה ובכאוס שאנחנו נמצאים, שאשא ביטון או השמאל והתקשורת או אני?".

מנגד, מגל אמר לכספית: "אל תזלזל. ברגע הקריטי, לפני חודשיים-שלושה כשברבש התחנן לעשות סגר, היא פתחה את מכוני הכושר ואת בריכות השחייה וכולם היללו ושיבחו אותה, כי פה בחבורת הכול סבבה, חשבו שהכול סבבה".

קרעי הוסיף: "וגם לפני חודש ב-24 באוגוסט, היא התווכחה עם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות בוועדה, ואמרה לו, 'נתוני התחלואה יורדים'".

על כך אמר כספית: "אני אתמוך בדרישה להקים ועדת חקירה לתפקודה של שאשא ביטון".

קרעי: "לא, אין צורך להקים ועדת חקירה, לפחות תודה שכשהיא באה ותוקפת את ראש הממשלה זה כדי להסיט את האש ציבורית ממנה".

כספית: "מותר לתקוף את ראש הממשלה. אני לא מחסידיה של שאשא ביטון. אני לא מגן עליה או תוקף אותה, כי לצערי הרב ולבושתי, אני הקטון לא באמת יודע מי פה צודק בקורונה. אני כן נתקף בתחושת קבס עד כדי בחילה כשאני נתקל בך, חבר הכנסת קרעי המכובד, מנסה להסיט את האשמה מהאחראי האמיתי לכל מיני גורמי שוליים. יש ויכוח בין הממשלה לכנסת. אגב, אני אגלה לך משהו, אתה חבר כנסת חדש. התפקיד של הכנסת הוא לפקח על הממשלה. אם היא עשתה טוב או לא טוב, אנחנו נבדוק בסוף".

עוד אמר כספית: "בינתיים, כמו שהוא (נתניהו) אחראי על ההסכמים ההיסטוריים עם המפרציות, על הכאוס הנוכחי יש אחראי ברור אחד שהוא המנהיג העליון, ואני אגיד לך גם למה. 1. אני עדיין זוכר את הדרך שבה הוא שחרר אותנו מהסגר הראשון, 'תעשו חיים, תשתו כוס בירה, תשתו כוס תה, תשתו כוס קפה', אני עדיין זוכר את זה שהוא לא היה מסוגל להגיד למגזרים השונים את האמת, אפרופו החרדים. ובסוף, אתה יודע למה הוא החזיר אותנו לשגרה כל כך מהר אחרי הסגר ראשון בפסח? כי הוא תכנן לצאת לבחירות בגלל המשפט, והוא רצה מהר מהר לשקם את הכלכלה, וזו הסיבה שניגוד האינטרסים בין נאשם בפלילים שחושב על עצמו לבין מדינה בתוך משבר קורונה, הוא אסון, תודה".

מגל התערב בשיחה, ואמר לכספית כי הציטוט של נתניהו, אותו אמר קודם, לא מדויק. "בן, הציטוט המדויק שנתניהו אמר הוא, 'תעשו חיים, אבל אנחנו גם עוקבים אחרי ההתפתחויות, ובהתאם להתפתחות התחלואה אנחנו ניערך בהתאם. מקווה שלא נצטרך לשנות את ההנחיות'", אמר מגל.

כספית: "רק חבל שזה לא קרה".

קרעי השיב על טענות כספית, ואמר: "קודם כל ברור לי שחברי כנסת תפקידם לפקח, ולא אחת, אני עצמי בוועדת הכנסת מתווכח עם הממשלה ועם השרים, להתווכח זה בסדר. אבל לבוא ולעצום עיניים, לטמון את הראש בחול כשבא המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, 'נתוני התחלואה עולים, אנחנו בסכנה', לבוא ולהגיד, 'לא, זה לא עולה', ולבוא ולפתוח מקומות. ואחר כך כשרואים את הנזק שנגרם כתוצאה מהדה לגיטימציה הזאת למגבלות שהממשלה רוצה להטיל, לבוא ולהגיד, 'לא היועצים שלי, אלא היועצים שלך הפרו את הבידוד', להתעסק במשהו מאוד נקודתי בלי לקחת אחריות על מה שקורה כאן עכשיו".

כספית: "הפוך, הנקודתי זה שאשא ביטון והאחריות הכוללת מוטלת על ראש הממשלה".

לגבי זה, טען קרעי, כי האחריות הכוללת לא יכולה להיות על אדם אחד מכיוון שהמשלה היא פריטטית. "כשאנחנו ניסינו להגיד שהמגבלות במרחב הציבור יחולו בכל מקום על כל התקהלות, באו כחול לבן ואמרו, 'בשום פנים ואופן', והם עדיין אומרים את זה, והם אלה שאחראים ביחד עם מנדלבליט שלא מוכן לקבוע בתקנות מגבלות על כל מקום במרחב הציבורי", אמר.

כספית: "עובדתית זה לא נכון. הטבלה אינה משקרת, לא יצליחו להפיל את זה על שאשא ביטון".

קרעי: "אף אחד לא מנסה להפיל עליה".

כספית: "פשוט לא ייאמן, שנים הסתובבתם עם האימפריה שהוא בנה, 'תראו את הכלכלה', אבל עכשיו כשהכול קורס כי הוא לא מסוגל לנהל כלום, אתם מאשימים את שאשא ביטון".

עריכה: אמיתי דואק

22/09/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית
בן כספית  |  צילום: 103fm