103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"אם אין תקציב, אנחנו במסלול לבחירות"

כך התבטא שר המשפטים, אבי ניסנקורן על המשבר הפוליטי: "המכלול חורק, וחייבים לעשות תיקון" • "המסקנה היא שאי אפשר להמשיך ככה, יש שעון חול מתקתק"


שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) שוחח עם בן כספית ואריה אלדד על נאומו של בני גנץ בפתיחת משוב החורף של הכנסת, ועל כך שאם לא יועבר תקציב עד דצמבר, ככל הנראה נצא לסיבוב נוסף של בחירות.

המשבר הקואליציוני מעמיק, והנה שוב מרחפת עננת הבחירות מעל אזרחי ישראל. גם הפעם הסיבה בגינה עלולה להתפרק הממשלה היא כישלון העברת תקציב המדינה, והיום (ב') באופן חד וברור התריע ראש הממשלה החליפי בני גנץ כי במידה והצדדים לא יגיעו להסכמה באשר לתקציב 2020-2021 עד ל-23 בדצמבר הממשלה ככל הנראה תתפזר. שר המשפטים אבי ניסנקורן הודה כי "אין הרבה אופציות, אם אין תקציב אנחנו ככל הנראה במסלול לבחירות. אלא אם כן, הכנסת תייצר אופציות אחרות שכרגע לא נראות סבירות".

שנת 2020 מתקרבת לסופה וטרם הושגה הסכמה באשר לתקציב, השר הסביר כי "אנחנו משכנו, זה לא שזה היה תקין מה שקרה. אבל אנחנו בהצטברות של דברים שבסופו של דבר פוגעים באזרחים. אתה לא יכול להתנהל בלי תקציב, בטח שהסיבות אישיות ולא ענייניות. הדברים העיקריים זה תקציב, מינויים עבודה אך ורק למען האזרחים, תפקוד הכנסת, להתעסק ב-80 המשותף ולא ב-20 שבקצה. אנחנו פועלים לצערי הפוך מתעסקים כל הזמן ב-20 אחוז שבקצה והדברים האלה לא יכולים להימשך יותר. אי אפשר להתנהל בלי ועדת שרים לחקיקה, הכנסת משותקת, זה דברים שלא יכולים להתקיים".

כמו כן, השר ניסנקורן הודה כי בכחול לבן הגיעו למסקנה כי "אי אפשר להמשיך ככה ויש פה שעון חול מתקתק. אנחנו האמנו שמדינה ישראל שסועה וצריכה ממשלת אחדות, אנחנו לא במצב שאנחנו יכולים להצדיק שהממשלה מייצרת עוד שיסוי בדרך שבסופו של דבר הדברים מתנהלים. המחשבה שיהיה פה התנהלות אחרת נכזבה. השאלה איך מייצרים תיקון לזה? צריך 2 לתיקון הזה אם צד אחד ל ארוצה אז לא יהיה תיקון. אנחנו באנו להיות בממשלה הזאת במטרה לשרת את האזרחים, בסופו של דבר יש את המכלול והוא חורק מאוד, כי יש שיקולים זרים שנכנסים כל הזמן. אי אפשר להתנהל ככה, אנחנו צריכים להתנהל לטובת האזרחים. אנחנו בסיטואציה של זמן הכרעה".

היום נשא הנשיא ראובן ריבלין נאום במהלכו קרא למנות מפכ"ל, להגיש תקציב ואף התייחס לתחושה שהאוויר מלא באבק שריפה. לדעתו של שר המשפטים: "האזרח מספר 1 אומר לממשלה את האמת, צריך למנות מפכ"ל ופרקליט שיהיו עצמאים ויוכלו לתפקד וצריך להעביר תקציב. השיסוי במדינת ישראל הוא מטורף, צריך להוריד את רמת השיסוי. כששרת התחבורה אומרת על מישהו שהוא לא יהיה מאמן נבחרת אם אין לו עמדה פוליטית מסוימת, ובאותה הזדמנות יוצאת נגד המפגינים באמירות של אנרכיסטים ושמאלנים ומפיצי מחלות, זה לא בדיוק דרך להוריד שיסוי. הנשיא אמר את האמת בפרצוף לכל אחד".

"אנחנו חייבים לעשות תיקון"

בן כספית תהה האם באמת כחול לבן תפעל להפיל את הממשלה שעשויה לשים אותם בראשות הממשלה, על כך השיב השר: "אם אני לא הייתי במשרד המשפטים והיה אמיר אוחנה, המפה הדמוקרטית בישראל הייתה נראית אחרת לגמרי ההתייחסות למערכת המשפט, הפרקליטות והמינויים, והמשטר הדמוקרטי כפי שכולנו למדנו וחיים בו, יש סכנה שיראה אחרת. כשאני מסתכל על המכלול – אנחנו חייבים לעשות תיקון, זה לא עניין של מנדטים, זה עניין של מחויבות לציבור".

בהמשך, אריה אלדד תהה מהי עמדתו לגבי הדיווחים לפיהם היועמ"ש מתכוון לסגור את תיק הצוללות. שר המשפטים שידוע בגיבוי שהוא מעניק למערכת המשפט בכלל וליועמ"ש בפרט, הביע את דעתו בנושא ואמר: "הוא צריך להכריע זה התפקיד שלו ולא התפקיד שלי בתור פוליטיקאי ואני עושה הפרדה מלאה בין המדיניות שלי כשר המשפטים לבין התפקוד של היועמ"ש. בנושאים הפליליים יש רק אדם אחד שמחליט במדינת ישראל אחרי שהוא מתייעץ עם כל גורם רלוונטי שזה המשטרה וגורמים מסוימים בפרקליטות, אבל לא שרים ופוליטיקאים".

בן כספית נזכר כי באחת מהפגנות התמיכה בראש הממשלה מפגינים דרכו על תמונות שלו ושל היועמ"ש אביחי מנדלבליט, ותהה כיצד הדבר השפיע עליו. ניסנקורן השיב: "אני חושב שזה תוצאה של הסתה מתמשכת נגד מערכת המשפט ונגד גורמים שעומדים על הדמוקרטיה זה הכול. זה עצוב, חבל שזה קורה במדינת ישראל אבל זה תוצאה של הסתה".

שאלה אחרונה, מיקי זוהר אמר שאתם לא זכאים לרוטציה.
"לא ראוי לתגובה".

אתם ג'נטלמנים.
"יש דברים שהם כל כך מופרכים וכל כך לא רציניים ואני לא צריך לכבד כל אמירה ברמה של תגובה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

12/10/2020
הישארו מעודכנים

שר המשפטים אבי ניסנקורן
שר המשפטים אבי ניסנקורן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90