103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"נתניהו מנהל את המשק בהתאם לצרכים הפליליים"

הכלכלן פרופ' ירון זליכה בביקורת חסרת תקדים על רה"מ: "האיש הזה מחבל בחברה" • "צריך לפרק את הממשלה הארורה הזאת, מתנהלת בשיטות של פאשיזם"


פרופ' ירון זליכה, ראש החוג לחשבונאות בקרייה האקדמית אונו, תוקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו, על רקע הסגר המוחלט, וטיפול הממשלה במשבר קורונה.

בפתח השיחה התייחס זליכה להתנגדות של שר האוצר ישראל כ"ץ לסגר המוחלט, ואמר: "לו אני שר האוצר, לא הייתי חולם על להצטרף לממשלה שבראשה עומד אדם החשוד בפלילים כל כך חמורים, אשר מנהל את המדיניות הכלכלית של ישראל בחודשים האחרונים בהתאם לצרכים הפליליים שלו".

זליכה נתן דוגמה מהסגר הראשון שהיה במרץ, ואמר: "סגרו את בתי המשפט, שבוע, 10 ימים לפני שסגרו את דוכני השווארמות ברחוב. וגם עכשיו, רוב הדיון אתמול בקבינט לא נסוב סביב למשל התפילות בבתי הכנסת, היכן שרבע אולי מהחולים נדבקים, במקום זה התעסקו עם 20 אלף איש שמפגינים פעם בשבוע בבלפור מתחת לבית שלו. איזו מן ממשלה זו, זה שברוב הדיון במשבר הקורונה, היא עוסקת במחאה נגדה? זה נראה לך סביר? זו חבורה של קרימינלים. מנהלים אותנו חבורה של קרימינלים שפוגעים אנושות, לא רק בדמוקרטיה הישראלית, אלא ביכולת שלנו להתמודד כלכלית, חברתית, חינוכית, בכל היבט שהוא".

עוד אמר זליכה כי שר האוצר צריך להתפטר. "הוא קושר את שמו לקטסטרופה כלכלית במונחים של 2003 ו-1973, לשם אנחנו מגיעים. קטסטרופה, לא רק כלכלית אגב, גם חינוכית", טען, והוסיף: "אנחנו עומדים לכלות שתי שנות לימוד במערכת החינוך. הלימודים בזום בבתי הספר היסודיים והתיכוניים שווים לאפס, נאדה, כלום ושום דבר. אלה פשוט שנתיים אבודות במערכת החינוך. אבל אנחנו גם עומדים בפני אסון חברתי, יש גל של התאבדויות, אלימות במשפחה, ילדים רעבים, ילדים בדיכאון, כל זה לא נספר, זה לא שווה?".

בהמשך יצא נגד בעלי המקצוע שתומכים בסגר. "כל בעלי המקצוע שלא עובדים אצל נתניהו ונתונים למרותו ולהוראותיו הלא חוקיות, אומרים הפוך בדיוק", טען זליכה, והוסיף: "האיגוד המקצועי של האפידימיולוגיים אומר לנו בצורה מפורשת, 'זה טירוף הדעת, פשוט טירוף הדעת. רוב ההידבקויות הן בבתים', מה התועלת לכלוא את כל עם ישראל בבתים, שיידבקו עוד יותר? יתר על כן, איזו תועלת יש בסגר, כאשר אין שום אסטרטרגיה לצאת ממנו? אני מזכיר לכם שבסגר הקודם הוא כלא את כל עם ישראל, הקרימינל הזה נתניהו, ובו בזמן, הוא הכניס 2,500 חולים מארצות הברית שהסתובבו פה ברחובות ללא פיקוח וללא בקרה. ורק לפני חודש, בהתנגדות מוחלטת של אנשים כמוני ואחרים, הוא הכניס 17 אלף איש מארצות הברית מוכת הקורונה. מי מעז להכניס 17 אלף אנשים ללא פיקוח מארצות הברית מוכת הקורונה כשאנחנו עתידים להגיע לסגר מלא?".

אבל למה אתה אומר שאין לו סמכות פרופ' זליכה?
"הוא בניגוד עניינים מוחלט".

אבל היועץ המשפטי בממשלה נתן הכשר.
"שיתבייש היועץ המשפטי לממשלה, האיש בניגוד עניינים מוחלט. הוא מנהל את הכלכלה והחברה בישראל על פי הצרכים הקרימינליים שלו, להתחמק ממשפט. תחשבי בהיגיון, רוב ישיבת הקבינט של ממשלת החירום מתרכזת בהפגנה בבלפור, נראה לך הגיוני? את יודעת כמה חולים היו שם? 20? את יודעת כמה חולים היו בבתי הכנסת? אגב, רק שתביני, 80 אלף עצמאים ועסקים קטנים עומדים לסגור את עסקיהם בשנה הקרובה. 80 האלף האלה מפרנסים 200, 300 אלף אנשים. אנחנו נאבד את העסקים האלה לנצח. אנחנו מכחידים ענפים שלמים של פנאי, של מסחר, של שירותים, של עצמאיים, זו פשוט קטסטרופה".

"כחול לבן צריכים לפרק את הממשלה"

זליכה טען כי צריך ללכת לבחירות כמה שיותר מהר, "כחול לבן צריכים לפרק את הממשלה הארורה הזאת וללכת לבחירות. יש פה ראש ממשלה שמנהל את המדיניות שלנו על פי הצרכים הקרימינליים שלו", לדבריו, בבחירות הבאות, "העם יתעשת. העם כבר ראה מי זה מר נתניהו, מר ניהול הגדול, העם כבר ראה, נכון? אני לא חושב שהעם ירצה עוד 4 שנים כאלה".

אתה אשכרה אומר שהאיש מוכן לרסק עם, להביא אנשים לעברי פי פחת.
"למה אתה מדבר בלשון עתיד? הוא כבר עושה את זה 6 חודשים. אגב, תסתכל איך הממשלה הזאת מתנהלת, עם שיטות של פשיזם, תעמולה ששייכת למשטרים אחרים, תעמולה של הסתה, של שקרים, של דיבה, תעמולה מאוד מסוכנת, עם הפרדה בין שמאל לימין, בין מרכז לפריפריה, בין ערבים ליהודים, כל הזמן, כל הזמן. האיש הזה מחבל בחברה הישראלית, זה פיגוע המוני".

השאלה אם אנחנו צריכים כאזרחים לא לציית לו, זה מה שאתה אומר?
"אנחנו צריכים להפציץ את חברי הכנסת בקואליציה בדרישות שייתפטרו ויעזבו את הקואליציה, זה מה שאנחנו צריכים לעשות. אם לפחות אנחנו לא יכולים להפגין, אז אפשר להפגין ברשתות החברתיות, להסביר לציבור חברי הקואליציה של מר נתניהו שהם עובדים תחת מושחת. תראו מה קרה לרוני גמזו, איש נהדר, איש נפלא, בחודשיים האחרונים הוא שיתף פעולה עם מעשים איומים ונוראיים. הוא שימש עלה התאנה של מר נתניהו במעשיו הקרימינליים, זה מה שהוא עשה, והוא צריך להתפטר, ויפה שעה אחת קודם, והוא צריך להסביר בדיוק מה התחולל מאחורי הקלעים, שכל עם ישראל יידע איך מר נתניהו מנהל את החברה הישראלית בשביל הצרכים הפרטיים שלו".

לקראת סיום השיחה הביע זליכה תחזית פסימית מאוד לקראת ההמשך וטען כי למשק יהיה מאוד קשה להתאושש מבחינה כלכלית. "אנחנו מתקדמים מאוד מהר לקו האדום של 100 אחוזי חוב תוצר", הסביר, והוסיף: "התוצאה תהיה שאחרי שהממשלה הארורה הזאת תיפול, נצטרך פה ניתוח חירום של המשק הישראלי כמו שהיה פה ב-2003 וב-1985, שהציבור הישראלי יבכה שנתיים על התעלולים האלה".

עריכה: אמיתי דואק

24/09/2020
הישארו מעודכנים

פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90